Asymetria w locie. Wellinger o kosztownych rezerwach na skoczni

 • 2024-06-05 18:40

Niespełna 29-letni Andreas Wellinger w poprzednim sezonie okazał się najlepszym z grona reprezentantów Niemiec. Bawarczyk przez całą zimę zgromadził 1488 punktów, co dało mu pierwsze podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w karierze. Podopieczny Stefana Horngachera już zaczął pracę, której owocem ma być wdrapanie się na sportowy szczyt.

– To był naprawdę wspaniały sezon z wieloma ważnymi momentami – podkreśla Andreas Wellinger w rozmowie ze sport1.de, nawiązując do zimy 2023/24. Niemiec indywidualnie został wicemistrzem świata w lotach narciarskich, wraz z drużyną sięgnął na tej imprezie po brąz, a w Pucharze Świata jedenastokrotnie stawał na podium – w tym dwukrotnie na najwyższym stopniu.

Wellinger w końcowym zestawieniu okazał się gorszy tylko od Stefana Krafta z Austrii i Ryoyu Kobayashiego z Japonii. Niemiec w wywiadzie udzielonym Annie Heuer zwraca uwagę na powtarzalność, którą zachował w zasadzie od początku do końca rywalizacji na śniegu.

– Jeżeli uda mi się to zrobić jeszcze raz, wówczas z pewnością będzie możliwe znalezienie się na szczycie. Zawsze można zrobić jeszcze więcej, same życzenia nie wystarczą. Nadal istnieje kilka elementów układanki, które wymagają optymalizacji – nawiązuje do swoich pucharowych aspiracji i drzemiących w nim rezerw.

Zawodnik prowadzony przez Stefana Horngachera zwraca uwagę na asymetrię w locie, która negatywnie wpływa na końcowy wynik.

– Często doświadczam lekkiego skrętu sylwetki po wyjściu z progu, co kosztuje mnie kilka metrów – bierze pod lupę problem, który uwidaczniał się także w sezonie 2023/24.

Andreas Wellinger na początku czerwca przekazał kibicom, iż ma już za sobą pierwsze skoki w ramach przygotowań do zimy 2024/25. Te wykonał w Tyrolu, podczas zgrupowania Niemców w Stams.

– Sezon 2024/25 rozpoczęty! Po zakończeniu poprzedniego sezonu bardzo się ucieszyłem, że mogłem odpocząć. Po pierwszym dniu skoków jestem niesamowicie zmotywowany do przygotowań do nadchodzącej zimy – przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych.


Dominik Formela, źródło: sport1.de
oglądalność: (4068) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion profesor
  @sledzik16

  Zawodnicy też twierdzą, że to nie ma znaczenia.

 • sledzik16 weteran
  @kunegundek

  No nie wiem czy odbicie z jednej nogi mocniej czy słabiej przy prędkości 90 km/h na progu nie powoduje przekrzywienia po wyjsciu z progu ale skoro twierdzisz że to nie możliwe to niech tak bedzie

 • kunegundek stały bywalec
  @kunegundek

  A może inaczej
  Siła może się różnić między stronami, ale nie musi tak dużo przy mądrym treningu skoczków, a oni sporo ćwiczeń jednonóż wykonują. Skręt w locie, a szczególnie za progiem pojawiający się, to problem wynikający z asymetrii ciała i oporów powietrza jakie ciało na siebie bierze

 • kunegundek stały bywalec
  @Mucha125

  Siła raczej nie jest różna, od tego jest rehabilitacja aby takie asymetrię wyrównać, raczej jest asymetria napięciowa i wynikać z kontuzji, ale bardziej ze zmiany czucia czy ogólnie napięć i przez to asymetrycznego ustawiania ciała aniżeli problemu z siłą.
  I jak coś wiem co mówię, mówię to jako trener może nie skoków, ale innego sportu gdzie też jest to ważne + mocno interesuje się fizjoterapia i leczeniem kontuzji przy wsparciu mojego treningu :)

 • kunegundek stały bywalec
  @sledzik16

  Ludzie co Wy macie z tym odbiciem z jednej nogi xd asymetrię takie owszem mogą się zdarzyć, ale nawet jak ktoś wybija się z jednej nogi mocnej, to nie jest to kwestia tylko "a się odbije mocniej druga", bo to całkiem rozwaliloby technikę i nhlonb niebezpieczne, a zwyczajnie wynika to z asymetrii napięć na ciele itd. a nawet jakby idealnie się odbijał 50/50, to pozostaje kwestia nawet takich pierdół jak to, czy całe ciało wychodzi symetrycznie w odbiciu i potem przechodzi do lotu, bo można wyjść idealnie z progu, ale podświadomie dajmy na to lekko jeden bark za progiem odciągać przez jakieś zdarzenie z przeszłości i to już przy takich oporach jest w stanie spowodować taki skręt.
  Skręt w locie to nie tylko symetria pracy nóg, ba śmiem twierdzić, że prawie nigdy to nie jest przyczyną.

 • Seba Aka Krzychu profesor

  Liczę na to, że Wellinger w następnym sezonie również będzie bardzo mocny i będzie walczył o najwyższe lokaty. Może uda się powalczyć o zwycięstwo w TCS, albo o złoty medal MŚ, kto wie, na pewno go na to stać.

 • Arturion profesor
  @Mucha125

  Tak się z pozoru może wydawać. Ale żaden ze "skręcaczy" nigdy nie potwierdził, że źle się wybija. Raczej problem jest w fazie lotu.

 • Mucha125 profesor
  @sledzik16

  A może przez to że miał kontuzje nogi? Albo po jakimś upadku i tego nie da się skorygować, bo może być różna siła nóg

 • Arturion profesor
  @sledzik16

  Mogło wziąć z zapatrzenia na niektóre skoki mistrzów. Takich jak Granerud, Kubacki i - zwłaszcza - Maciej Kot. :-)

 • sledzik16 weteran

  Może przekrzywienie w locie spowodowane jest odbiciem bardziej z jednej nogi.
  Choć nie wierze że zawodnik tego pokroju nie wziął by tego pod uwagę

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl