FC w Szczyrku: Triumf Sarniaka, polskie podium na Skalitem!

  • 2026-08-15 16:10

Szymon Sarniak został zwycięzcą inauguracyjnego konkursu sezonu 2026/2027 FIS Cup na skoczni Skalite (HS104) w Szczyrku! Reprezentant Polski poszybował na odległość 105 m i 100 m. Drugie miejsce zajął Tymoteusz Amilkiewicz, trzeci był Jan Galica, a czwarty Konrad Tomasiak. W serii finałowej wystąpiło szesnastu Biało-Czerwonych.

15.08.2026 - Podium FC w Szczyrku15.08.2026 - Podium FC w Szczyrku
fot. Szymon Kołtun

Pierwsza seria konkursowa została zdominowana przez reprezentantów Polski. Liderem na półmetku został Jan Galica (103 m) z przewagą 0,6 punktu nad Szymonem Sarniakiem (105 m). Trzecie miejsce ex aequo zajmowali Austriacy - Simon Steinberger (102 m) i Julijan Smid (96 m). Piąty był Tymoteusz Amilkiewicz (100 m), a szósty Adam Niżnik (100 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Konrad Tomasiak (105 m) przed Słoweńcem Urbanem Simnicem (99 m), Miłoszem Malarzem (100 m) i Marcinem Bobakiem (100,5 m). Drugą dziesiątkę wyników otwierali z kolei Mateusz Mysza (98,5 m), Łukasz Łukaszczyk (94 m) i Szymon Byrski (99,5 m).

W szesnastoosobowym gronie reprezentantów Polski z awansem do serii finałowej znaleźli się również osiemnasty Mateusz Gruszka (91 m), dwudziesty pierwszy Dawid Dzioboń (98,5 m), dwudziesty trzeci Michał Obtułowicz (95,5 m), dwudziesty piąty Szymon Jojko (89 m), dwudziesty szósty Karol Pieczarka (93 m) i dwudziesty siódmy Szymon Dubiel (95,5 m).

Już po pierwszej serii sobotnią rywalizację na Skalitem zakończyli trzydziesty szósty Klemens Staszel (87,5 m), trzydziesty ósmy Piotr Kocur (89 m), czterdziesty Andrzej Stękała (87,5 m) oraz czterdziesty piąty Wiktor Węgrzynkiewicz (81 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 14., 13. i 12. belki.

W finale po pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach FIS Cup poszybował Szymon Sarniak (100 m), który triumfował z przewagą 0,9 punktu nad Tymoteuszem Amilkiewiczem (100 m). Skład polskiego podium skompletował Jan Galica (103 m), a tuż za nim znalazł się Konrad Tomasiak (105 m). Piąty był Simon Steinberger (102 m), a szósty Julijan Smid (96 m).

Na siódmej pozycji rywalizację ukończył Adam Niżnik (97 m), z kolei dziesiąty był Łukasz Łukaszczyk (100 m). Polaków rozdzielili Słoweńcy - Enej Faletic (99 m) i Urban Simnic (96 m).

Dwunaste miejsce na Skalitem zajął Marcin Bobak (92,5 m) przed Szymonem Jojką (98,5 m) i Karolem Pieczarką (98,5 m). Siedemnasty był Miłosz Malarz (90 m), osiemnasty Michał Obtułowicz (92,5 m), dwudziesty Szymon Byrski (91 m), dwudziesty trzeci Mateusz Mysza (91 m), dwudziesty piąty Szymon Dubiel (93,5 m), dwudziesty ósmy Dawid Dzioboń (87 m), natomiast dwudziesty dziewiąty Mateusz Gruszka (94,5 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 13. i 14. platformy.

Po raz drugi w historii zawodów FIS Cup reprezentanci Polski zajęli cztery czołowe miejsca. Poprzednio taka sytuacja miała miejsce 10 stycznia 2010 roku, również w Szczyrku. Wówczas triumfował Klemens Murańka przed Grzegorzem Miętusem, Jakubem Kotem i Janem Ziobrą. To również trzecie polskie podium w tym cyklu. Takiej sztuki Biało-Czerwoni dokonali jeszcze 17 lutego 2008 roku, kiedy na Skalitem zwyciężył Piotr Żyła, drugi był Łukasz Rutkowski, zaś trzeci Grzegorz Miętus.

Po dzisiejszym konkursie prawo startu w zawodach Pucharu Kontynentalnego uzyskali (bądź przywrócili sobie) Szymon Dubiel, Dawid Dzioboń, Mateusz Mysza, Karol Pieczarka oraz Miłosz Malarz, który wywalczył punkty FIS Cup jako pierwszy na świecie skoczek z rocznika 2010. Tego samego wyczynu dla rocznika 2011 dokonał dziś Czech Matej Matura.

Pierwszym liderem cyklu FIS Cup w sezonie 2026/2027 został Szymon Sarniak (100 pkt.), który wyprzedza Tymoteusza Amilkiewicza (80 pkt.) i Jana Galicę (60 pkt.). Czwarty jest Konrad Tomasiak (50 pkt.), siódmy Adam Niżnik (36 pkt.), a dziesiąty Łukasz Łukaszczyk (26 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs na Skalitem. Początek o 10:15. Wcześniej, bo o 9:00, rozpocznie się seria próbna.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną FIS Cup 2026/27 >>>
Zobacz aktualną klasyfikację 1. periodu FIS Cup 2026/27 >>>

ZAPIS TRANSMISJI:


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (13710) komentarze: (127)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Nikt_ważny profesor

    W LGP nadspodziewanie źle, za to tutaj nadspodziewanie genialnie.

    Hmmmmm, no ciekawe.

    Pamiętajmy, że w ostatnich latach w skokach, to Ci młodsi bracia mieli więcej talentu ^^

  • Adam90 profesor
    @Odlotowo_4567

    Spoko. Niesamowie ze 4 Polakow tak rzadko spotykane szczegolnie u siebie

  • Kornuty weteran

    Brawo Sarniak, Amilkiewicz. Dołączcie do Waszka, Joniaka i Tomasiaka w PŚ. Po doświadczenie i naukę w starciu z najlepszymi.

  • Arturion profesor
    @dervish

    W MŚ można by to dopuścić właśnie latem. Co dwa lata.
    A wyłaniać wg punktów PŚ. Chyba, żeby w czerwcu zrobić kwalifikacje dla chętnych.
    ;-)

  • Arturion profesor
    @TandeFan23

    Nie. Ma większe osiągnięcia na IO niż Małysz.

  • fraki weteran
    @AndiSkacz

    o co chodziło z tym kwaśnym jabłuszkiem? chcę się pośmiać.

  • TandeFan23 profesor
    @AndiSkacz

    Czyli Fortuna ktoremu w jednym skoku podwialo jest lepszy niz Malysz...

  • Julixx05 weteran

    Fajnie, że jeśli chodzi o młodych skoczków to mamy ich. Szymon Sarniak pokazywał się od jakiegoś czasu i nawet przewijał się chyba w COC. No i drużynowo też startował na MŚJ. Amilkiewicz w zeszłym sezonie słabo skakał i myślałam ostatnio, że może odwiesi narty na kołek. Ale kilku jest starszych o kilku lat skoczków, którzy dalej skaczą mimo że tuają się po PK ze słabymi wynikami

  • Kolos profesor
    @dervish

    Po pierwsze pytanie jak zrobić sensowną kwalifikację do tych zawodów ultimate bo w warunkach skoków to nie łatwe. Po za tym technicznie skończyłoby się dopchaniem do startu większej ilości austriaków i trochę Niemców i Norwegów kosztem słabszych narodów, a nawet tych z drugiego rzędu. Warte zachodu? Absolutnie nie. Korzyści zero.

  • Bluchaman stały bywalec
    @zimowy_komentator

    nie wiem ale chyba tak

  • King profesor
    @Pavel

    Faktycznie zupełnie o tym zapomniałem. No to zapewne pojadą tam ci którym grozi wypadnięcie.

  • zimowy_komentator profesor

    Stękała to już chyba skacze hobbystycznie?

  • Xander1 profesor

    Wooooow no naprawde super wynik naszych. Całe polskie podium i az 16 z punktami. Super, nawet jesli to tylko sierpień.
    Niech tylko nie powtórzy sie historia z zeszlego roku gdzie tez bardzo sie jaraliśmy tym jak skaczą nasi, a pozniej zima zimny prysznic. Juz nawet jesienią zaczelo sie pikowanie w dół

  • Bluchaman stały bywalec
    @andbal

    Bo Sarniak o ile pamiętam był takim specjalistą od 31 miejsc w COC mimo że startował już sporo razy

  • Man_of_the_Day doświadczony
    @Odlotowo_4567

    "No i nie wymyśla o „Klingenthalu”, „Vikersundzie”."

    "Klingenthalu" to prawidłowa odmiana notowana w Słowniku języka polskiego PWN.
    Co do Vikersund(u), prawdopodobnie sami językoznawcy nie byliby pewni, bo najpierw należałoby ustalić, czy to jest TO Vikersund, czy TEN Vikersund. Babiarz może powoływać się na przypadek Dortmundu.

  • andbal profesor

    Redaktor napisał o Malarzu że zdobył pierwsze punkty z rocznika 2010. Ale to nie jest jakiś wyczyn. Dwa lata temu Sarniak (rocznik 2008) też w sierpniu zdobywał pierwsze punkty FC. A było to 23 sierpnia 2024 roku we Frensztacie. Ale należy też zauważyć, iż pomimo że dziś wygrał zawody FC to do tej pory nie zdobył jeszcze nigdy punktu w LPK/PK. Takich przypadków 16 sto latków jest więcej. Chociażby Konrad z rocznika 2009 pierwsze punkty zdobył 1.02.2025 w Szczyrku nie mając ukończonych 16 lat bo urodził się 23 kwietnia.

  • sheef profesor
    @AndiSkacz

    Nie. To jego debiut na podium tej rangi. W poprzednim sezonie najwyżej był siódmy w Villach na początku sezonu.

  • Arturion profesor
    @dervish

    To bym przeszedł na zawody amatorskie. Też "ultimate". ;-)
    W zawodowym sporcie indywidualnym chcę limitów i krajówek (byle nie za małych).

  • AndiSkacz stały bywalec
    @sheef

    Wydawało mi się że Sarniak w zeszłym roku stanął na podium w Fis Capie?

  • Arturion profesor
    @TandeFan23

    Uważam, że nie powinniśmy klepać buli nigdy. :-)

  • AndiSkacz stały bywalec
    @Odlotowo_4567

    Pamiętam jak raz Babiarz chyba po konkursie MŚWL w 2020 roku mówił że Graneruda który przegrał o 0,5 punktu pocieszyło kwaśnie jabłuszko!😂

  • Odlotowo_4567 weteran
    @TandeFan23

    Banda buloklepów? Obejrzyj sobie dzisiejszy podskok Maximiliana Dobritoiu na 55,5 m, to wtedy zrozumiesz, kto to jest buloklep. Nasza ekipa to mimo wszystko, w mniejszym lub większym stopniu zawodnicy skaczący poprawnie, tylko czasem w złej dyspozycji w PŚ, a nie w PK czy FC. A takich, którzy od buli oderwać się nie mogą jest całkiem sporo i polskich skoczków traktujących skoki na serio na szczęście na razie nie ma w tym gronie i oby tak pozostało.

  • sheef profesor
    Statystyki konkursu

    1 zwycięstwo Sarniaka (1 podium w karierze),
    3 podium w karierze Amilkiewicza,
    1 podium w karierze Galicy.

  • Odlotowo_4567 weteran

    Może narty Slatnar są jedną z przyczyn dobrych skoków naszego zaplecza? Bardzo wielu polskich skoczków, którzy wystąpili w dzisiejszym konkursie, skacze na nartach produkcji właśnie tej firmy. Widać to też na obrazku przedstawiającym podium - 100% Slatnara. Mam nadzieję, że te narty odpowiadają naszym skoczkom i pomogą im osiągać dobre wyniki. Oby tylko nie było już więcej takich sytuacji, jak u Waszka z nartami niepasującymi do szablonu w niedzielnym konkursie podczas LGP w Wiśle. Liczę, że producent od tej pory nie przeoczy ewentualnych usterek, zanim narty trafią do skoczka, który będzie na nich skakał.

  • dervish profesor
    @Arturion

    Dlaczego jako ciekawostkę?
    Moim zdaniem ciekawie by było gdyby na stałe zmienili formułę Mś na Ultimate. Oczywiście MŚ raz na dwa sezony.
    Tylko trzeba by popracować nad systemem kwalifikacji tak , żeby wyłonić tych 50 czy 60 najmocniejszych na świecie którzy mieliby prawo udziału w MŚ.

  • dervish profesor
    @Odlotowo_4567

    To prawda. Przemek jest legendą. Wystarczy teraz porównać komentarz pary z Babiarzem i tej drugiej z Rudzińskim (oba duety komentują MŚ w LA naprzemiennie co jest dla mnie dziwne i raczej podwaja koszty TVP w likwidacji). To jest niebo i ziemia.

  • Odlotowo_4567 weteran
    @TandeFan23

    Odwrócić tabelę i Polacy nadal na czele. 😉 Nieważne, jaką tabelę. 😅

  • Odlotowo_4567 weteran
    @Adam90

    Kiedyś w PK Polacy byli na 22., 23., 24. i 25. miejscu. Naprawdę to takie niesamowite, że zajęli miejsca pod rząd? Chodzi o polskie top4, a nie to, że akurat są z rzędu. 😉 Oczywiście na luzie, żartuję. 😆

  • Odlotowo_4567 weteran
    @AndiSkacz

    To prawda, za to go cenię. No i nie wymyśla o „Klingenthalu”, „Vikersundzie”. Teksty z przymrużeniem oka czasem mu się udają, fajne są, czasem nie, ale to nie problem. Ale do Babiarza nie ma go co porównywać, bo prime Przemysława już minął, a tym bardziej dlatego, że on skoków nie komentuje na co dzień, jak Błachut, więc trochę nie jest na bieżąco i brakuje mu wiedzy. Ale jeśli chodzi o komentarz lekkoatletyki czy pływania to Babiarz jest legendą.

  • AndiSkacz stały bywalec
    @maciek0932

    Za to ja pojadę do Rasnova!

  • Odlotowo_4567 weteran
    @Amit0

    Ko. Tomasiak miał bardzo wysoką parabolę lotu w końcowej fazie i podchodził do lądowania z większej wysokości niż Sarniak czy Galica i stąd wzięły się te problemy z lądowaniem u niego.

  • AndiSkacz stały bywalec
    @Odlotowo_4567

    Przynajmniej umie mówić dobrą Polszczyzną i nie mówić o rzeczach bezsensownych jak Babiarz🙂.

  • dervish profesor
    @Karpp

    Co do Tajnera to liczę głownie na to, że przywróci spokój i zamiast na kopaniu dołków wszyscy skupią sie na swojej pracy. Tylu konfliktów jak za Małysza - począwszy od jego dyrektorowania na prezesowaniu skończywszy - to w szeroko pojętym PZN nigdy wcześniej nie było.

  • Amit0 bywalec
    @kibicsportu

    Z drugiej strony np. Sarniak czy Galica pokazali, że można spokojnie wylądować takie skoki telemarkiem.

  • Adam90 profesor

    Wow 4 Polakow z rzedu. Niesamowite

  • AndiSkacz stały bywalec
    @TandeFan23

    Wolałbym zdobyć złoto Igrzysk olimpijskich niż Kryształową Kulę bo Kulę można zdobyć co roku, a tytuł mistrza olimpijskiego raz na 4 sezony!

  • TandeFan23 profesor
    @Arturion

    A nie uwazasz ze lepiej skakac dobrze caly sezon zamiast klepac bule przez cztery miesiace budzac sie na dwa tygodnie.

  • Karpp profesor
    @Filigranowy_japonczyk

    Myślałem o tym jak Tajner wrócił. Przyszedł i znowu będzie spijał śmietankę. Jakby przyszły sukcesy to ewidentnie gość jest w czepku urodzony.

  • Arturion profesor
    @dervish

    Raz w roku tak, jako ciekawostkę).
    Dwa razy - bo latem też. ;-)

  • dervish profesor

    A w lekkoatletyce na Węgrzech mają odbyć się MŚ Ultimate - w których mają wystąpić najlepsi lekkoatleci świata bez limitów narodowościowych.
    Mogliby podobną formułę zastosować w skokach. ;)
    Tylko w tym przypadku musieliby zrobić jakieś kwalifikacje Open bo wszelakie istniejące rankingi by się nie nadawały jako podstawa dopuszczania do zawodów ponieważ są one wyliczane z systemu kwotowego.

  • Arturion profesor
    @Karpp

    Młodzi w poprzednim sezonie raczej d. nie dali (nie tylko w sierpniu)...

  • Karpp profesor

    Ładnie to wygląda. Natomiast rok temu pochwaliłem zaplecze rywalizujące w fis cupie z Austrią właśnie w sierpniu mówiąc, że wreszcie coś drgnęło i jak się później to skończyło wiemy. Dlatego trzeba czekać do zimy. To po pierwsze normalna skocznia, po drugie sierpień czyli miesiąc gdzie akurat Polacy skaczą najlepiej (do dzisiaj nie wiem po co). Na efekty trzeba czekać do listopada.

    A dla fanów Horna miód 🍯 na serce bo ktoś tu pisał, że Austriak skupia się na młodych i daje im uwagi.

  • Arturion profesor
    @TandeFan23

    Jakoś nie kłuły po imprezie sezonu...

  • Bergisel7 doświadczony

    Wow! Chyba nasz największy sukces w zawodach tej rangi! Dosłownie, jak to my byśmy byli tutaj Austriakami.

  • Mucha125 profesor

    Duże zaskoczenie wynikowe Polaków. W końcu jakiś sukces na Polskiej ziemi. Ciekawi mnie jak się cześć spisze na LPK bo coraz bliżej będą zawody. Kluczowe to będzie by obronić miejsca w PK oraz dodatkowe miejsce na Pś

  • Prekursor Skoczni Vip profesor

    Fajnie, że mamy dużo zawodników na ok poziomie, ale raz, że jest lato, dwa, że skakali u siebie i trzy nikogo tu mocnego nie było. Nie była to też duża skocznia, na plus tak czy siak Bobak i Malarz. Stękała wciąż słaby, ale on raczej powinien zyskiwać względem innych na 120 stce, a węgrzynkiewicz udowodnił, że powinien za niego skakać jakiś junior.

  • TandeFan23 profesor
    @Arturion

    Tak jak o Zlotej Pilce nie powinien decydowac tylko mundial tak o ocenie pracy trenera nie powinna decydowac jedna impreza i wystep jednego zawodnika.
    Jeden skoczek w TOP 30 PS i 6 miejsce w PN tuz przed Finami. Jeden skoczek na poziomie i banda buloklepow.
    Naprawde nie kluly cie w oczy tabele wynikow, gdzie z 6 naszych dwojka w trzeciej dziesiatce,a reszta bez drugiej serii.

