Czy Orzeł z Wisły nadal będzie wygrywał?

 • 2007-12-03 22:56

Mija siódmy rok od momentu, w którym Adam Małysz objawił światu skoków narciarskich swój ogromny fenomen. Orzeł z Wisły podbił nie tylko wszystkie skocznie na świecie lecz także serca kibiców, którzy od tamtego czasu są razem z nim na dobre i na złe.

Fala "Małyszomanii" zawładnęła Polską na kilka lat, zwycięstwa Adama były lekarstwem dla milionów Polaków na niezadowolenie z rządów, na monotonię życia i szarość dnia codziennego. Marzyliśmy o tym by pojawił się ktoś, kto wleje odrobinę nadziei w nasze serca, pozwoli nam poczuć się pewniej, stanąć na równi z innymi narodami. Narzekaliśmy na brak sukcesów sportowych, słabe wyniki piłkarzy, siatkarzy i narciarzy. Nagle, całkiem niespodziewanie otrzymaliśmy więcej niż mogliśmy przypuszczać. Gdy rozpoczynał się nowy sezon skoków narciarskich 2000/2001 nikt jeszcze nie mógł przypuszczać, że już za miesiąc cała Polska oszaleje na punkcie jednego sportowca z Wisły, z zawodu dekarza.

Jakież więc było nasze zdziwienie, gdy z początkiem stycznia 2001 roku okazało się, że Polak wygrał prestiżowy Turniej Czterech Skoczni z niebywałą przewagą, pozostawiając tym samym na przegranym polu najlepszych skoczków narciarskich na świecie. Duma rozpierała nas, czuliśmy się w końcu lepsi, wyjątkowi jako jego rodacy, wyróżniliśmy się czymś w Europie. Sukces polskiego skoczka w turnieju nie był jednak tylko jednorazowym incydentem, Adam Małysz rozpoczął marsz po Kryształową Kulę, nagrodę za zwycięstwo w łącznej klasyfikacji Pucharu Świata. Żaden dotychczasowy mistrz skoków narciarskich nie mógł myśleć o choćby nawiązaniu walki z Małyszem w drodze po to trofeum. Adam nokautował ich wszystkich, przy każdej okazji, na wszystkich obiektach świata, kompromitował niemieckich, fińskich i austriackich mistrzów, pokonując ich o kilkadziesiąt punktów, bijąc rekordy i przeskakując skocznie. Nie było mocnych na Polaka, który wygrywał z kim chciał i jak chciał, to on ustalał reguły gry, wyznaczał granicę ludzkich możliwości. Dla niego nie było trudnych warunków, choćby najmniej korzystny wiatr zawsze był jego sprzymierzeńcem, bo Polak wyzwań się nie bał i bez względu na okoliczności chciał oddać „dwa dobre skoki. Nigdy, ze swojej skromności nie mówił z przekonaniem, że zwycięży, choć i tak wszyscy wiedzieliśmy, że tak pewnie będzie. Z łatwością sprostał naszym oczekiwaniom czystości moralnej, zawierzyliśmy mu i nie zawiódł naszych oczekiwań. Gdy skakał Małysz przerywano obrady sejmu, zapominano o podziałach politycznych, sporach i waśniach, wszyscy jednoczyli się kibicując wiślaninowi. Co tydzień zasiadaliśmy przed telewizorem, całymi rodzinami by oglądać Polaka, człowieka choć o nadludzkich wręcz siłach, kibicować mu, wspierać go, cieszyć się z jego sukcesów, których mnożenie przychodziło mu z wielką łatwością. Nim się spostrzegliśmy nasz bohater narodowy zdążył przywieźć z Lahti dwa medale Mistrzostw Świata, wygrać 11 konkursów PŚ i ustanowić przy tym kilka niebotycznych rekordów skoczni, z których niektóre wciąż nie zostały pobite lub przeszły do historii (skocznie w Innsbrucku i Ga-Pa wyburzono). Dotrwaliśmy z Adamem wiernie do końca sezonu 2000/2001, do Planicy, gdzie odbierał pierwszą w karierze Kryształową Kulę, pierwszą także w historii polskich skoków narciarskich. Adam był szczęśliwy, nam również trudno było opanować łzy wzruszenia i wielką radość. Już wtedy Orzeł z Wisły znalazł swoje miejsce w historii zimowej dyscypliny, ale my, spragnieni sukcesów chcieliśmy, aby wygrywał nieprzerwanie. Zastanawialiśmy się czy za rok również przeżyjemy wspólnie z Mistrzem z Wisły tak wspaniałe, podniosłe chwile.

