Strona główna • Letnie Grand Prix

LGP w Pragelato: Ammann wygrywa, Małysz drugi!

Simon Ammann zwyciężył w drugim konkursie Letniej Grand Prix 2009 rozgrywanym na skoczni olimpijskiej w Pragelato (HS-140). Ammann zapewnił sobie triumf skokami na odległość 131,5 oraz 131 metrów. Szwajcar umocnił się tym samym na prowadzeniu w klasyfikacji LGP oraz Turnieju Czterech Narodów.

Drugie miejsce zajął Adam Małysz, Polak po skoku w pierwszej serii na 128 metrów był trzeci, dopiero finałowa próba - 130,5 metra - pozwoliła mu awansować o jedną pozycję. Na najniższym stopniu podium stanął niespodziewanie Emmanuel Chedal, Francuz osiągnął dziś 131,5 oraz 130 metrów.

Pół punktu poza podium znalazł się Harri Olli, który także w obydwu skokach przekraczał 130 metrów, jego rezultaty to 132 oraz 130,5 metra. Sensacją jest natomiast 5. miejsce lidera konkursu po pierwszej serii - młodego Lukasa Muellera. Austriak poszybował najdalej w pierwszym skoku - 134,5 metra, ale w finale osiągnął zaledwie 125,5 metra. Warto odnotować również szóste miejsce zajęte przez występującego dotychczas w kombinacji norweskiej Davida Zaunera, do którego należał z kolei najdłuższy skok drugiej serii - 135,5 metra. Były kombinator awansował dzięki tej próbie aż o 11 miejsc.

W dzisiejszym konkursie, obok Małysza, punkty zdobyło jeszcze dwóch Polaków - Łukasz Rutkowski (19. miejsce) oraz Marcin Bachleda (22. miejsce). Niestety,  po pierwszej serii z konkursem pożegnali się Maciej Kot (40. miejsce) i Krzysztof Miętus (48. miejsce).