W poszukiwaniu trenera reprezentacji Polski

 • 2006-03-18 15:05

Po ostatnich pucharowych konkursach w Planicy ucichnie temat startów naszych reprezentantów, a jeszcze większego rozgłosu nabierze sprawa obsadzenia stanowiska trenera reprezentacji Polski w skokach narciarskich.

Spekulacji, jaki i kandydatów na to stanowisko jest wielu. Wiadome jest tylko jedno: w kwietniu wygaśnie kontrakt z Heinzem Kuttinem. PZN nie podjął jeszcze decyzji, czy przedłuży umowę z Austriakiem. Mimo to przedstawiciele związku nie próżnują i prześcigają się w pomysłach na to, kto mógłby zostać nowym trenerem. My przedstawiamy wam potencjalnych kandydatów na to stanowisko.


Peter Rohwein

INFO:
Swoją przygodę ze sportem zaczynał jako reprezentant Niemiec w skokach narciarskich. Jako zawodnik nie odniósł większych sukcesów. Tym największym było zdobycie w 1984 roku tytułu Mistrza Niemiec. W 2000 roku przejął kadrę niemieckich kombinatorów norweskich. Jego podopieczni odnieśli wiele sukcesów na arenie światowej (dwukrotne zwycięstwo w Pucharze Świata Ronny’ego Ackermanna, złoty medal Marco Baacke na Mistrzostwach Świata w Lahti, trzy medale na Mistrzostwach Świata w Val di Fiemme i kilka pucharowych zwycięstw), a on sam, swoją pracą sprawił, że Niemcy stali się potęgą w kombinacji, a przede wszystkim w skokach, które są fundamentem tego sukcesu.
Od 8-go października 2004 roku zajmuje stanowisko I-go trenera reprezentacji Niemiec w skokach narciarskich.

DOSTĘPNOŚĆ: Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że Rohwein po tym sezonie straci posadę trenera Niemców, a co za tym idzie byłby dostępny dla Polski.

Hannu Lepistoe

Jest to nie tylko ekspert od wynajdywania i szlifowania talentów. To przede wszystkim znakomity trener, który spod swoich skrzydeł wypuścił m.in. najlepszego skoczka wszechczasów, Mattiego Nykaena, Janne Ahonena, Andreasa Widhoelzla czy Martina Hoellwartha. Dzięki niemu światu ukazali się m.in. tegoroczni medaliści olimpijscy, Kofler i Morgenstern. W ciągu 23 lat pracy Hannu Lepistoe pracował z wielkimi gwiazdami skoków, jego zawodnicy zdobyli łącznie 56 medali, w tym 35 złotych. Aktualny trener reprezentacji Włoch.

DOSTĘPNOŚĆ: Po tym sezonie Finowi kończy się kontrakt z Włochami, więc nasz kraj miałby duże szanse na pozyskanie Lepistoe.

Piotr Fijas

Brązowy medalista mistrzostw świata w lotach narciarskich z Planicy (1978r.), były rekordzista świata w długości skoku narciarskiego, trzykrotny zwycięzca konkursów Pucharu Świata, wielokrotny mistrz Polski. Po zakończeniu kariery zajął się trenowaniem młodych zawodników. Od 1995 do 2004 był w kadrze szkoleniowej reprezentacji Polski w skokach narciarskich. Współpracował z trenerami: Pawłem Mikeską i Apoloniuszem Tajnerem. W tej chwili trenuje kadrę młodzieżową reprezentacji Polski.

DOSTĘPNOŚĆ: Piotr Fijas na pewno byłby zainteresowany prowadzeniem pierwszej kadry polskiej, jednak wątpliwe jest, aby to własnie jemu PZN powierzył tak odpowiedzialne stanowisko.

Łukasz Kruczek

Jako junior zaczynał od kombinacji norweskiej zdobywając nawet tytuł mistrza Polski (1993), po czym specjalizował się już tylko w skokach reprezentując Polskę na arenie światowej. Czterokrotny zwycięzca Uniwersjady (w Muju, Popradzie i dwukrotnie w Zakopanem). Po zakończeniu sezonu 2002/03 zakończył karierę i został asystentem trenera Heinza Kuttina, najpierw w kadrze B, a obecnie w kadrze A.

DOSTĘPNOŚĆ: Łukasz Kruczek, podobnie jak Fijas z całą pewnością miałby ochotę zostać pierwszym trenerem kadry A, jednak wydaje się, iż na razie nie ma wystarczającego doświadczenia na te stanowisko.