  • Arturion profesor
    @TandeFan23

    Lub liczyć medale (patrz IO). ;)

  • TandeFan23 profesor

    Na razie jest wszystko dobrze bo nie doswiadczyli ''warsztatu'' trenerskiego serwismena. Gdy ich dopadnie to bedzie mzona odwrocic tabele...

  • Arturion profesor
    @marro

    No i jutro. :-)
    A może i za tydzień w Austrii? ;-)

    A dodatku dziś ukończył 29 lat król FC Stefan Rainer.
    Stefek, wróć! ;-)
    (błaga cała Austria)

  • Shakyor stały bywalec

    Cieszę się z występu naszych. Niby FC i to u nas, ale jednak to dobry prognostyk.
    To przy okazji zainauguruję LGP w kombinacji norweskiej, bo dziś zaczęli dwuboiści zmagania w Bischofshofen.
    U panów na czele bracia. 1. i 2. miejsce bracie OFTEBRO, 3. i 4. miejsce RETTENEGGER.
    Polacy to 42. JARZĄBEK Kacper /po skoku 37. | DNF WALICZEJ Andrzej /po skoku 32. Nie wiem czemu nie ukończył. Może redakcja coś będzie wiedzieć więcej czy w ogóle nie przystąpił do biegu czy na trasie kijek złamał... Do zawodów przystąpiło 48 zawodników.
    U pań: HAGEN Ida Marie przed BRABEC Alexa i GRUBER Katharina
    Wysokie miejsce naszej zawodniczki. KIL Joanna zajęła 9. miejsce / po skoku była 14. Udział wzięło w sumie 20 zawodniczek.

  • marro profesor

    Polska jak Austria, przynajmniej dzisiaj.

  • Arturion profesor
    @Filigranowy_japonczyk

    Czyli sugerujesz, że Joniak wiecznie drugi? Jak za Tomasiakiem, to czemu nie! ;-)

  • wesolbrd stały bywalec
    @Filigranowy_japonczyk

    Zapamietam, tak jak wygrana Waszka w Wiśle.
    A punkty zdobędzie zapewne Tomasiak 🤔

  • maciek0932 profesor
    @King

    Jeśli nasi dalej będą tak skakać, to wywalczą dodatkowe miejsce na LPK i wtedy będziemy mogli tam wysłać aż siedmiu zawodników. Powinni tam jechać w dużej mierze juniorzy, najlepiej ci bez prawa startu w PŚ i jakiś jeden-dwóch starszych skoczków, którzy będą się liczyć w walce o limit, ale jednocześnie będą takimi przewodnikami dla młodzieży. Na pewno Kot mi się tu nasuwa na myśl i może jeszcze Zniszczoł. Chociaż z drugiej strony Niżnik i Wolny też powinni gromadzić punkty do CRL, żeby nam kwota nie spadła. Do Rasnova natomiast niech jadą ci, którzy potrzebują punktów do WRL (Kubacki, Wąsek, Żyła) oraz Ko.Tomasiak, Galica i Waszek po dożywotnie prawo startu. Ewentualnie Joniak może być za Żyłę, jeśli jego forma dalej będzie beznadziejna i nierokująca na cokolwiek.

  • Pavel profesor
    @King

    W Rasnovie muszą robić WRL bo kwota nam zleci.

  • Odlotowo_4567 weteran
    @BartSki90

    Dobrze mimo wszystko, że komentują FC w ten sposób. No chyba, że wolisz monotonny komentarz Błachuta, który najczęściej nie potrafi dobrze oddać emocji, nawet gdyby Polak walczył o medal. 😉

  • King profesor
    @maciek0932

    No mogliby wysłać do Rasnova mieszankę tych najlepszych z FC + np. Waszek.

  • maciek0932 profesor
    @Alberto

    Konrada na pewno jutro stać na zwycięstwo. A co do dalszej części, przekonamy się już we wrześniu na LPK.

  • Odlotowo_4567 weteran

    Nasi skoczkowie wzorowo wykorzystali atut domowej i doskonale znanej skoczni. Warto jeszcze wspomnieć, że Polacy mają przewagę nad innymi na normalnych skoczniach. Teraz przyszedł więc czas, by obecnie najlepsi spośród tych zawodników przestawili się stopniowo na skocznie duże i zaczęli radzić sobie z presją w zawodach wyższej rangi, a to gotowy przepis na sukcesy w przyszłości. 😊

  • maciek0932 profesor
    @Kolos

    Ciekawe, czy pojadą do Rasnova, żeby klepnąć dożywotnie prawo startu w PŚ?

  • TworzyslawObsztyfitykultykiewicz bywalec

    Czy można już gdzieś obstawiać zakłady na Puchar Narodów dla białoczerwonych w roku 2027, drużynowe mistrzostwo świata w Falun polskiej kadry C, oraz drugą Kryształową Kulę dla Tomasiaków w sezonie 27/28, wie ktoś coś?

