Gregor Deschwanden
fot. Tadeusz Mieczyński
Już tradycyjnie Szwajcarzy jako pierwsi ogłosili skład kadr narodowych na nowy sezon. W strukturach związkowych na zimę 2026/2027 znalazło się miejsce dla 13 zawodników - 3 kobiet i 10 mężczyzn.
Selekcja zawodników została przeprowadzona na podstawie rezultatów uzyskanych podczas ostatniego sezonu zimowego, co oznacza, że lista ta nie musi pokrywać się z faktycznym podziałem na grupy treningowe.
Podobnie jak w ostatnich latach, w najwyższej Kadrze Narodowej znalazło się miejsce tylko dla Gregora Deschwandena. Za 35-latkiem jest historyczna zima, podczas której wywalczył brązowy medal olimpijski na normalnej skoczni w Predazzo oraz odniósł pierwsze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w Oslo.
Kadra A składać się będzie z czterech skoczków. Nominację otrzymali Simon Ammann, Sandro Hauswirth, Juri Kesseli i Felix Trunz. W Kadrze B znaleźli się Remo Imhof, Killian Peier i Yanick Wasser, z kolei do Kadry C trafili Elias Arnold i Noah Studer.
W kobiecych skokach nominacje do reprezentacji Szwajcarii na sezon 2026/2027 otrzymały trzy zawodniczki. Do Kadry B powołane zostały Sina Arnet i Simone Buff, z kolei w Kadrze C znalazło się miejsce dla Anji Imhof.
Reprezentacja Szwajcarii na sezon 2026/2027:
KADRA NARODOWA
- Gregor Deschwanden (SC Horw; 1991);
KADRA A
- Simon Ammann (SSC Toggenburg; 1981);
- Sandro Hauswirth (SC Gstaad; 2000);
- Juri Kesseli (SC Einsiedeln; 2005);
- Felix Trunz (SC Am Bachtel Wald; 2006);
KADRA B
- Remo Imhof (SC Einsiedeln; 2003);
- Killian Peier (Vallée de Joux; 1995);
- Yanick Wasser (SC Einsiedeln; 2004);
KADRA C
- Elias Arnold (SC Unterschaechen; 2008);
- Noah Studer (SC Kandersteg; 2008).
Reprezentacja Szwajcarii pań na sezon 2026/2027:
KADRA B
- Sina Arnet (Nordic Engelberg; 2005);
- Simone Buff (SC Einsiedeln; 2004);
KADRA C
- Anja Imhof (SC Einsiedeln; 2009).
-
farflun bywalec
@Arturion
Nie no to dopiero solidny poziom oni prezentują... max możliwości większości to 25 miejsce. Joniak jeszcze za słaby trochę, mimo że poczynił spory postęp w tym sezonie. Kubacki, no to się komentuje sam. Żyła poza mamutami też przeciętna forma z pojedynczymi wyskokami. Zniszczoł mimo, że dostał trenera jakiego chciał dalej jest zagubiony i nie może drogi znaleźć... Tylko Tomasiak ma potencjał na światową czołówkę, a Szwajcarzy mają sporo młodych talentów - Trunz to już poziom naszej kadry mimo że młody, ale z POTENCJAŁEM. To samo ostatnio będący w gazie Imhof. Również Kesseli się czasami pokazuje z dobrej strony. Deschwanden z wysokim potencjałem, MIMO WIEKU. Także Peier, który gdzieś tam czasami zaistnieje, a nawet Ammann. To są dwa różne poziomy, szczególnie w kontekście potencjału maksymalnego, mimo że na papierze niby wygląda podobnie.
A Pan Arturion tu jeszcze o jakimś Wolnym wspomina... Ja rozumiem to życzeniowe myślenie, że nie jest tak źle, ale to niestety nie pomaga. Uważam to za lekkie naciąganie rzeczywistości. -
Arturion profesor
@Ondraszek
O właśnie, Kot. A może i Wolny - to już siedmiu na podobnym poziomie.
A do tego Tomasiak jak Deschwanden i mogący odpalić Krzak z Niżnikiem.
;-) -
Ondraszek doświadczony
@jezrdna_AM
Ciężko? Kubacki , Żyła, Zniszczoł, Kot, Joniak. Masz pięciu o porównywalnych możliwościach :)
-
Arturion profesor
@jezrdna_AM
No jak pięciu podobnych ciężko u nas wyłonić?
Oto oni: Żyła, Kubacki, Wąsek, Joniak, Zniszczoł...
;-) -
jezrdna_AM stały bywalec
Szwajcarzy mają od nas szerszą pakę i bardziej wyrównaną ( ośmiu zawodników ).