Już wtedy największe postacie skoków narciarskich wypowiadały się o wiślaninie w samych superlatywach. "Widziałem w życiu różnych skoczków, ale to co wyprawia Małysz jest zadziwiające. Skacze jak automat, absolutnie doskonale pod względem technicznym. Jest tak mocny, że nie kalkuluje, tylko skacze jak najdalej" - mówił po konkursie w Planicy w 2001 roku Martin Hoelwarth. Niepokonany przez dwa sezony Niemiec, Martin Schmitt również chylił czoło przed osiągnięciami Polaka - "To wielki skoczek. Mogę go tylko podziwiać za to co zrobił. Nie sądziłem, że będzie aż tak dobry. Kilka razy naprawdę mnie zadziwił". Dyrektor Pucharu Świat, Walter Hofer wróżył Małyszowi dalsze sukcesy - "Fakt, że w tym sezonie jest w tak świetnej formie sprawia, że nie musi się obawiać rywali. To oni się go boją. Nie sądzę, żeby w przyszłym sezonie zniknął nagle z grona asów tej dyscypliny. Ma wszelkie dane, by królować na skoczniach jeszcze przez kilka sezonów". Austriak nie pomylił się.

Kolejne dwa sezony to, ogólnie ujmując, dominacja Polaka na skoczniach całego globu. Adam zdobył srebrny i brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City, został dwukrotnym Mistrzem Świata w Predazzo w 2003 roku, odebrał po raz drugi i trzeci z rzędu (jako pierwszy skoczek w historii) Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Któż nie pamięta tamtych emocji, które dosięgnęły przecież każdego z nas? Wielu do dziś z łezką w oku wspomina wspaniały lot Adama po złoty medal w Val di Fiemme oraz szalenie ekspresyjny komentarz Włodzimierza Szaranowicza - „Po złoto, po medal dla nas, dla wszystkich... Pofrunął!!!.

Myśleliśmy, że Adam Małysz nigdy nie przestanie zwyciężać, jednak po latach nasączonych sukcesami, okupionych wielkim wysiłkiem zarówno Mistrza, jak i całego sztabu szkoleniowego, nadszedł lekki kryzys. Trudno dziś z pewnością powiedzieć, czy obniżka formy była skutkiem przerwania współpracy z dwoma wybitnymi specjalistami, fizjologiem Jerzym Żołądziem oraz psychologiem Janem Blecharzem, czy też po prostu wynikiem zmęczenia superskoczka. Na domiar złego, w sezonie 2003/2004 Adam upadł na skoczni w Salt Lake City, wypadek był na tyle poważny, iż wyeliminował Polaka z dalszej rywalizacji pucharowej. Był to dla Polaka niezwykle ciężki sezon, Małysz ani razu nie zwyciężył w zawodach PŚ choć kilkukrotnie zajmował drugie miejsce. Pod ostrą krytyką znalazł się trener reprezentacji, Apoloniusz Tajner, Orzeł z Wisły rozpoczął nawet treningi pod okiem swojego pierwszego trenera a zarazem wujka, Jana Szturca. Nagonka medialna, rosnące rozgoryczenie kibiców spowodowane brakiem sukcesów do jakich przyzwyczaił nas Mistrz, zmusiły Tajnera do rezygnacji ze stanowiska trenera kadry. Na jego miejsce szybko powołano Austriaka, dotychczasowego szkoleniowca drugiej reprezentacji, pod którego wodzą Mateusz Rutkowski zdobył Mistrzostwo Świata Juniorów.

Już latem 2004 roku "polski Batman", jak nazywano często Adama poza granicami Polski, wrócił na szczyt, po raz drugi w karierze wygrał Letnią Grand Prix w skokach narciarskich na igelicie. Sezon zimowy Polak rozpoczął jednak stosunkowo słabo, ale w kolejnych konkursach prezentował się już znacznie lepiej. Szczególną niespodziankę sprawił w Harrachovie, gdzie, ku wielkiej radości polskich kibiców zgromadzonych pod skocznią, wygrał z niepokonanym w tamtym czasie Janne Ahonenem. Kiedy w styczniu zwyciężył w Kulm, a następnie dwukrotnie w Zakopanem byliśmy pewni, że na Mistrzostwach Świata Polak znów zabłyśnie. Tak się tym razem nie stało, w Niemczech skoki Adama były dobre, ale rywale skakali dużo dalej i równiej. Ostateczne, czwarte miejsce w klasyfikacji Pucharu Świata nie można uznać za porażkę, tym bardziej, że gdyby nie słabsze skoki Polaka w samej końcówce sezonu zdołał by on utrzymać miejsce na podium PŚ. W lecie, zgodnie z planem Kuttina, Adam miał być bez formy, tak też było, Orzeł z Wisły wystąpił zaledwie w kilku konkursach zajmując odległe lokaty.

Inauguracja sezonu olimpijskiego 2005/2006 pokazała, że forma Mistrza jest dużo lepsza niż rok wcześniej, a właściwa i najwyższa dyspozycja, według trenera kadry, miała nadejść podczas Turnieju Czterech Skoczni. Jednakże, w kolejnych konkursach turnieju Małysz zamiast plasować się coraz wyżej, zaczął oddawać niepokojąco słabe skoki, reakcja była błyskawiczna, skoczka wycofano z dalszej rywalizacji. Na miesiąc przed najważniejszą imprezą, Igrzyskami Olimpijskimi, Adam był bez formy, jeszcze podczas MŚ w lotach w styczniu wyraźnie nie radził sobie na skoczni. W tym krytycznym momencie z pomocą przyszedł ponownie Jan Szturc, a także dawny fizjolog kadry, Jerzy Żołądź. Opracowano specjalny plan przygotowań, który w ciągu miesiąca miał pomóc odzyskać Adamowi dawną formę. Kilka tygodni to jednak zbyt krótki okres by naprawić błędy popełnione w przygotowaniu do sezonu zimowego. Jak na wielkiego mistrza przystało, Małysz stosunkowo szybko pozbierał się, ale nie zdołał odegrać już znaczącej roli na Olimpiadzie w Turynie. Efekty ciężkiej pracy Szturca i Żołądzia uwidoczniły się dopiero po Igrzyskach, Adam pokonał Mistrza Olimpijskiego z Turynu, Thomasa Morgensterna, na królewskiej skoczni w Oslo. Gdyby nie ten sukces, który ponownie dał wiślaninowi nadzieję na to, że stać go nadal na zwycięstwa, to już po tamtym sezonie najlepszy polski skoczek zakończyłby sportową karierę. Miałby do tej decyzji oczywiście, ze względu na swoje genialne osiągnięcia dla kraju, pełne prawo i zapewne nikt nie miałby do niego o to pretensji.

Adam Małysz jest jednak sportowcem, który łatwo nie daje za wygraną. Po odejściu Heinza Kuttina, na stanowisko trenera kadry zatrudniono Fina, Hannu Lepistoe, jednego z najbardziej szanowanych szkoleniowców na świecie, twórcę sukcesów m.in. Mattiego Nykaenana, skoczka wszechczasów. Lepistoe okazał się właściwą osobą na właściwym miejscu. Wielki trener z ogromnym doświadczeniem rozpoczął bowiem pracę z geniuszem skoków narciarskich, Adamem Małyszem. To połączenie musiało bogato zaowocować, Polak wrócił na szczyt w pięknym stylu pewnie wygrywając letnie rozgrywki na igelicie w 2006 roku. Po latach bez większych sukcesów, w wieku 29 lat wywalczył złoty medal Mistrzostw Świata w Sapporo, czwarty raz w karierze sięgnął po Kryształową Kulę wyrównując rekord Nykanena, stał się drugim po Finie skoczkiem z największą liczbą zwycięstw pucharowych w historii. Po raz kolejny Polak zadziwił cały świata, podczas gdy wielu myślało, że już nigdy nie wróci dawny Małysz, on podniósł się z kolan i jeszcze raz powrócił na szczyt sportowej chwały. Orzeł z Wisły szybował jak dawniej, odzyskał pewność siebie a na progu pojawił się owiany legendą błysk, który odebrał rywalom Polaka absolutnie wszelką nadzieję.

Trwa kolejny sezon zimowy, a my stawiamy sobie tytułowe pytanie - Czy Adam nadal będzie wygrywał? Czy stać go utrzymanie się w szczytowej formie tak długo? Suma jak i skala osiągnięć Adama Małysza to w skokach wielki ewenement, żaden z rywali Polaka nie może pochwalić się tego typu sukcesami, które powoli zaczynają przyćmiewać nawet wyniki legendarnego Fina z lat 80-tych. Mając za sobą kilkanaście sezonów startów, Adam poznał zarówno euforię towarzyszącą zwycięstwu, jak i gorycz porażki. W ostatnim sezonie nauczył się jednak czegoś bardzo ważnego, dystansu do skoków i sztuki zachowania spokoju w każdej sytuacji, która spotyka go na skoczni. Wokół kadry znów pojawił się sztab dobrze pracujących i rozumiejących się profesjonalistów, podobnie jak za czasów pierwszych wielkich sukcesów Polaka. Jako skoczek świadomy swojej wielkiej mistrzowskiej klasy, a także fantastycznego dorobku sportowego, jak i wciąż, mimo wieku, niebagatelnych możliwości, wie, iż nadal stać go na wiele. Z tego powodu odpowiedź na postawione wyżej pytania brzmi - oczywiście, TAK.

Korzystając z okazji, chciałbym złożyć skoczkowi wszechczasów, Adamowi Małyszowi, z okazji trzydziestych urodzin, najserdeczniejsze życzenia - zdrowia, pogody ducha oraz niezliczonej liczby sukcesów w życiu zawodowym oraz osobistym.

W artykule wykorzystano cytaty pochodzące z archiwum rzeczpospolita.pl


Paweł Guzik, źródło: Informacja własna
oglądalność: (12185) komentarze: (32)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  ADAM JA ZAWSZE W CIEBIE WIERZE W DOBRYCH I ZŁYCH CHWILACH !TRZYMAJ SIE!

 • jozek_sibek redaktor
  Zawodnicy jakich krajów stawali na podium PŚ

  Ostatnie 7 sezonów(od 2000/2001 do 2006/2007)

  1.Finlandia -- 42 - 33 - 32-10 zawodników
  2.POLSKA -- 35 - 16 - 15 - 1 zawodnik !
  3.Norwegia - 28 - 26 - 19 - 7 zawodników
  4.Niemcy ---- 22 - 20 - 19 - 7 zawodników
  5.Austria ---- 19 - 49 - 41-12 zawodników
  6.Szwajcaria- 7 - 13 -- 9 - 2 zawodników
  7.Czechy ----- 6 -- 7 -- 7 - 1 zawodnik
  8.Słowenia --- 5 -- 1 -- 8 - 6 zawodników
  9.Japonia ----- 4 -- 5 -13 - 7 zawodników
  10.Rosja ------ 0 -- 1 -- 1 - 1 zawodnik
  11.Włochy ---- 0 -- 0 -- 1 - 1 zawodnik

  Rozegrano 167 konkursy PŚ i przyznano:
  168 - pierwsze miejsca
  171 - drugie miejsca
  165 - trzecie miejsca

 • jozek_sibek redaktor
  @Marco Polo

  J.Ahonen w PŚ - podium.

  2000/2001 - 0 - 4 - 0
  2001/2002 - 0 - 0 - 1
  2002/2003 - 2 - 1 - 2
  2003/2004 - 3 - 5 - 5
  2004/2005-12 - 3 - 0
  2005/2006 - 2 - 5 - 2
  2006/2007 - 0 - 0 - 0

  Razem ---- 19-18-10

  Zobacz news 5266 z 23.05.2006 - statystykę obejmującą sezony 2000/2001 do 2005/2006,gdzie miałeś kilka wątpliwości,ale na koniec zgodziłeś się,że wszystko jest w porzadku.

 • jozek_sibek redaktor
  Podium PŚ w XXI wieku

  Tylko 2 zawodników stawało na podium we wszystkich 7 sezonach PŚ!

  1.A.Małysz
  2.M.Hautamaeki
  W minionym sezonie z tego grona odpadł J.Ahonen.

  Nikt nie wygrywał we wszystkich 7 sezonach.
  W pierwszych 6 sezonach zwyciestwa notował M.Hautamaeki,ale nie odniósł ani jednego w minionym(0-1-3).
  A.Małysz nie wygrał żadnych zawodów PŚ tylko w sezonie 2003/2004 - 4 razy 2 miejsce.