  • Sigmusiaxd weteran
    @Filigranowy_japonczyk

    Tomasiak

  • King profesor
    @Filigranowy_japonczyk

    Przede wszystkim on musi ogarnąć moment po wyjściu z progu, bo to co on ostatnio w niektórych skokach robi to jakiś kryminał. Jego styl lotu wygląda ok, jak ogarnie do zimy to wybicie powinien mieć dużo lepszy sezon od poprzedniego. Może nawet na 100-200 pkt w PŚ.

  • Tomek88 profesor
    @Pavel

    Bobak musi mieć jakieś inne pozasportowe sprawy, inaczej ciężko to wytłumaczyć tym bardziej, że mówili o tym już kilka dni temu

  • znawca_francuskiego profesor

    Nareszcie możemy być bardzo zadowoleni z występu naszych na polskiej skoczni.
    Aż 16 Polaków z punktami w tym całe polskie podium. To świetny wynik.
    I dodatkowo ucieszył mnie punkt młodziutkiego Matury.

  • Pavel profesor

    FIS Cup, FIS Cupem, ale liczy się pokonanie Austriaków, którzy byli solidni na LGP. Oczywiście, nie ma też co popadać w nadmierny optymizm, bo pora roku jest jaka jest, ale wynik porządny.

    P.S. Oni dalej zamierzają wymienić 12 Bobaka-dziobaka, a zostawić starych hobbystów z trzeciej dziesiątki? ;)

  • BartSki90 bywalec

    Ci komentatorzy to tak się wydzierają jakbyśmy mieli polskie podium na olimpiadzie

  • Alberto doświadczony

    Ciekawe czy za tydzień Austriacy u siebie też będą tak mocno jak my dziś. Tomasiakowi brakło niewiele do powtórzenia wyczynu brata z zeszłego sezonu, ale mam nadzieję że jutro mu się to uda a później też dalej pójdzie w jego ślady.

  • Filigranowy_japonczyk profesor
    @Odlotowo_4567

    Joniak mam wrażenie, że to taka nasza "zapchajdziura", jeździ po PŚ bo po prostu nie mamy nikogo lepszego. Na pocieszenie powiem jednak, że w Austriackiej kadrze kiedyś kimś takim był Hörl, więc w przypadku Klemensa nie wszystko stracone.

  • Tomek88 profesor

    Dominacja genetyczna Polaków! Choć to tylko sierpień, to widok 3 naszych na podium, 6 w top 10 i 16 w top 30 robi wrażenie :)

  • Odlotowo_4567 weteran
    @Filigranowy_japonczyk

    Na dodatek myślę, że każdy z wymienionych przez Ciebie naszych młodych talentów w tym momencie ma poziom zdecydowanie wyższy od Joniaka, a może nawet na niektórych skoczniach byliby w stanie się zbliżyć do wyników osiąganych przez Zniszczoła (oczywiście, jeśli nie przesadzą z nakładaniem na siebie presji).

  • King profesor
    @Kolos

    Kwestia czasu i oni zdobędą punkty w LPK.

  • Kolos profesor
    @Filigranowy_japonczyk

    Z tej czwórki prawo startu w PŚ ma tylko młodszy Tomasiak i Galica.

  • Kolos profesor

    No cóż brawo. Mamy talenty, mamy ładny wynik. Niby tylko FIS Cup ale polskie podium cieszy.

  • ASJ_212 profesor

    Brawo!

  • alo profesor

    Ładnie nasi

  • Vitamin bywalec

    Coś pięknego. Tomasiak pewnie z belek takich jak w PŚ poradziłby sobie lepiej w tej stawce. Jutro jednak też jest dzień żeby powalczyć.

  • Odlotowo_4567 weteran

    Polskie top4 oraz 9 Polaków w top14. Naprawdę super wynik.

  • kibicsportu profesor

    Tomasiak ten konkurs przegrał notami. Brawa dla wszystkich naszych zawodników za konkurs.

  • Filigranowy_japonczyk profesor

    Powiem tak, co najmniej jeden zawodnik z czwórki. Sarniak, Amilkiewicz, Galica, Ko. Tomasiak zdobędzie w tym sezonie punkty Pucharu Świata.

    Zapamiętajcie moje słowa.

  • Skoczek2025 doświadczony

    Polskie TOP 4,nieprawdopodobne , 16 z punktami , absolutnie fantastyczny wynik. Malarz i Pieczarka też zaskoczyli .

  • wojtekSch stały bywalec

    POLSKIE TOP4
    12 POLAKÓW W 20

  • Sigmusiaxd weteran

    BRAWO!

  • Odlotowo_4567 weteran

    No i mamy polskie podium, długo już czekaliśmy na takie biało-czerwone top3, nawet latem w zawodach niższej rangi. 😊

  • King profesor

    No to mamy raczej już polskie podium.

    EDIT: Brawo Sarniak. Mamy polskie podium.