U nas ciężko wyłonić pięciu skoczków o podobnych możliwościach. -
kibicsportu profesor
Małysz chce Horngachera, ale zarząd PZN nie zamierza wydawać zgody. Mają czekać na czerwcowe wybory i wtedy podjąć decyzję.
Duża komplikacja. Działacze z liberum veto
komplikacjach poinformował Adam Małysz. Poniżej treść wiadomości:
"Sytuacja jest taka, że w ostatnich tygodniach prowadziliśmy intensywne rozmowy. Przygotowałem nowy plan, nową wizję i porozumieliśmy się z kluczowa osobą, która widziałem w tym projekcie. On jest gotowy do pracy, mamy zbieżne wizje.
Jednak w sporcie, tak jak w życiu, pewnych procedur nie przeskoczę. Jako związek jesteśmy dwa miesiące przed wyborami. Zarząd uznał, że zmiany, które zaproponowałem, są na tyle głębokie, strategiczne, że ich zatwierdzenie powinno należeć już do nowych władz.
Argumentacja jest taka, że byłoby nie fair wobec następców, gdyby obecny zarząd podpisywał wieloletnie kontrakty na chwilę przed końcem kadencji. Ja to stanowisko szanuję od strony formalnej, choć nie ukrywam, że jako człowiek sportu wolałbym działać już dziś, bo w skokach każdy tydzień zwłoki może być widoczny zimą".
PZN nie chce zatwierdzić Horngachera – co dalej?
Małysz ma więc splątane ręce. Prawdopodobnie niewiele zmieni też najbliższe spotkanie zarządu, które zaplanowano na 22 kwietnia. Z kolei wspomniane wybory odbędą się 13 czerwca. Wciąż nie wiadomo, czy weźmie w nich udział obecny prezes.
źródło: tvp sport
Je*bane leśne dziadki w zarządzie PZN.
Ale jak jakiś czas temu podczas chyba to było FIS Cup w Szczyrku osoba z PZN(Wojciech Fickowski) :
— Nie, nie mamy prawa [rozważać Horngachera]. Z tych informacji, co ja uzyskałem, to trener Horngacher będzie do końca życia pracował w niemieckim związku. Mieszka w Niemczech, rodzinę ma w Niemczech, będzie pracował w tamtejszym związku na różnych stanowiskach, prawdopodobnie będzie dyrektorem sportowym — wyjaśnił w rozmowie z TVP Sport
Jak ma być lepiej, kiedy te dzbany blokują ruchy Małysza? Dużo ludzi krytykuje Małysza, ale boje się, że jak go stracimy, to będzie jeszcze gorzej... -
Skoczek2025 doświadczony
Arnold i Studer myślę że są stanie wykonać solidny progres i wskoczyc na poziom punktowania w PK.
-
Skoczek2025 doświadczony
@skortom76
1.Sprzedawca w sklepie w Panamie
2. Karnet na mecze jakiejś druzyny B-klasy na cały sezon
3.Propozycja trenera piłkarskiego z 5 ligi Turkmenistańskiej
4.Udzial w Nowo-Zelandzkim " Dzień Dobry TVN"
5.Propozycja zostania prezesem klubu z 5 ligi Fińskiej -
Skoczek2025 doświadczony
@Kornuty
Podobno z Burundi , Burkiny Faso i Hondurasu. No i nie skorzystał .
-
Skoczek2025 doświadczony
@Xander1
Podobno reprezentacja Burundi jest zainteresowana zatrudnieniem Maciusiaka.
-
-
Janusz11 weteran
@TandeFan23
Nie można mieć oczekiwań, by Ammann osiągał w wieku 45 lat osiągał rezultaty jak w swoim prime, czy nawet porównywalne do siebie w wieku 35 lat. To był całkiem udany sezon Simiego jak na jego obecne możliwości w tym wieku. Przełamał trwającą od kilku lat passę pogarszania swojej pozycji i liczby punktów w generalce PŚ, często je ciułając i zdobywając najwięcej od sezonu 2021/2022.
Co prawda próbka jest niewielka, bo większość zawodników w tym wieku już nie skacze, ale w rankingu najlepszych skoczków w historii w wieku 44-45 lat Ammann jest chyba tylko za Kasaim. Sam fakt, że jeszcze jest w stanie punktować, to dla niego pozytyw.
Można się oczywiście zastanawiać, czy nie lepiej byłoby "nie rozmieniać się na drobne", ale jak dla mnie: jeśli kocha skakać, to niech skacze, dopóki łapie się sportowo. To samo zresztą dotyczy Kubackiego, Żyły itd (taka uwaga na wypadek, gdyby przyszedł ktoś i powiedział "ale naszych weteranów odsyłasz na emeryturę"). Kwestia wieku i perspektyw na przyszłość powinna być oczywiście brana pod uwagę przy ustalaniu skład grup szkoleniowych i alokacji środków na szkolenie - Ammann nie powinien być w grupach powyżej dużo młodszych nawet z lekko gorszymi wynikami, a trenerów w Polsce należy w przyszłym sezonie bardziej rozliczać za wyniki np Joniaka niż Kubackiego i Żyły.
Dodam jeszcze, że wyniki Stocha i Żyły w ostatnim sezonie też nie były złe jak na ich wiek (Fettnera z kolei wybitne, jakby ktoś pytał - w kategorii emeryckiej to prawie liga Noriakiego), trudno od nich wymagać dużo więcej, gorzej trzeba z kolei ocenić sezon młodszego i słabszego od nich Kubackiego, który jeszcze nie jest w takim wieku, by tak dynamicznie zjeżdżać od kilku lat. -
Sigmusiaxd weteran
@ZXCVBNM_9999
W sensie przyniósł medale na IO. Niektórzy może i nie wiedzą jaki to był dla nas fatalny sezon nie patrząc na IO.
-
majkiel weteran
@Sigmusiaxd
Może mega wyników nie ma, ale widać że sprawia mu to radość. W przeciwieństwie do Kamila, widać że mu się chce i robi to dla siebie. Póki jakoś broni się wynikami, niech skacze.
-
TandeFan23 profesor
@Stefan_Kraft_108
46 miejsce w PS za bedacym w kryzysie Waskiem i beznadziejnym Kubackim. To moze byc przyzwoity wynik dla Insama czy Mogela,a nie dla 4 -krotnego mistrza olimpijskiego. Nie wspomne o tym ze nie zakwalifikowal sie do kadry na igrzyska.
Ammann chyba nie ma pomyslu na zycie po skokach i dlatego to ciagnie. -
skortom76 weteran
Propozycje jakie dostał MM:
1. Ugniatanie zeskoku na Certaku - federacja Czechosłowacji;
2. Sklejanie kasków w Soczi - federacja ZSRR;
3. Udział w tańcu z gwiazdami - kanał 1 państwowej telewizji w Mongolii;
4. Mycie szybowców w kompanii lotników w Koreańskiej Armii Ludowej w Pjongczang;
5. Udział w Reality show " od smarowacza do milionera, czyli jak wydoiłem frajerów" w TVN 24.
-
Stefan_Kraft_108 stały bywalec
@TandeFan23
Przecież Ammann zdobył prawie sześć razy więcej punktów niż Zniszczoł w tym sezonie i ogólnie skakał nawet przyzwoicie.
-
TandeFan23 profesor
Simon kolejny sezon klepania buli.Gdy czlowiek sobie przypomina jak latal chociazby na MSwL w Planicy 2010 i teraz widzi jak skacze na poziomie Zniszczola to robi sie po prostu przykro.
Kornuty
W Burkinie Faso bylo za goraco dla serwismena. Dlatego odrzucil te propozycje. Zadnych innych ofert nie bylo. -
niko_isnt_really_here stały bywalec
@SzeskaFanStocha
nie zdziwiłbym się jakby miał od Chin, skoro oni Żyle nawet proponowali bycie trenerem
-
Xander1 profesor
Maciusiak to ma wyobraźnię. Już widzę te oferty z innych krajów XD
Może potrzebowali kogoś do ugniatania zeskoku albo noszenia toreb za skoczkami. Bo z niego trener jest żaden, a i serwismen po wpadce z fluorem kiepski.
Na pewno Niemcy albo Austria chciały miec u siebie potęznego Maciusiaka XD -
Karpp profesor
W sumie nie wiem jak ocenić poprzedni sezon Szwajcarów. Niby był medal olimpijski, niby było zwycięstwo, ale moim zdaniem stać ich naprawdę na więcej.
-
-
szczurnik profesor
@tonyv
Bym się nie powstrzymywał i dopisał jeszcze jeden kraj, który by pewnie rozwiązał nasze bóle głowy za jednym zamachem: Rosja.
Bombowe, co nie? -
-
-
szczurnik profesor
@Arturion
Jaką pracę chcieli mu oferować? Jako trener będzie przydatny za trzy i pół roku dopiero, jako serwismen się skompromitował z fluorem, to co innego? Asystent ds. noszenia toreb?
