Strona główna • Igrzyska Olimpijskie

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022: Ałmaty faworytem?

Wysokonakładowy niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung ocenił szanse poszczególnych kandydatów do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Według gazety na chwilę obecną faworytem do przeprowadzenia imprezy są kazachskie Ałmaty.


FAZ zauważa, że bogaty nie tylko w złoża ropy naftowej Kazachstan rządzony jest twardą ręką przez prezydenta Nursułtana Nasarbajewa, a to daje Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu pewność politycznej i finansowej stabilizacji kazachskiej koncepcji igrzysk. Za aplikacją stoi fundusz Samruk Kazyna, właściciel tamtejszych kolei, poczty, linii lotniczych, mający też udziały w rafineriach naftowych i kopalniach uranu.

Obiekty sportowe w Kazachstanie, które miałyby stać się arenami zimowych igrzysk za osiem lat są już w 2/3 gotowe. Dodatkowym atutem byłej stolicy Kazachstanu jest duże poparcie społeczeństwa dla idei igrzysk:

- U nas nie ma żadnych głosów przeciwko organizacji Igrzysk. Jest tylko kilka osób, którzy nie rozumieją o jaką stawkę toczy się gra, ale tutaj wystarczy im tylko wytłumaczyć - zapewnia Andrej Krjukow z Kazachskiego Komitetu Olimpijskiego.

"Wszystkie znaki olimpijskie w tym momencie wskazują na Kazachstan. Zwłaszcza, że rozpoczęła się tam ofensywa sportowa pod patronatem prezydenta Nazarbajewa. Igrzyska to tylko jedna z jej części" - podkreśla FAZ.

Spośród pozostałych kandydatów największe, według niemieckiego dziennika, szanse ma Kraków. Polska kandydatura przeżywa jednak kryzys.

Według mediów mąż przewodniczącej Komitetu Konkursowego Kraków 2022 Jagny Marczułajtis-Walczak, Andrzej Walczak, miał namawiać dziennikarzy do przychylnych publikacji dotyczących organizacji zimowych igrzysk. W sobotę Marczułajtis-Walczak podała się do dymisji i wydała oświadczenie: "Ze względu na dobro projektu Zimowe Igrzyska Olimpijskie Kraków 2022, w związku z atakami na moją osobę, podjęłam decyzję o rezygnacji ze stanowiska przewodniczącej Komitetu Konkursowego Kraków 2022".

Zdaniem Ministra Sportu, Andrzeja Biernata zaistniała sytuacja nie będzie miała jednak wpływu na postrzeganie polskiej kandydatury przez MKOl:

- MKOl nie interesuje sytuacja wewnątrz komitetu i drobne tarcia mające miejsce na miejscu. Ich interesuje wniosek aplikacyjny, który został złożony. Tam są odpowiednie gwarancje państwa, zapisy potwierdzające, że Kraków będzie dobrze przygotowany do igrzysk.

25 maja w referendum na temat organizacji ZIO wypowiedzą się mieszkańcy Krakowa.

Według FAZ coraz mniejsze szanse na igrzyska w 2022 roku ma Oslo. Słabością norweskiej kandydatury jest brak gwarancji rządowych oraz malejące poparcie społeczne dla igrzysk. Z kolei na niekorzyść Pekinu może mocno wpłynąć fakt, że zimowe igrzyska w 2018 roku odbędą się w Korei Południowej, a letnie dwa lata później w Japonii (Tokio). Trzy imprezy tej rangi z rzędu organizowane w tym samym rejonie to mało prawdopodobny scenariusz.

Z oczywistych względów zerowe na tą chwilę wydają się być szanse ukraińskiego Lwowa.

Organizatora igrzysk poznamy 31 lipca 2015 roku podczas sesji MKOL w Kuala Lumpur.