  • Odlotowo_4567 weteran

    Już wiemy, że 2 Polaków będzie na podium.

  • Filigranowy_japonczyk profesor

    Rodzina Prevc? Panowie rodzina Prevc to przeszłość, nadchodzi era Tomasiaków.

  • Odlotowo_4567 weteran

    1. dłuższa przerwa wymuszona przez warunki wietrzne w dzisiejszym konkursie, na szczęście wiatr się uspokoił i już zawody trwają nadal, wieje wciąż korzystnie.

  • Odlotowo_4567 weteran
    @maciek0932

    Kilku młodszy z Polaków, którzy dobrze sobie tutaj radzą, może załapać się na LPK i powinni być w stanie powalczyć nawet o top30 i zarazem prawo startu w PŚ dla tych, którzy go jeszcze nie posiadają.

  • Odlotowo_4567 weteran

    Faletic zdystansował punktowo całą resztę stawki, jak się ustabilizuje, to stać go na naprawdę dobre wyniki.

  • Odlotowo_4567 weteran
    @Lataj

    Tak, w tym samym konkursie po raz pierwszy w historii punkty FC zdobywają zawodnicy z roczników 2010 i 2011.

  • Lataj profesor

    Jak się okazuje, w I serii była po prostu wpadka Faletica. Niestety, Gruszka i Cacina z upadkami

  • Odlotowo_4567 weteran

    Upadek Gruszki po skoku na 94,5 m, stracił równowagę tuż po wylądowaniu, ale na szczęście nic mu się nie stało, wstał od razu o własnych siłach. Zadrżałem, bo w przeszłości miał już sporo problemów ze zdrowiem, ale wszystko dobrze.

  • KapiOfficial stały bywalec

    Gruszka z upadkiem

  • Odlotowo_4567 weteran

    Dubiel, Dzioboń i Obtułowicz trochę słabiej, ale Steiner to już w ogóle całkowicie zawiódł.

  • Lataj profesor
    @Alberto

    Mogę się mylić, ale to też pierwszy konkurs z top 30 dla zawodnika z 2010. Ale od razu 2011 z punktem? Szacun!

  • Odlotowo_4567 weteran

    Bardzo solidne skoki w wykonaniu Pieczarki i Jojko.

  • Odlotowo_4567 weteran

    Matej Matura pierwszym w historii skoczkiem z rocznika 2011 z punktami FC.

  • Lataj profesor

    Niestety, Benedik bez pierwszego punktu, ale Matura zdolny niczym ojciec już ma w kieszeni.

  • Odlotowo_4567 weteran
    @andbal

    Michał Jarosz zastąpi jutro Marcina Bobaka z jakichś powodów.

  • Bluchaman stały bywalec

    Doszło ddo tego że chyba nigdy się tak nie ekscytowałem zawodami fis cup jak dzis po tej pierwszej serii, no to czekamy na drugą ;] Bo wcześniej ja to tylko zerknąłem na wyniki i tam robiłem swoje analizy jak na wielbiciela skoków narciarskich przystało, ale dziś to jestem podekscytowany wyjątkowo tymi zawodami

  • andbal profesor

    Kocur się jutro nie poprawi bo ma być zastąpiony przez Jarosza. Ale tylko on jako junior nie wszedł do drugiej serii. za to aż trzech ze "starszyzny".

  • Bluchaman stały bywalec
    @Matrixun

    To są synowie Jana Matury i Jakuba Jandy uznanych czeskich skoczkow. Oglądałem ich boje to wiem co piszę. Sie wie sie widziało ;]
    Teggo trzeciego juz mniej kojarze niemniej Krenek kojarzy mi się tez z czeską bajką "Krecikiem" tak zeby z humorem spuentować moją wypowiedź

  • Odlotowo_4567 weteran
    @alo

    Autriacy w lutym w niedzielnym konkursie podczas domowego FC w Villach w 2. serii mieli 17 skoczków, w tym tak samo, jak dziś my, 10 w top13.

  • Bluchaman stały bywalec
    @Odlotowo_4567

    Nie zwróciłem uwagi na belke. Rzeczywiscie niska i youtuber mogl skoczyc na bule i tym bardziej doceniam występ Polaków tej 16stki co awansowała. Tu kazdy powinien docenić to

  • Matrixun weteran

    Matura, Janda, Krenek - tak już w czeskich skokach było, ale pokolenie wcześniej. Stare czasy się przypominają.

  • Odlotowo_4567 weteran
    @Bluchaman

    Pękala lepszy od Stękały? 😂😂😂 Nonsens, Wiktor z tej belki wylądowałby tu na maksymalnie 60-70. metrze.