-
ZXCVBNM_9999 profesor
Oferty z innych krajów dla MM - tego jeszcze w moim bingo nie było.
-
Arturion profesor
@SzeskaFanStocha
"Trener polskich skoczków narciarskich, medalistów olimpijskich, Maciej Maciusiak nie wprost przyznał PAP, że miał oferty pracy z innych federacji."
Więcej szczegółów brak.
A to "nie wprost" brzmiało: "nie potwierdzam i nie zaprzeczam". ;-D -
-
-
Seba2001 początkujący
Jeśli Szwajcaria poczyni postęp, tak jak w ostatnim sezonie, to mogą namieszać w PŚ. Fajnie, że Ammann kontynuuje, ale młodzież naciska i może mieć problem z regularnym miejscem w kadrze. Trochę dziwnie, że M. Imhof nie znalazł się w kadrze C, bo nie był gorszy od Arnolda czy Studera. A co do ostatniej dwójki, to jestem ciekawy ich rozwoju. No i co będzie z Sieberem.
-
-
SzeskaFanStocha doświadczony
Któś wie z jakich krajów MM miał otrzynać propozycję?
-
-
smiesznygracz bywalec
Szwajcarskie kadry kobiet
Em... Dlaczego u pań nie ma kadry A?
-
Adam90 profesor
@Pavel
Nie zgadzam sie z tym. Ja mam swoje zdanie na temat Ammana. Zobaczymy jakiej formie bedzie w przyszłym sezonie czy mu sie bedzie chciało tak punktować w czołowej 20
-
Kolos profesor
@Adam90
Podział na kadry według wyników z ostatniej zimy. A Amman wciąż na luzie łapie się do kadry.
-
Sigmusiaxd weteran
Ooo czyli Amman kontynuuje karierę!
-
Sympatyczny_Wąsacz doświadczony
@Prekursor Skoczni Vip
Widzisz, to jest tak, że Ammann musi skakać i każdy jest zadowolony, a Żyła i Kubacki są za starzy i powinni skończyć kariery ;)
-
Lataj profesor
@Prekursor Skoczni Vip
Ammannowi zabronisz zabawy? A zresztą kadra Szwajcarii i tak zrobiła progres wobec zimy 24/25. Mają nie tylko solidnych skoczków jak na warunki egzotyki, ale też ilościowo pod ich względem lepiej wypadają.
-
Lataj profesor
@Arturion
Forma z zeszłej zimy zdecydowała. Mniej pieniędzy mają i nie utrzymują w strukturach takich Jojkokrzaków, dla których związkowe wsparcie to niewiele według PZN-u. Ale kasa polskiego związku, nie moja, więc to ich sprawa. Choć jest różnica w budżetach, efekty w Polsce i Szwajcarii podobne.
-
Prekursor Skoczni Vip profesor
Ile ten Simon bedzie skakac...Panowie ogolem i tak wszyscy zrobili jakis progres i w przypadku SUI kadry sie wyrownaly, ale tylko Deschwanden potrafi skoczyc lepiej niz przecietnie.
-
Alberto stały bywalec
Fajnie jakby Arnold i Stroder poszli drogą starszych kolegów i zaczęli punktować w PŚ albo przynajmniej w PK.
-
znawca_francuskiego profesor
@Rawianek
Ja juz myślałem że on nigdy tych punktów nie zdobędzie. Na szczęście coś drgnęło w okresie letnim a jak wpadły pierwsze punkty PŚ to było widać że mu ulżyło i tak Sandro się rozkręcił i nastukał prawie 200pkt.
Oby następna zima była jeszcze lepsza. -
Arturion profesor
Remo i Anja w kadrach, a biedny Mauro na uboczu. ;-)
I chyba wreszcie zrezygnowali z Siebera. -
Rawianek profesor
Hauswirth jedno z największych zaskoczeń tego sezonu.
-
Pavel profesor
@Adam90
Otwórz sobie generalkę PŚ, policz Szwajcarów i znajdź Ammanna, podpowiem starczy policzyć do 4, mam nadzieję, ze to zadanie cię nie przerośnie. Powodzenia Adam.
-
Adam90 profesor
Ale Amman co robi w tej kadrze czy ma taką super formę.
-
marro profesor
Podobają mi te podziały kadr w Szwajcarii, odpowiadające aktualnej formie. Odnosząc to do Polski, to w kadrze narodowej byłby tylko Tomasiak.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl. na forum będą one kasowane.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania kont użytkowników, których pseudonimy zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).




















Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się