Co to jest termika?

 • 2009-01-16 15:43

"Termika na skoczni była słaba" - takie słowa można czasem usłyszeć z ust skoczków, po nieudanym skoku. O termice mówią też często prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner oraz trener Łukasz Kruczek.

Co to jest termika? Termiką nazywamy takie prądy wznoszącego się ciepłego powietrza, które powstały na skutek nagrzania terenu pod wpływem nasłonecznienia. Ciepłe powietrze w pewnym momencie odrywa się od warstwy przyziemnej i w postaci "bąbla" rozpoczyna wędrówkę w górę - czytamy w encyklopedii.

Czy zatem mozna mówić o termice na skoczniach nariarskich, szczególnie wtedy, gdy tremperatura spada poniżej zera, a ziemia przykryta jest warstwą śniegu?

"Gdy słońce znajduje się nisko na niebie, lub gdy jest pochmurny dzień, zjawiska termiczne w zasadzie nie występują. Podobnie w nocy, a przecież konkursy skoków narciarskich są rozgrywane coraz częściej przy sztucznym świetle. Pokrywa śnieżna się nie nagrzewa, na tyle, by powstały prądy termiczne, tylko się topi" - tłumaczy Tadeusz Owicki, dyżurny synoptyk z krakowskiego biura prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jedną z pierwszych osób, które zaczęły używać tego słowa w odniesieniu do warunków wietrznych na skoczni, jest komentator Telewizji Polskiej Włodzimierz Szaranowicz. Spopularyzował on ten termin wśród innych dziennikarzy a następnie skoczków.

"Oczywiście jest to błąd" - mówi Jacek Włodyga, członek zarządu PZN oraz ekspert PZN i FIS odpowiedzialny za przyznawanie homologacji skoczniom narciarskim. "Na skoczni nie można mówić o termice. Jednak potocznie słówko jest używane i stało się modne, bo dobrze brzmi."

Jakie zatem ruchy powietrza mają miejsce na skoczni? Jest to zwykły wiatr, który wiejąc równolegle do ziemi trafia nagle na zbocze, którym jest zeskok skoczni. Musi wtedy wiać pod górę. Takie zjawisko nazywamy "żaglem" lub "falą". Zwróćmy się znów do Wikipedii - Żaglem nazywa się obszary wznoszeń, których powstanie jest wymuszone przez biegnące poprzecznie do kierunku wiatru przeszkody (zbocza górskie, wydmy, czy nawet dłuższe budynki).

Co jednak w sytuacji, gdy skoki odbywają się latem i przy słonecznej pogodzie nagrzewa się igelit? "Igelit jest rodzajem plastiku i latem przy pełnym słońcu może w pewnych sytuacjach znacznie się rogrzać (choć jest polewany wodą, by był bardziej śliski - przyp. red.). Wtedy rzeczywiście na skoczni może dojść do wznoszenia się powietrza jako zjawiska termicznego. Najczęściej jednak na skoczniach występuje zwykły wiatr wynikający ze zmian ciśnienia atmosferycznego" - kończy meteorolog.


Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna
oglądalność: (10641) komentarze: (1)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  Mój ulubiony Włodek jako pierwszy tak powiedział ? :)
  Pojęcia nie miałam:)
  A i o termice też nie wiele wiem, no, teraz wiem więcej:)
  Jak na jeden dzień to już mam dość tych rewelacji, zmówiliście się czy co ? :)
  Co chwila wyskakuje jakiś artykuł :)
  Nie żebym narzekała to dobrze, jest co czytać, ale od czasu kiedy wsłuchuje się w bardzo mądre wypowiedzi Pana Prezesa dostaję chyba "choroby wściekłych krów " :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).