Mika Kojonkoski

Ten "cudotwórca" z Finlandii zamienia w złoto wszystko, czego się dotknie. Od szesnastu lat trenuje skoczków narciarskich. W tym czasie prowadził kadry narodowe Austrii, Finlandii, a obecnie Norwegii - wszystkie odniosły sukces. W ciągu ostatnich lat sprawił, że kadra norweska została najlepszym zespołem na świecie. Przez wielu uznawany jest za najlepszego trenera skoczków narciarskich na świecie.

DOSTĘPNOŚĆ: Niestety, Mika Kojonkoski stanowczo zapewnia, iż przed końcem kontraktu z Norwegią (2008 rok) nie zmieni pracodawców, a więc na trenowanie Polski od przyszłego sezonu przez Mikę nie ma co liczyć.

Heinz Kuttin

Startował na trzech olimpiadach oraz trzech mistrzostwach świata seniorów, zdobywając trzy medale olimpijskie oraz cztery medale mistrzostw świata. W wieku 24 lat odniósł ciężką kontuzję kolana, która zmusiła go do wczesnego zakończenia kariery zawodniczej. Był później dyrektorem centrum narciarskiego w Villach, gdzie opiekował się m.in. juniorami Martinem Kochem i Thomasem Morgensternem. W sezonie 2002/2003 pracował jako asystent I-go trenera kadry skoczków austriackich, od czerwca 2003 był trenerem II reprezentacji skoczków Polski, w której trenował m.in. Mateusza Rutkowskiego, doprowadzając go do tytułu mistrza świata juniorów (7 lutego 2004 w Stryn na skoczni K-90). Wiosną 2004 zastąpił Apoloniusza Tajnera na stanowisku pierwszego trenera reprezentacji Polski. Jego osiągnięcia to m.in. doprowadzenie Małysza do zwycięstwa w klasyfikacji Letniego Grand Prix w skokach 2004, oraz zajęcie przez reprezentację piątego miejsca w drużynowym konkursie skoków narciarskich na skoczni K-125, podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie.

DOSTĘPNOŚĆ: Obecny trener naszej kadry wyraźnie miałby ochotę nadal ją prowadzić, pod warunkiem iż zostaną wyjaśnione wszystkie nieporozumienia z Apoloniuszem Tajnerem.

Vasja Bajc

W latach 80. reprezentował Jugosławię w konkursach Pucharu Świata i igrzyskach olimpijskich w Sarajewie (1984). Na igrzyskach został sklasyfikowany w czołowej dwudziestce (skocznia K-70 17. miejsce, K-90 15. miejsce); w zawodach Pucharu Świata najwyższe miejsca zajmował w Planicy (1980, 5. miejsce) i Harrachovie (1984, 9. miejsce). Po zakończeniu kariery sportowej przeszedł na drugą stronę i z powodzeniem zaczął trenować młodych adeptów skoków narciarskich. Prowadził m.in. reprezentacje Hiszpanii (1990-1994). Od 1994 pracował w kadrze skoczków japońskich, m.in. był indywidualnym trenerem Kazuyoshiego Funakiego. Od 2002 prowadził mniej znane reprezentacje Holandii i Szwecji. W 2004 został trenerem kadry czeskiej, przyczynił się do rozwoju kariery Jakuba Jandy (wygrana w Turnieju Czterech Skoczni 2005/2006 i zwycięstwo w generalnej klasyfikacji PŚ 2005/2006).

Ari-Pekka Nikkola

Ari-Pekka Nikkola urodził się 16 maja 1969 roku w Kuopio, gdzie mieszka do dziś. Nikkola należy do tego pokolenia skoczków, którzy skakali dwoma stylami - klasycznym i stylem V. Jednak Fin miał z tym przekwalifikowaniem się spore problemy, jak sam wspomina "Ciężko jest robić coś nowego zwłaszcza, że przez 15 lat robiło się to inaczej. Cały czas układałem narty po prawej stronie, a przy nowym stylu prawa narta powinna być po prawej a lewa po lewej stronie. Miałem ogromne problemy w okolicach 20-30 metra z poprawnym ułożeniem lewej kostki. Jeżeli zaraz po wybicie przyjmiesz odpowiednią pozycję, to potem nie ma problemu".

Nikkola startował na przełomie lat 80-90-tych. W 1990 roku wywalczył najwyższe trofeum w skokach narciarskich - Kryształową Kulę. Po sześciu latach był bliski powtórzenia swojego sukcesu, niestety zajął dopiero, albo aż drugą lokatę.

Ari-Pekka wziął udział w czterech Igrzyskach Olimpijskich. Pierwszy jego start miał miejsce w Calgary w 1988 roku i od razu przywiózł złoty medal. Wraz z kolegami z drużyny - Nykanenem, Puikkonenem i Ylipullienem - zdobył najcenniejszy krążek na skoczni normalnej. Po czterech latach we Francji, w Albertville, ekipa Suomi, w składzie Nikkola, Nieminen, Laitinen oraz Lakonen, powtórzyła swój sukces i ponownie skoczkowie stanęli na najwyższym stopniu podium. Na drugim miejscu uplasowali się Austriacy, którzy mieli w ekipie naszego obecnego szkoleniowca Heinza Kuttina. Ostatni start Nikkoli na Igrzyskach miał miejsce w Nagano w 1998 roku, jednak nie odniósł tam znaczącego sukcesu.

Również starty w Mistrzostwach Świata Fin może zaliczyć do udanych. W 1989 roku na skoczni K90 w Lahti zdobył tytuł Vice Mistrza Świata w skokach, na trzeciej pozycji wylądował Heinz Kuttin a zwyciężył Jens Weissflog. Dwa lata później na skoczni normalnej w Val di Fiemme tytuł Mistrza Świata zdobył Austriak - Kuttin, a Nikkola sklasyfikowany został na trzeciej pozycji. Ostatni start jego start na Mistrzostwach Świata miał miejsce w Trondheim w 1997 roku - 4. lokata na skoczni dużej.

Ari-Pekka Nikkola w całej swojej karierze dziewięć raz stawał na najwyższym stopniu podium konkursów Pucharu Świata, 42. znajdował się w pierwszej trójce zawodów.
Obecnie odpowiedzialny jest za kadrę B Finlandii. Między innymi pod jego opieką znajduje się Janne Happonen.

DOSTĘPNOŚĆ: Ari-Pekka Nikkola sam zgłosił się do PZN i chętnie podjąłby się trenowania Adama Małysza.

Oprócz powyższych trenerów, wśród potencjalnych kandydatów wymieniani są także Tadeusz Bafia czy też Berni Schoedler.

Tadeusz Bafia - aktualny trener Kanadyjczyków - raczej nigdzie się nie wybiera i mało prawdopodobne, iż zechciałby podjąć pracę w Polsce. Na B. Schoedlera chyba też nie mamy co liczyć, gdyż Szwajcar już wielokrotnie zapewniał, że nie ma zamiaru rozstawać się z rodzimą reprezentacją.

Wolny po sezonie może być również Wolfgang Steiert - Niemiec, który reprezentację Rosji przebojem wprowadził do światowej czołówki.

Faworytami PZN wydają się być Vasja Bajc oraz Hannu Lepistoe. Jeśli chodzi o kandydaturę Słoweńca, to martwi trochę, iż pod jego wodzą świetnie skaczą zazwyczaj pojedyńczy zawodnicy (Jakub Janda czy Johan Erikson), nie zaś cała drużyna.

Przypomnijmy na koniec, iż Polska potrzebuje teraz nie tylko trenera kadry A, ale także kadry B, z której odchodzi Stefan Horngacher. Dobrą parą szkoleniowców wydają się w tej sytuacji być Lepistoe (kadra A) i Nikkola (kadra B). Ostateczna decyzja zależy jednak tylko i wyłącznie do PZN, a werdykt poznamy prawdopodobnie za dwa tygodnie.


Karolina Kwiecień&Tadeusz Mieczyński, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6737) komentarze: (59)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Malyszomaniak bywalec
  Do wszystkich

  A ja to wam powiem , co wam powiem.

  JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ CO BY KAŻDEMU DOGODZIŁ !!!!!!

 • anonim
  Trener.

  Nie będę orginalny,ale Ari-Pekka Nikkola ,byłby dobrym trenerem kadry A.

 • seba początkujący

  wole vasiana bajca jako trenera kadry A

 • anonim

  @ dziadek

  Prosze bardzo , naprawdę ciekawa lekturka .
  Jak tylko na to natrafilam , podalam linka .

 • anonim
  test dla Tajnera

  Wybór trenera będzie testem dla prezesa związku. Po tym wyborze będzie wiadomo, czy nowym(?) władzom związku zależy na przywróceniu w nim normalności, czy jest to tylko gra pozorów.
  Przedwczoraj wyglądało na to, że coś dobrego się będzie działo. Wczorajsze rewelacje, jeśli są prawdziwe, świadczą niestety o czymś przeciwnym. W każdym razie jedno jest pewne. Tym razem niczym się pan prezes nie będzie mógł zasłaniać. Nawet wsród kibiców będzie duzo takich, którzy właściwie odczytają ten wybór. Na ewentualne ściemnianie mało kto sie nabierze. Zmiany mają byc rzeczywiste i na dobre. Jeśli nie, prezes sam wystawi sobie świadectwo. Ewidentne.
  Myślę, że wie, co robić i że zależy mu na dobru polskich skoków nie tylko w sensie deklaratywnym, ale i faktycznym.

 • REM bywalec

  Lepistoe + zaplecze naukowo-techniczne. Taki gość nie pozwoli sobie na żadne zakulisowe gierki. Przy Bajcu to mielibyśmy prędzej czy później międzysłowiańskią jazdę bez trzymanki. Poza tym Lepistoe potrafiłby wytworzyć relacje mistrz - uczeń, szczególnie ważną w przypadku młodych zawodników. W Austrii z młodymi to wypaliło, a my mamy podobno najzdolniejszą młodzież świata. Kuttin na pewno nie wróci do kadry B.

 • anonim
  Dajcie spokoj Kuttinowi!!!!!!!!!!!

  Wszyscy zacieraja rece kto to bedzie,kto to bedzie nastepcom Kuttina??? Dlaczego muci byc tak,ze wszyscy a szczegulnie dziennikarze sami napedzaja atmosfere wokol Kuttina i go oczerniaja,najdelikatniej mowiac.Najgorsze jest to ze Polo w czysto dyplomatyczny i szyderczy sposob oznajnia ze on o niczym niewie oraz, stosunki miedzy nim a Kuttinem sa w najlepszym porzadku.Jak Heinz mogl sie skupic na treningu naszych orlow jak wciaz musial walczyc z PZNem i z diennarzami.A teraz cala wina obarcza sie Kuttina a PZN umywa rece,az mnie mdli od tego wszystkiego,przeciez jestesmy cywilizowanymi ludzmi i mozna sie roztac w ludzki sposob,a u nas tylko na klamstwa i obelgi.Panowie kultuty!Coraz wiecej mam watpliwosci czy naprawde PZN chce jak najlepiej dla tak popularnej i jakze peknej dyscyplinyn sportu jaka sa Skoki Narciarskie. POZDRAWIAM:):):)

 • anonim
  .....magia......

  2 trenerzy jak z bajki jak dla mnie w sytuacji kiedy nie ma szansy na Kojonkowskiego to LEPISTOE i NIKKOLA dla juniorów jak redkacja zasugerowała.Było by świetnie .......

 • Gall początkujący

  Moja propozycja:
  Kadra A: Hannu Lepistoe & Jan Szturc
  Kadra B: Ari Pekka Nikkola & Heinz Kuttin

 • Gośka początkujący
  @Janeczka

  Jest mi strasznie przykro,że uciekłas z czata :(

 • dziadek początkujący
  @Fanka

  dzieki za "sznurek" do wyborczej.
  rzeczywiscie warte przeczytania

 • Adrian początkujący
  @boy12

  Dodałeś mi wprawdzie 70km do trasy, ale wielu ciekawych rzeczy się dowiedziałem od Daniela. A poza tym Daniel to świetny gość i genialnie się z nim gada :) Tak więc zrobiłeś dużo dobrego :) Pozdrówki!

 • anonim
  Adrian

  Nie śpiesz sie tylko rzartowałem,dobrego kompana podrórzy ci podesłałem co

 • anonim
  @BK

  Brawo BK .
  Bafia byłby głupi wpadać w to bagienko ...!
  Cokolwiek by nie zrobił i tak by go gnokjono, jak Kuttina.

 • anonim

  http://sport.gazeta.pl/skoki/1,65077,3208164.html

  Zapis czata z dziennikarzem Gazety Wyporczej ,
  odnośnie "Jaka przyszlośc Adama Malysza"

  Bardzo ciekawe polecam.

 • anonim
  trenerzy

  cieszy mnie fakt że wśród potencjalnych następców Heinza iStefana wymieniany jest T.Bafia ale chciałbym wszyskim napisać że brat nie upadł na głowe i nigdzie z Kanady się nie wybiera,tym bardziej do Polski więc pora skończyć z tymi spekulacami wyssanymi z palca i skreślić go z tej listy.Pozdrowienia dla wszystkich B.K.

 • Adrian początkujący
  @boy12

  Słuchaj Młodziutki :) mam ponad 150 zdjęć do opisania. Może do północy się wyrobię. Ładnie wyszedłeś :) możesz mi wierzyć :) Byłbym wcześniej w domu, ale odwiozłem Daniela Bachledę do Rybnika i dopiero wsuwam obiad. Jak zjem to poopisuję i wgram. Cierpliwości!!! :)

 • anonim
  adrian

  kiedy bedą zdjęcia z dzisiaj bo niemoge sie doczekać

 • Adrian początkujący
  B, A i papa

  Zapomniałem się podpisać wcześniej :)

  ok, idzie reszta:

  Junior B
  Piątek: Cieślar Mateusz, Kukuczka Mateusz, Kuba Kot, Ziobro Jaś, Zapotoczny Jędrek, Miętus Krzysiek
  Sobota: Cieślar Mateusz, Kukuczka Mateusz, Ziobro Jas, Kubacki Dawid, Maciek i Kuba Kot

  Junior A
  Piątek: Byrt Piotrek, Broda Artur (?), Heczko Artur, Poloczek Jarosław, Czerwinka Kamil, Dyduch Daniel,
  Sobota: Byrt Piotrek, Poloczek Jarosław, Broda Artur (?), Heczko Artur, Czerwinka Kamil, Dyduch Daniel

  (?) - chyba Broda Artur... :)

  Amen. Pozdrawiam, Adrian Gładecki

 • anonim

  Wyniki? Dużo tego :( nie wiem, czy znacie z wczoraj. Spisałem ze zdjęć, mam nadzieję, że dobrze.

  Junior D (dzieciaki)
  Piątek: Klimek Murańka, Leja Krzyś, Olek Zniszczoł, Piotruś Mojżesz, Damian Żyła, Kamil Byrt
  Sobota: Klimek Murańka, Olek Zniszczoł, Krzyś Leja, Piotruś Mojżesz, Biegun Krzyś, Janota Kondzio

  Junior C (dzieciaki starsze)
  Piątek: Pawcio Słowiok, Byrt Tomek, Cieślar Adaś, Miętus Grzesiek, Polinkiewicz Rafcio, Macura Damian
  Sobota: Pawcio Słowiok, Byrt Tomek, Cieślar Adaś,
  Dawid Kanik, Kukuła Artek i Mniszak Mateusz...

  Junior - B, A za kilka chwil

 • Adi.P. początkujący
  @Adrian

  podaj wyniki z Łabajowa!

 • anonim
  @Prymka

  Raczej Fijasa . Powielimy potem obecna Kadrę C z jej sukcesami.

 • Prymka początkujący

  Prezes PZN na trenera zaproponuje .. siebie lub Jana Szturca.

 • skierka początkujący

  znaleźć ternera wogóle to jeszcze żaden problem. tylko żeby znaleźć trenera który podejmie sie pracy za pieniądze jakie są mu proponowane to już jest problem. Niestety u nas bardzo częsty

 • anonim
  @Adrian

  Jak tam mój Pawełek i Maciuś ?

 • Adrian początkujący
  Łabajów

  żałujcie, że nie było Was w Wiśle.... się działo :)

  Pozdrawiam, Adrian

 • anonim
  @Prymka

  Ja proponowałam zamianę kadr kiedyś, ale na ten pomysł z Nykenenem dla naszych asów nie wpadłam.
  :))))))))))))))))
  Gratulacje,za odkrycie roku !

 • Prymka początkujący

  Nikkola A . Reprezentacja B-Matti Nykaenen {Skupień,Rutkowski,Tonio Tajner,Pochwała..]była by to światowa czołówka.

 • anonim
  -

  Albo ja poprowadze nasza kadrę chłopaki sie wyluzują i będzie spoko!

 • Andy początkujący
  inny wariant

  A może by tak namówić Jensa Weissfloga, ciekawe co teraz porabia

 • motylek początkujący
  @Matylda

  z Mattim -terenerem to przeciez tylko zart!!!:)))

  Po prostu glupia odpowiedz na glupie dywagacje o tym jaki to "WSPANIALY" terener przejmie nasza kadre!
  Ja wiem: wszyscy sie "RWĄ"...
  A ja mowie:"figa z makie"...
  ps. tak a props, nie mam NIC do Kuttina, tak jak nie mialam do Tajnera :)

 • anonim
  @Matylada

  z Mattim -terenerem to przeciez tylko zart!!!:)))

  Po prostu glupia odpowiedz na glupie dywagacje o tym jaki to "WSPANIALY" terener przejmie nasza kadre!
  Ja wiem: wszyscy sie "RWĄ"...
  A ja mowie:"figa z makie"...
  ps. tak a props, nie mam NIC do Kuttina, tak jak nie mialam do Tajnera :)

 • Matylda początkujący

  @MarcinBB
  Znam jeden przypadek z telewizji niemieckiej, oto on: Martin Schmitt zapytany o formę już po raz tysięczny odpowiedział
  - A cóż to za pytanie? Głupie jak but!

  Czy mógłbyś podać inne przykłady z wymienionej przez Ciebie telewizji?

  A z argumentem jednak się nie zgodzę, bo on sugeruje, że możemy przejmować złe zachowania od innych bez zmrużenia oka na zasadzie: inni też kradną, biją i oszukują. W wywodach @motylka nie ma zresztą w ogóle porównania z innymi zagranicznymi mediami.

 • MarcinBB redaktor
  @ motylek

  Czytujesz czasem jakieś zagraniczne gazety? Ogladasz neimiecką telewizje? Twoim zdaniem agresywni dziennikarze to polski wynalazek? Wszędzie na świecie jest podobnie. No, może na Jamajce mniej tepią trenera skoczków narciarskich...

 • indor początkujący
  @Fanka

  A co miało dotrzeć, bo nie wiem czy dotarło to, co miało lol

 • anonim
  Indor

  Ponownie mówię ,
  i o to wlasnie mi chodzilo !!!!

  Nareszcie cos do ciebie dotarlo !

 • indor początkujący
  @Fanka

  Odpowiedź na twój ostatni post pod newsem o odejściu Horngachera
  Ze smutkiem stwierdzam, że masz kłopot z czytaniem ze zrozumieniem, za to świetnie ci wychodzi wyzywanie ludzi. Kazdy twój komentarz do mnie, jest zawsze taki sam, bez względu na to, co napisze. Jeśli nie chcesz, to ze mną nie rozmawiaj, nie zależy mi. Na twoje żałosne inwektywy nie bedę odpowiadał, nie mam zamiaru zniżać się do twojego poziomu. Żegnam.

 • Matylda początkujący

  @Ushuaia
  Do nadzoru zatrudnią zagraniczny "AUTORYTET", a nie "NAUCZYCIELA". Kapejszen? Jeszcze brakuje, żeby chłopcy mieli w swoich pokojach na ścianach jego podobiznę! A prawdziwą trenerką zajmą się "POLSCY FACHOWCY" (sic! do potęgi entej).

  PS
  Jeżeli masz ochotę i czas, tam gdzie zawsze.

 • anonim

  Hmmm , a to ci zagadka , prawda @ Indor :)))
  Masz o czym mysleć , pewnie nie prześpisz ani jednej nocy w spokoju :))))))

  Przede wszystkim od nowego sezonu powinni zadbac o to , zeby żadne durne pismaki , nie lazily za zawodnikami , zmuszając ich tym samym do wypowiedzi , na jakikolwiek temat ,
  a już napewno nie wskazane jest koczowanie pod skocznią podczas treningu ,
  kiedy raz ich nie wpuścili na Wielka Krokiew , wielce byli oburzeni , ze mieli zakaz wstepu ,
  od udzielania wszelkich wypowiedzi , powinna być wyznaczona do tego zadania jedna osoba ,
  np: rzecznik prasowy

  W innym przypadku zalecam Adamowi , kopanie po tylkach :))
  lub , jak @ Matylda mówila po piszczelach :))

 • anonim

  To znaczy ,że trenowanie powierzą Polakom a zatrudnią jednego trenera-nadzorcę nad wszystkimi kadrami z zagranicy, na którego zwalą wszystkie niepowodzenia naszych skoczków na zawodach !!!

 • indor początkujący
  Wypowiedź Tajnera dla Rzepy

  -Chcemy jednak zatrudnić jednego trenera, który zajmie się całym szkoleniem, przy użyciu polskich fachowców-
  Nie wiem, co o tym myśleć..

 • anonim
  @motylek

  O rany, ale nasze małolaty wpadłyby w złe nawyki !
  Zresztą ze superskoczków rzadko bywają supertrenerzy.

  @Matylda
  Pomysł z paralizatorem na idiotów... pierwsza klasa!

 • anonim

  @ Matyldo

  Jestes nie do pobicia :))) w swoich wypowiedziach
  Ja poprostu sikam :)))))
  z tych ostatnich zdań , paralizator :))))
  alez masz wypbraznię , ale jakże trafną ,

  nie , no nie mogę , :))))))))))))

 • motylek początkujący
  mam SUPER opcje!!!!

  Matti ....Nykaenen !!!!!!

  Moze Adas sprowadzilby go na dobra droge i wyciagnal z pudla????????  hehehehehe

 • anonim

  TAk no pewnie.. A na poczatku nie wiało co nie?? JA rozumeim jakby reszta pudłowała albo jakby źle strzelał od początku!! Ale on na poczatku strzelał dobrze a też wiało a póxneij watalnie przy czym inni jako tako strzelali.. IWec nie wiem jak to można wytłumaczyć...;/

 • Forest początkujący

  Kontrakt ma być na rok, conajwyżej na 2. Sami słyszeliście: za rok ma być kolejna rozmowa Miki i Tajnera.

 • anonim
  @Konrad

  Ponieważ Ty w wiatr nie wierzysz, to trudno ci wytłumaczyć tę kwestię :))))

 • Matylda początkujący
  Trener

  Moje informacje pochodzą z niemieckojęzycznych stacji telewizyjnych, których komentatorzy rozmawiają z wieloma trenerami i orientują się dosyć dobrze w sytuacji na rynku szkoleniowym.

  1. Peter Rohwein
  Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że Peter Rohwein zostanie trenerem Niemców (rozmowa z Rudim Tuschem, prezesem DSV, na antenie ZDF), natomiast do szkolenia przyłączą się Stefan Horngacher (juniorzy), oraz prawdopodobnie sam Jens Weissflog i być może Dieter Thoma.
  2. Heinz Kuttin
  Tutaj wszystkie oznaki wskazują na to, że Apoloniusz Tajner nie ma ochoty na dalszą współpracę z Austriakiem.
  3. Ari-Pekka Nikola
  Złożył również podanie o pracę w słoweńskim Związku Narciarskim, czyli trzyma dwie sroki za ogon.
  4. Vasja Bajc
  Jest rozpatrywany przez Słoweńców jako potencjalny następca Zupana.
  5. Berni Schoedler
  Parafuje niebawem następny kontrakt i pozostanie trenerem Kuettela i Ammanna.
  6. Wolfgang Steiert
  Nie ma mowy o odejściu tego trenera. Wręcz przeciwnie, rosyjscy działacze są z niego bardzo zadowoleni, napływ środków finansowych jest zagwarantowany. Sam Steiert chwali sobie pracę z Korniłowem i spółką.

  Z tego wynika, że tylko dwóch trenerów zgłosiło się osobiście do PZN-u, Fin i Norweg.

  A tutaj mój APEL:
  Apeluję do odpowiedzialnych z PZN-u o wyposażenie naszego Motyla w następnym sezonie w paralizator.

  "Paralizator to urządzenie, które ładunkiem elektrycznym dezorientuje system nerwowy napastnika nie wyrządzając mu przy tym żadnej trwałej szkody. Wykorzystuje przy tym fakt, że ciało człowieka składa się w przeważającej części z wody i dlatego jest bardzo dobrym przewodnikiem prądu. Przytknięcie do ciała stałych lub wystrzeliwanych elektrod (na około 5 metrów), powoduje zamknięcie obwodu elektrycznego. Razi przy tym szczególnym rodzajem prądu: jest to prąd o bardzo wysokim napięciu: od 20 000 do 150 000 woltów, przy bardzo niskim natężeniu. Wystarczy dosłownie kilka sekund, żeby obezwładnić każdego napastnika."

  Już widzę Kurzajka i tego niewydarzonego kolesia ze Srybuny tudzież innych żądnych sensacji i formy Adasia "szurnalistów" telepiących się pod wpływem prądu. Ale będzie ubaw!

 • motylek początkujący
  ach jacy wy wszyscy madrzy.....

  a koniec koncem Kuttin zostanie, bo inni bedea sie BAC i slusznie nagonki ze strony dziennikarzy i "kibicow"..... to jest RYZYKO trenowac polska kadre, biedny Kuttin, ktory po nieudanym sezonie Adasia (zero zwyciestw i upadek SLC), doprowadzil do tego, ze byl w nastepnym CZWARTY zostal dawno uznany nieudacznikiem....
  gdybajcie soibie gdybajcie, jestem PEWNA, ze wszyscy na sama mysl DAJA DYLA.... Broń Boże: Heller, wKurzjewski, Szarancza, Rzeczpospolita, GW , Przeglad no i ZACHLANNI kobice... nikt by tego nie wytrzymal, albo masz spokojna glowe, albo zostan trenerem w Polsce...wiem jaka jest odp. heheheheee


  macie co checie!:)

 • anonim
  Nie na temat

  A ja uwazam że.. SKORA MNIE wkurzył:((((((( JAk można na 10 strałów spudłowac 7 razy.. A po 2 strzelaniach był 1.... Super:(((((((((((((

 • anonim

  Uważam, że Kuttin powinien zostać trenerem naszej kadry, Nikkola powinien tez zajać jakąś tam posadę )

 • Domino początkujący

  Najlepszym rozwiazaniem moim zdaniem byloby:

  Kadra A: Vasja Bajc lub Hannu Lepistoe
  Kadra B: Ari-Pekka Nikkola, albo moze Heinz Kuttin? W koncu on wylansowal Rutkowskiego. Na nizsza kadre sie swietnie nadaje.

 • anonim
  nowy trener kadry

  Albo Bajc, albo Lepistoe. Nie zgodzę się z tym, że dzięki Bajcowi tylko pojedynczy zawodnicy skaczą dobrze. Otóż oprócz Jandy spory postęp zrobili także pozostali Czesi. Matura dość regularnie kwalifikował się do "30", pojawił się bardzo utalentowany Hajek, który dopóki nie odniósł kontuzji spisywał się naprawdę nieźle, pojawili się też inni utalentowani zawodnicy jak chociażby Sedlak (zdobywał już punkty PŚ) czy Vaculik.

 • anonim

  Zdaje się calkowicie na mądrośc i odpowiedzialnośc za te decyzje , PZN , Apoloniusz Tajnera i wszystkich czlonków Zarządu ,

  mysle , ze wszystkie kandydatury zostaną wnikliwie rozpatrzone i podejma najsluszniejsze decyzje.

 • MarcinBB redaktor
  refleksji garść

  Rohwein:
  Sprawa Herra budzi we mne obawy, że facet jest oportunistą i daje sie łatwo kierować. Można by się obawiać powrotu Tajnerów i Pochwały w miejsce Huli Śliża i Żyły, nawet gdyby skakali słabiej.
  Lepistoe
  z Włochami świata nie podbił, ale my mamy bardziej utalentowaną młodzież. Czemu nie?
  Fijas - brak kompetencji do prowadzenia kadry A.
  Kruczek - bez żartów, dobra?
  Kojonkoski - skoro, jak twierdzi chce wypełnićkontrakt, to nie ma o czym mówić.
  Kuttin - nie obronił się wynikami, forma przyszła za późno.
  Bajc - co ciekawe w trakcie rozmowy z Hellerem nie wydawał się zbyt zaciekawiony. Zrobił z Jandę dominatora,ale nie wtym okresie w którym wszyscy zainteresowani najbardziej by chcieli. + konflikty z czeskim związkiem w których wina jest chyba obustronna.
  Nikkola - chyba zbyt mało doświadczony
  Steiert - hmm, nie sadzę, żeby Rosjanie chceli się go pozbyć, a szkoda bo mnie on się wydaje dobrym kandydatem. Jeśli w tym sezonie Wasiliew skakał chwilami lepiej do Małysza Korniłow tak jak Stoch a Fatchulin porównywalnie z Mateją...

 • Fudżin początkujący

  Proponuje Nikole albo Lepistoe.A na kadre B proponuje może Bafie i Fijasa.Ławka rezerwowych: Berni Schoedler, Vasja Bajc,ewentualnie Kuttin.Odpada Rohwein i Steiert i Kruczek.I wszystzko jasne

 • Sceptyk początkujący
  Moje typy

  A ja się zgadzam z @riko. Myślę że to finowie zostaną trenerami (o ile z Kuttinem nie przedłuży się kontraktu) Polskiej, tylko że w innej "kolejności" niż sugeruje redakcja. Czyli Lepistoe kadra B, a Nikkola kadra A. Tak mi się coś wydaje.

 • Domino początkujący

  Ja bym chcial Bajca, albo Lepistoe...A wy? Jakie macie typy? Pozdro!

 • riko początkujący
  finowie

  tak jest, zgadzam sie z ostatnim akapitem
  najlepsze orzwiazanie do dwoch finskich trenerow

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).