  • Bluchaman stały bywalec

    ja wiem że to Szczyrk że tutaj są zawodnicy ktorzy tylko tu dobrze skaczą ale trzeba docenić ilość zawodnikow bo rzadko sie zdarza żeby tyle Polaków bbyło w drugiej serii

  • Tomek88 profesor

    Imponująca pierwsza seria Polaków - 10 w top 13, 16 w trzydziestce. Świetnie to wygląda. Plan na finał nie dać się wyprzedzić Austriakom, żebyśmy mieli polskie zwycięstwo

  • Odlotowo_4567 weteran
    @Filigranowy_japonczyk

    Austria Cup pod dyrekcją Huberta Mathisa? "Nein, nein, nein!" 😉 Polskie zaplecze też walczy o czołówkę, a mocne jest zwłaszcza na własnej ziemi.

  • Lataj profesor

    16 Polaków w finale!!! Jo się tego nie spodziewoł. Pozycje najlepszych też powyżej moich oczekiwań mimo braku wybranych Austriaków. Jak ktoś słabiej skoczy w II serii, to pewnie Matura. Nie wydaje mi się, żeby Dubiel skończył znów z 31. miejscem jak w Notodden.

  • Bluchaman stały bywalec
    @Alberto

    no chyba że rzeczywiście nie ma kto podmienić Stękali to dlatego on skacze jako zapchajdziura, ale nawet Pękala chyba byłby d niego lepszy ten skoczek youtuber

  • StaryEmil stały bywalec
    @alo

    W Pucharze Kontynentalnym w Oslo w 1998 r mieliśmy 28 Norwegów w 30. Chociaż fakt wtedy 50 zawodników skakało obie serie to Norwegów w tej 50 było 41

  • Xander1 profesor

    Wynik Polakow robi wrażenie. 16 w drugiej serii woooow!!! Tego jeszcze nie grali.
    Ale poprzednie lato tez takie bylo w trzeciej lidze... a pozniej wiemy jak zenujaca byla zima

  • Janeman profesor
    @alo

    Raczej "rekord reszty świata" bo dla Austriaków byłby to po prostu typowy domowy Fis Cup.

  • Kulas2468 doświadczony
    @Alberto

    Jescze może być 31 (oby nie)

  • Alberto doświadczony

    Dwóch najstarszych Polaków to dwóch najgorszych, szkoda że nie ma nikogo na podmianę za nich. Dziś gromimy Austriaków, tylko dwóch wpuściliśmy do top 10. Musi być co najmniej dwóch naszych na podium. Pierwszy konkurs z zawodnikami z rocznika 2011 i od razu top 30 Mateja Matury, brawo.

  • Filigranowy_japonczyk profesor

    Swoją drogą, 16 Polaków w drugiej serii z czego 11 w TOP 20 to całkiem niezły wynik jak na "drugą Finlandię" ;).

  • Bluchaman stały bywalec

    Co to sie stało że aż tylu a wśród czołówce takie "asiory" jak Bobak czy prowadzący Galica? Za to Stękała po raz kolejny się skompromitował, ja nie wiem czemu on tak zawzięcie kontynuuje karierę, a teraz mimo słabej formy zajmuje miejsce innemu znacznie młodszemu zawodnikowi?

  • MrRadzio doświadczony
    -

    Mam pytanie dla bardziej "obeznanych" ode mnie. Czy my KIEDYKOLWIEK takim hurtem weszliśmy do 2 serii FC? Jestem w stanie sobie przypomnieć że mieliśmy 10 może nawet 12. Ale aż 16?

    I jeszcze 10tka naszych w TOP 13. To wygląda jak FIS CUP w Austrii tylko zamiast Austriaków na czele Polacy :D

  • maciek0932 profesor

    16 naszych w drugiej serii, i 10 w TOP13? Tego to się nie spodziewałem. Jeśli tak ma być całą zimę i to jest ten cały efekt Horngachera, jestem za. Brakuje jeszcze, żeby młodzi gniewni zaczęli się wdzierać do PK i wyrzucać starszyznę.

  • Filigranowy_japonczyk profesor

    Austria Cup? ❌
    Poland - Austria Cup. 👍

    Nasze zaplecze trzecioligowe rośnie i z roku na rok jest coraz mocniejsze. Zaraz się okaże, że będzie niemal tak samo duże jak Austriackie i będziemy mieć z 10 zawodników zdolnych do wygrywania w FC.

  • KacpereQ_Ski_Jumping7312 stały bywalec

    Ale że aż 16 Polaków w finale?! Niby to tylko FIS Cup i to jeszcze sierpień więc do zimy jeszcze daleko, ale i tak można się z tego cieszyć. WOW!!!!!

  • Vitamin bywalec

    Widać spory progres u naszych młodych zawodników w porównaniu do poprzedniego sezonu. Mamy dla odmiany powiew optymizmu :)

  • alo profesor

    Chyba nowy rekord świata pod względem ilości zawodników z jednej nacji w 2 serii jakichkolwiek zawodów FIS

  • kibicsportu profesor

    Wiadomo swoja skocznia, słaba obsada, ale mimo wszystko 16 Polaków w drugiej serii i to nie na farcie robi wrażenie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl