Niedziela, 30 listopada 2003, 09:40

Mistrzowie śnieżnych aren

Zamów książkę przez internet!

 

 

Cena 25 zł za egemplarz (plus koszty przesyłki)

 


Zamówienie realizowane jest drogą pocztową (za pobraniem).

Imię i nazwisko:

adres:

email:

Okładka

 

PRZEDMOWA

 

 

Książka Mistrzowie śnieżnych aren ukazuje się w chwili, gdy wielkie sukcesy w skokach narciarskich odnosi Adam Małysz, jeden z najwybitniejszych zawodników w historii tej konkurencji. Fakt ten sprawił, że skoki stały się w Polsce niezwykle popularne. Liczne grupy młodych ludzi rozpoczęły treningi, na pucharowe zawody do Zakopanego przybywają rzesze publiczności, a w środkach masowego przekazu nie szczędzi się czasu na informowanie o najlepszym polskim skoczku i jego wynikach.

 

Niestety w ten sposób pomija się innych reprezentantów Polski i to nie tylko w dyscyplinach narciarskich. Problem jest głębszy, ponieważ dotyczy to wszystkich sportów zimowych. Oto kilka przykładów. W ostatnim sezonie (2002/2003) bardzo duże sukcesy odnieśli juniorzy. Polscy bobsleiści Dawid Kupczyk i Marcin Płacheta zdobyli tytuł wicemistrzów świata w konkurencji dwójek. Także świetny wynik uzyskała startująca w biegach narciarskich Justyna Kowalczyk, która wywalczyła srebrny medal w biegu sprinterskim. O tych wynikach poinformowano widzów w kilku zdaniach. Można to jeszcze - ostatecznie - zrozumieć zważywszy na to, że kategoria juniorów jest znacznie mniej prestiżowa od rangi seniorów. Natomiast zupełnie niewiadome są powody tak minimalnych informacji o zawodnikach, odnoszących znaczne sukcesy, startujących w kategorii seniorów. W przypadku łyżwiarza szybkiego Pawła Zygmunta, medalisty mistrzostw świata i mistrzostw Europy zdobywającego trofea w sezonach 2001/2002 i 2002/2003, media poinformowały o jego wynikach nieco szerzej, ale mogliśmy zobaczyć to w programach mało popularnych. W głównych wiadomościach informacje były zdecydowanie za krótkie. Jednak sytuację, która ma miejsce w związku z saneczkarzami (tory naturalne) trudno jest zrozumieć. Andrzej Laszczak i Damian Waniczek w ciągu ostatnich dwóch sezonów zanotowali wspaniałe wyniki. W sezonie 2001/2002 zdobyli kryształową kulę, odnosząc także pucharowe zwycięstwa, i wywalczyli medal na mistrzostwach świata. Natomiast w minionym sezonie w klasyfikacji końcowej pucharu świata byli na drugiej pozycji. Wiadomości na ten temat były zadziwiająco krótkie, praktycznie minimalne, a przecież to drudzy - obok Adama Małysza - polscy zdobywcy kryształowej kuli w sportach zimowych! Prawdopodobnie niebawem saneczkarstwo na torach naturalnych stanie się dyscypliną olimpijską, ale obecnie tak nie jest i może właśnie to powoduje takie nastawienie mediów. Nie powinno mieć to jednak znaczenia. Przecież sport nie olimpijski z moralnego punktu widzenia nie jest mniej wartościowy od dyscypliny będącej w programie igrzysk.

 

Na pewno nie powinno być tak, że sukcesy Adam Małysza przesłaniają osiągnięcia innych zawodników. Zdawkowo informuje się także o historii narciarstwa i wybitnych zawodnikach. Dlatego właśnie powstała ta książka...

 

Na wstępie chcę poinformować, że w niniejszej książce nie padają nazwiska trenerów i działaczy (bez których nie byłoby sukcesów zawodników), ponieważ opracowanie to poświęcone jest w całości Im - narciarzom, którzy walczyli na skoczniach i trasach całego świata. Moim celem nie było przedstawianie dokładnych życiorysów zawodników, lecz chciałem ukazać narciarzy poprzez opis ich startów w najważniejszych imprezach światowego narciarstwa - igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata.