  Najwiecej wygranych w jednym sezonie:

  1.J.Ahonen -----12 (2004/2005)
  2.A.Małysz -----11 (2000/2001)
  3.A.Małysz ----- 9 (2006/2007)
  3.A.Małysz ----- 7 (2001/2002)
  3.R.Ljoekelsoey-7(2003/2004)

 • Marco Polo weteran
  @sibek

  Moim zdaniem Aho tylko 17 razy był drugi
  pozdro

 • jozek_sibek redaktor
  Podium PŚ w XXI wieku

  W ostatnich 7 sezonach PŚ,rozegrano 167 konkursy.
  168 - pierwsze miejsca
  171 - drugie miejsca
  165 - trzecie miejsca

  W kolejnych sezonach:

  2000/2001 - 21-pierwsze, 21-drugie, 21-trzecie
  2001/2002 - 22-pierwsze, 23-drugie, 22-trzecie
  2002/2003 - 27-pierwsze, 30-drugie, 24-trzecie
  2003/2004 - 23-pierwsze, 24-drugie, 23-trzecie
  2004/2005 - 29-pierwsze, 27-drugie, 29-trzecie
  2005/2006 - 22-pierwsze, 22-drugie, 22-trzecie
  2006/2007 - 24-pierwsze, 24-drugie, 24-trzecie

  Podwójne miejsca zawodnicy zajęli:

  Sezon 2001/2002r.
  24.01.02r. Hakuba 2-M.Koch, 2-Horngacher
  13.03.02r. Falun 3-Ahonen, 3-Hanawald

  Sezon 2002/2003r.
  01.01.03r. Ga-Pa 2-MAŁYSZ, 2-Goldberger
  06.01.03r. Bischofshofen 2-Kofler, 2-Hannawald
  09.03.03r. Oslo 2-Liegl, 2-Ljoekelsoey

  Sezon 2003/2004r.
  25.01.04r. Sapporo 3-Ahonen, 3-Pettersen
  12.03.04r. Liliehammer 2-Ammann, 2-Romoeren

  Sezon 2004/2005r.
  29.01.05r. ZAKOPANE 1-MAŁYSZ, 1-Ljoekelsoey
  09.03.05r. Kuopio 3-Małysz, 3-Janda

 • vero92 weteran

  Fajny artykuł... Wzruszyć się można było czytając go.Będzie wygrywał. Łatwo nie odpuści, i wykiwa tą całą resztę co teraz skaczena pełnym gazie... myślę że przyjdzie taki moment w tym sezonie, kiedy Adam ruszy jak z torpedy. Ale trzeba poczekać, spokój. Tak mi się wydaje... Mistrzzz ;)xD

 • Luk profesor

  @vegx

  Były trzy konkursy lotów pod rząd w Planicy w sezonie 2002/2003, z czego jedna to drużynówka

 • anonim

  @ vegx

  No nie było.
  Ale co z tego ?
  Mieli inni okazje je wygrać, ale wyrał Adam :)

 • krzycho stały bywalec

  Adaś napewno będzie wygrywał! Przecież on ma tylko taką klasę. A co do FC to zauważyłem tą zmianę,ale składu też nie znam.. A swoją drogą to nie wiecie może co teraz dzieje się ze skoczkami którzy byli w Kuusamo? trenują gdzieś?

 • anonim

  - Chciałoby się wprawdzie mieć mniej lat, ale mam nadzieję, że trzydziestka na karku nie będzie mi przeszkadzać w skakaniu na nartach – powiedział Adam Małysz, który 3 grudnia skończył 30 lat.
  - Gdzieś w podświadomości tkwi myśl, że przyjdzie chwila, by powiedzieć "dość" - nie ukrywa. - Oby jeszcze nie teraz. Przyznaję, że na początku kariery nie byłbym w stanie sobie wyobrazić tego, co się później wydarzyło w moim życiu.
  - Nie jestem już tym Adasiem, który chował się do szafy przed dziennikarzami. Zdarzyło się to jeden raz, po sezonie 1996. Po tym, jak wygrałem w Pucharze Świata w Oslo, media oszalały. Wciąż zjawiali się dziennikarze, każdy chciał ze mną rozmawiać i wyciągnąć ode mnie coś innego. Ja zaś wyczerpałem tematy. Potrzebowałem kogoś, kto by mnie chronił, a nikogo takiego nie miałem. Ba, w domu rodzinnym nie mieliśmy nawet płotu.
  - Czy za te 30 lat zdarzyło mi się upić? Raz, gdy urodził się syn Robertowi Matei, który jest moim serdecznym kolegą. Postawił wtedy wódeczkę, której ja nie piję. No i upiliśmy się. Alkohol jest dla ludzi, choć nie wolno przedawkować – zakończył Adam Małysz.

  Źródło :Super Express

 • strong return początkujący
  @ Divine Jazzon

  Morgi to jest nowy Janne Ahonen,to już widać,to,że do tej pory wygrywał tylko parę konkursów,nic nie znaczy za to na podium był wiele ,wiele razy.To już doświadczony skoczek naprawdę. Zresztą tytuł mistrza olimpijskiego mówi sam za siebie.Jestem wręcz przekonany ,że Thomas chce wygrać w tym sezonie Puchar Świata i do tego celu został niejako oddelegowany,ponieważ Gregor wydaje się być zbyt młody jeszcze.Jeśli zaś chodzi o Małysza to Puchar Świata chyba nie stanowi dla niego największegoi celu,ten stanowi TCS, względnie MŚ w lotach.Morgernstern to przeciwnik daleko trudniejszy od Jakobsena.O kandydaturach do wygranej w rywalizacji o Kryształową Kulę można będzie coś powiedzieć najwcześniej po turnieju,a już tak bardziej dokładnie to po Zakopanem.Czymże byłby sport,gdyby się nic w nim nie zmieniało?Morgi może w tym sezonie skakać równo i dobrze przez cały sezon.Aby przejść do historii-on musi-Adam może.Dziwi mnie tylko popadanie w skrajności przez niektórych od tego,że będziemy przegrywać z Bułgarami po przekonanie trudne do zweryfikowania o wielkich szansach polskiego orła na piątą kulę.

 • Suchcia początkujący
  Adam Małysz

  Odpowiedz na postawione pytanie przez autora tekstu jest dla mnie jak najbardziej oczywista:Pewnie ze TAK! Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Kibicuje z całego serca panu Adamowi od początku znamienitego sezonu 2000/2001. Wcześniej nie zajmowałam sie skokami tylko dlatego ze bylam jeszcze dosyc młoda osoba a właściwie dzieckeim.Wierze ze ten sezonbedzie wyjatkowy pelen emocji i wzruszeń=)
  Trzyamam kciuki:*

 • Divine JazOOn początkujący
  Adam

  Piąta Kula będzie. Morgi to typ człowieka/skoczka, który ugra parę konkursów PŚ, ale nie sądze by był na tyle mocny i doświadczony by się utrzymać cały sezon.

 • kolesio bywalec

  ..a dla wątpiących co do tematu tytułowego polecam dzisiejszy wywiad z Adamem w Przeglądzie Sportowym!
  ... chociaż pewnie i tak wielu napisze tu na frum że wie lepiej....

 • Radek początkujący

  @józek sibek

  Czy jest jakiś ranki ile podwójnych wygranych w jeden weekend zanotowali najlepsi zawodnicy?

 • neonika początkujący

  Wszystkiego naj naj NAJ :D Świetny artykuł! Jeden z najlepszych :) Rzeczywiście, MŚ w Predazzo są jednymi z moich ulubionych :D Taka niespodzianka :) A komentarz zapamiętałam inny, o tym, jak on to zwycięstwo wydarł na przekór wszystkiemu i wszystkim, naturze itp. No, nie dokładnie tak to było, ale coś w ten deseń. :D Małysz będzie wygrywał, zdobędzie 2 złota na olimpiadzie i w ogóle będzie dalej cudowny, kochany itp. I odejdzie ze skoczni tak, jak chce - niepokonany... Jak jego idol - Jens Weissflog. I wszyscy go będą dalej kochac, wielbic i szanowac aż do śmierci :D

 • vegx redaktor

  @Fanka
  Z tymi lotami to tak nie wiem. Były kiedys jeszcze pod rzad 3 indywidualne konkursy w jeden weekend na jakiejkolwiek skoczni? Ja szczerze nie pamietam w XXI wieku.
  Więc pewnie jako pierwszy miał taka okazje... no i z niej skorzystał, co najwazniejsze.

 • anonim
  Od 7-miu lat nie wątpię :)

  Idzie juz ósmy rok, kiedy Adam staje na rozbiegu skoczni i jakos jestem znowu dziwnie spokojna, że nadejdzie jego chwila, kiedy wskoczy prosto na pudło.
  To prawda, że miał i gorsze chwiel w swojej karierze, ale jakoś nigdy nie zwątpiłam w jego mozliwości, oglądałam przez tyle lat konkursy, widziałam jak inni odchodzą, jak kończą kariery,
  natomiast Adam wciąż skakał, wskakiwał na podium nawet w dwóch latach pracy z Kuttinem też potrafił wygrywać, on to nie Goldi, Adam to nie Schmi, aż wreszcie Adam to nie Hannawald,
  Adam to zupełnie inny człowiek inny talent, prowadzi zupełnie inny i już dawno ustabilizowany tryb życia i to mu daje pczucie pewności, że w życiu prywatnym jest wszystko poukładane, a jak z tej swerze jest wszystko wporządku to i przekłada się to na sport, może ze spokojem trenować i startować.

  Co jeszcze może osiągnąc ?
  Znając jego walecznośc i upór w dążeniu do celu, pracowitośc a jak nadazy się okazja to w żaden sposób tego nie odpuści,
  może jeszcze osiagnac wiele, bo Adam to co robi kocha już od bardzo dawna odpowiedział sobie na pytanie, co chce w życiu robić i on to robi z idealnymi rezultatami.
  Nieraz gorzej nieraz lepiej ale zawsze jest na wysokim poziomie.To Kuusamo nie biore pod uwagę w poprzednią sobotę, to bylo, minęło, wiem, że nadejdzie taki moment, w którym on zaskoczy i znów bedzie szybował.
  Piękny artykuł, ale brakije mi w nim jeszcze jednego, jako pierwszy skoczek w historii wygrał 3 x pod rząd loty na największej skoczni świata w Planicy, za co otrzymał małą krysztalową kulę.

 • Radek początkujący

  Z drugiej strony wysoka forma na LGp 2006, potem cały PŚ 2006/2007, LGP 2007, teraz trening w Zakopanem. I co może ktoś chce żeby Adam od początku tego sezonu znów wygrywał? też uważam że będzie ale nie od razu. I raczej nie takim ciągiem jak rok temu. Ale wszystko jest możlie w przypadku Adama.

  Tak jak powiedziałem Tronheim, Villach, Kranj, Val Di Fiemme, Zakopane, Lahti, Koupio, Oslo sprzyjają Adamowi w tym sezonie.

  To znacznie więcej niż w poprzednim.

 • kibicka początkujący

  Super artykuł, a godziny spędzone przy telewizorze podczas kibicowania to najwspanialsze dla mnie chwile radości i wzruszeń oraz nerwów. Trzymam kciuki za pana Adama i pozostałych naszych orzełków.

 • kocinka stały bywalec

  Adaś bedzie jeszcze wygrywać, i oby to stało się jeszcze w tym roku :)
  Choć nie obejrzę wyjątkowo tych 2 konkursów 9sobotnio-niedzielnych) będę myślami przy Adamie , kibicować mu wiernie. Moze tego dnia stanie się cud.....

 • strong return początkujący
  no zgoda ,w porządku...

  Jakoś nie chciało mi się sprzawdzać z tym Ahonenem ,to Adam był zdaje się "12" cztery lata temu Chciałem tylko powiedzieć ,że nie należy tak malkontentyzować,ja także wierzę,ale widzisz co tutaj się dzieje?Jeden fatalny konkurs wystarczył do skrajnie negatywnych reakcji.Osobiście nie wiem co to będzie gdy Małysz zaliczy tak bezbarwny? sezon jak Janne rok temu...To przecież tylko sport! Tutaj się wszystko może zdarzyć.Jeśli rzeczywiście Małysz chce zakończyć jak mistrz to możemy pożegnać się z nim w każdej chwili.Toteż chciałbym zacząć podtrzymywanie oferowanej przez Ciebie konwencji i zamiast marudzić począć pewną retrospektywę:pt."Niezapomniane wspomnienia" Moja 5 to 1Obersdorf i Ga-Pa z wygranego TCS i 132,5 metra-lądowanie "w publiczności"(a ja od połowy skoku się zastanawiam ,gdzie on leci? w Garmish to samo) 2.Wilingen i postawienie narty poza niebieską ,utworzoną komputerowo powierzchnią 3.Pragelato i krzyki Szaranowicza przy drugim skoku-136m i "leć Adam,po złoto dla nas dla wszystkich
  "! 4.Zakopane 2002-Małysz reaktywacja. 5.Ostatni konkurs w Planicy z minionego sezonu.

 • vegx redaktor

  @strong return
  Tyle, ze Adam podkresla zawsze, ze chce odejsc bedac na szyczcie, wiec nie chce tak jak Goldberger.
  Gdybym nie był przekonany, ze Adam jeszcze bedzie wygrywal to bym nie pisał artykułu.
  A co do Ahonena, to w zeszłym sezonie był 8... nie 12!

 • strong return początkujący
  jestem z Adamem ,ale

  He He skąd wiecie,że Adam będzie wygrywał? Gdzie to jest napisane ,po "30" wygrywała tylko mała grupka zawodników.Co się stanie gdy Adam będzie chciał skakać ,tak jak Goldberger w ostatnich latach kariery? Chyba tylko Weisslog mógł wygrać pięć kul w karierze gdyby nie zmiana rozpropagowana przez Bobleva. No,ale nasz Adaś "pstryknie palcami" i będzie.Jest na zawsze... To nic,że Peterka ,Schmitt,Hanni już nie mogą,tak jak Funaki,Adam musi!To nic,że Ahonen miał zły zeszły sezon ,to nic,że zajął "12" miejsce w generalce w poprzednim sezonie.Ta wąska grupa wygrywających w wieku polskiego orła to Funaki-jednorazowo! Kasai-przypadkowo! Hoellwarth -ostatnio już nie błyszczący!,Weisslog-geniusz ,podobnie jak Adam,ale chyba każdy skoczek jest inny prawda,zresztą brak skoków na najwyższym poziomie mógł mu pomóc w fizycznym odbudowaniu się ,Polaka to nie dotyczy.Dalszy ciąg wyliczanki dotyczącej skoczków z ostatnich powiedzmy 12 lat chyba Horngaher,ale on wygrał akurat raptem dwa tylko konkursy w karierze,możliwe,że Dieter Thoma(ale były to może trzy konkursy)No i na tym by się ta wyliczanka skończyła,a liczę od momentu mojego skokami zainteresowania.Adamowi życze zadowolenia z każdego skoku.

 • eskobara początkujący
  do Anika

  No mi sie wydaje ze to chodziło o cytaty tylko wypowiedzi poszczególnych osób i tam są cudzysłowy. Natomiast artykuł jest dziełem zespołu skijumping.
  Zresztą nie o cudzysłowy sie rozbija w tym artykule :P

 • Carmen stały bywalec

  A mi z związku z tym rewelacyjnym artykułem naszło na wspominki . pamiętam jak miałam 12 lat i zaczeła się moja miłość do skoków jeszcze gdy nie miałam internetu,mama przynosiła mi z pracy wydrukowane artykuły o Adamie założyłam zeszycik i tam je wklejałam:)) Dziś mam lat prawie 20 może zeszytu już nie prowadzę ale To samo uwielbienie do Adam zostało ... i to jest piękne. Niby już nikt za wiele od niego nie oczekuje bo przecież i tak zrobił już tyle.. ale zarazem ile by chciało widzieć naszego Mistrza jeszcze dłuuugo na szczycie...

  sie troszkę rozkleiłam:)

  Nic Ja zgadzam się autorem bo też jestem zdania że Adam jeszcze jest w stanie wygrywać. Kilka krotnie mimo spadku formy gdzie wiele osób nie wierzyło już w niego .Pokazywał swą Mistrzowską Klasę że o nim nie da się szybko zapomnieć.... tym razem tez tak będzie !:)

 • Bartek początkujący
  Adam

  Jasne ze Adam bedzie jeszcze wygrywal! Musi przeciez jeszcze zloto IO wywalczyc;)Jeszcze jedna reklama strony a dostaniesz bana - rejestrujcie sie proooosze;)

 • Paweł początkujący

  Drogi Adamie - Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin. Fruwaj dalej tak cudownie jak to robisz. Niech każdy oddany skok da Ci tyle radości ile ty dajesz nam, maluczkim.

 • Julka początkujący

  "Czy Adam nadal będzie wygrywał?" Cóż to za pytanie? TAK! Nie mogłoby być inaczej! Adama stać na wiele, wiemy to my, wie to on sam, wiedza trenerzy. Adam nie złoży nart w kąt, dopóki nie powie ostatniego zdania.
  A nawet jeśli nie będzie wygrywał to ja i tak będę uważała, że te lata spędzone z nim przed telewizorem były warte tych wzruszeń, tych emocji. Bo skoki Adama to nie tylko sukcesy, rekordy, puchary czy medale. Mamy szczęście, że możemy być naocznymi świadkami jego talentu.

 • Marek początkujący
  sto lat

  Adaś da nam jeszcze wiele powodów do radości - serdeczne życzenia

 • kibic_malysza doświadczony

  ADAM TRZYMAJ SIĘ, WIERZYMY W CIEBIE I NA PEWNO BĘDZIE DOBRZE!

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).