 

W pierwszych rozdziałach przedstawiam ogólny zarys historii dyscyplin narciarskich - na świecie i w Polsce, najważniejsze informacje dotyczące ich zasad, a także krótko prezentuję najlepszych zawodników. W rozdziale PRZEBIEG RYWALIZACJI opisane są najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce podczas siedemdziesięciodziewięcioletniej letniej historii najważniejszych imprez. Kolejne cztery rozdziały poświęcone są polskim narciarzom, których podzieliłem na trzy grupy: w pierwszej znajdują się medaliści igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata; w drugiej ci, którym nie udało się zdobyć medalu, lecz byli bardzo blisko podium; w ostatniej grupie są najlepsi narciarze startujący obecnie. Siódmy rozdział POSUMOWANIE OSIĄGNIĘĆ POLSKICH NARCIARZY kończy część dotycząca Polski i jej zawodników. Kolejne dwa rozdziały opisują narciarzy zagranicznych, pierwszy startujących aktualnie, natomiast drugi najwybitniejszych i najciekawszych - moim zdaniem - narciarzy wszechczasów. Książkę kończy rozdział PRZED SEZONEM ZIMOWYM (2003/2004), w którym przedstawiam faworytów zbliżającego się sezonu oraz terminy rozgrywania najważniejszych imprez.

Książka ta ma cel przede wszystkim popularyzatorski i edukacyjny, dlatego też starałem się umieszczać w niej informacje, które - w moim odczuciu - dla czytelnika mogą okazać się interesujące i spowodują głębsze przemyślenia.

 

Książkę Mistrzowie śnieżnych aren dedykuję wszystkim zawodnikom startującym w różnych dyscyplinach narciarskich, zarówno tym z lat przedwojennych (którzy mieli niekwestionowany wkład w rozwój narciarstwa), jak i obecnym mistrzom, dzięki którym - my wszyscy - przeżywamy wspaniałe chwile, obserwując ich zmagania...
SPIS TREŚCI


PRZEDMOWA

I. NARCIARSTWO

Narciarstwo klasyczne
Narciarstwo alpejskie
Narciarstwo dowolne (akrobatyczne)
Federacje narciarskie

II. BIATHLON

Federacje biathlonowe

III. PRZEBIEG RYWALIZACJI (najważniejsze wydarzenia)

Narciarstwo klasyczne (do 2002 r.)
Biathlon (do 2002 r.)
Narciarstwo alpejskie
Narciarstwo dowolne (akrobatyczne)
Narciarstwo klasyczne i biathlon w sezonie 2002/2003
Podsumowanie

IV. POLSCY MEDALIŚCI NAJWAŻNIEJSZYCH IMPREZ (1924-2003)

Juniorzy
Seniorzy

V. POZOSTALI POLSCY NARCIARZE ŚWIATOWEJ KLASY

VI. NAJLEPSI NARCIARZE POLSCY AKTUALNIE STARTUJĄCY

Narciarze klasyczni i alpejscy
Biathloniści

VII. PODSUMOWANIE OSIĄGNIĘĆ POLSKICH NARCIARZY

Narciarstwo klasyczne
Biathlon
Narciarstwo alpejskie

VIII. NAJLEPSI NARCIARZE ŚWIATA AKTUALNIE STARTUJĄCY

IX. NAJWYBITNIEJSI NARCIARZE WSZECHCZASÓW

X. PRZED SEZONEM ZIMOWYM 2003/2004

ANEKSY


Krzysztof Szujecki, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (9319) ilość komentarzy: (1)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY


Najnowsze Tweety:
Puchar
Świata
Puchar
Kontyn.
FIS
Cup

Pań
CoC
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Zakopane HS140
19.01.2019
godz. 16:15
Sobota, godz. 16:00
Sobota, godz. 14:45
Sobota, godz. 15:00
Klasyfikacja PŚ:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KOBAYASHI RyoyuJaponia1092
2.STOCH KamilPolska624
3.ŻYŁA PiotrPolska591
4.KUBACKI DawidPolska532
5.KRAFT StefanAustria481
30.WOLNY JakubPolska88
38.HULA StefanPolska29
49.KOT MaciejPolska13
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Planica HS104
19.01.2019
godz. 15:15
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.EGLOFF LucaSzwajcaria396
2.SEIDL FabianNiemcy336
3.NIETZEL JustinNiemcy330
4.LIENHER MaximilianAustria253
5.RAINER StefanAustria252
15.JUROSZEK KacperPolska141
50.KANTYKA PrzemysławPolska54
62.GRUSZKA MateuszPolska40
62.NIŻNIK AdamPolska40
65.BIEGUN KrzysztofPolska39
74.SKUPIEŃ DamianPolska34
86.STOSEL KacperPolska29
90.PILCH TomaszPolska25
125.JOJKO SzymonPolska5
138.CZYŻ BartoszPolska2
139.BUKOWSKI ŁukaszPolska1
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Planica HS104
19.01.2019
godz. 10:00
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.FREITAG SelinaNiemcy150
1.PURKER ClaudiaAustria150
3.RAUDASCHL ElisabethAustria125
4.PARK Guy-LimKorea92
5.SZPINIEWA AnnaRosja80
Pełna klasyfikacja..»


Kroppa
2000-2019 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl