Strona główna • Artykuły

Wyniki reprezentantów Polski w sportach Zimowych...

...jak wypadają na ich tle polscy skoczkowie z kadry A?

Myślę, że dla większego rozjaśnienia sprawy - w związku z wypowiedziami - odnośnie artykułu KŁAMSTWO I PRAWDA O POLSKIM NARCIARSTWIE należy przedstawić sytuację w inny sposób. Dyskusja przerodziła się w debatę, nie tylko o narciarstwie, ale o sportach zimowych w ogóle. Sądzę, że aby rzetelnie oddać rzeczywistość najlepiej będzie wykazać obraz polskich sportów zimowych w obecnym sezonie w formie "minusów" i "plusów". Zacznijmy od "minusów".

Z pewnością w najsłabszej kondycji jest u nas kombinacja norweska. Nasz najlepszy zawodnik Janusz Zygmuntowicz w najlepszym starcie zajął 36 miejsce, a biorąc pod uwagę, iż startuje w PŚB można uznać, że od czołówki dzieli go przepaść.

Nieco tylko lepiej jest aktualnie w narciarstwie alpejskim. Najlepsi polscy alpejczycy zajmują w PE (odpowiednik PŚ B w kombinacji) miejsca - najlepiej - w drugiej dziesiątce. Jednak w stosunku do ubiegłych lat u Krzyżyńskiej i Karasińskiej minimalny postęp. Nie gwarantuje to jednak, że np. za rok będą zdobywać punkty PŚ...

Do minusów można również zaliczyć najlepszych saneczkarzy na torach lodowych, chociaż ostatnie ME przyniosły pewne nadzieje (min. 14 m Eweliny Saszulonek). Nie najlepiej dzieje się także z short trackiem (odnosimy sukcesy głównie na polu organizacyjnym), a najlepsze wyniki osiąga męska sztafeta (5 m na poprzednich ME).

Najlepszych przedstawicieli pozostałych dyscyplin zimowych - moim zdaniem - należy zaliczyć do "plusów".

- Karol Jabłoński (bojery) - najbardziej utytułowany polskim sportowiec "zimowy" wszechczasów.

- Adam Małysz (skoki) - drugi pod względem osiągnięć.

- Jagna Marczułajtis (snowboard, kon. alpejskie) - w tym sezonie raz wygrała

- Paulina Ligocka (snowboard, konk. freestylowe) - 3 w gen. 2002/2003, obecnie raz była na 4 m.

- Andrzej Laszczak, Damian Waniczek (sanki/naturalny tor) - zdobywcy PŚ w sezonie 2001/2002, medaliści MŚ; w tym sezonie ajwyżej - na 2 pozycji.

- Ewelina Żurek (sanki/naturalny) - czołowa "10" świata.

- Dawid Kupczyk, Marcin Płacheta (bobsleje) - wicemistrzowie świata juniorów - 2002/2003 - obecnie startuja w czwórkach z Piotrem Drozdem i Marcinem Latkowskim.

- Tomasz Skora (biathlon) - mistrz świata (1995), obecnie nawiązuje do swoich najlepszych lat - najlepiej obecnie - 6 m

- Magdalena Gwizdoń (biathlon) - medalistka MEJ i MŚJ - obecnie 6 i 4 - najwyżej.

- Janusz Krężelok (biegi) - 9 w IO, 2002; obecnie najwyżej 12

- Justyna Kowalczyk (biegi) - 2 w MŚJ, 2003; obecnie najlepiej 15 - ogromny talent.

- Paweł Zygmunt (łyżwiarstwo szybkie) - wicemistrz Europy, brązowy medalista MŚ, 2001/2002, obecnie najwyżej w PŚ - 10, nienajlepiej się spisuje w stosunku do ubiegłych lat.

- Dorota Zagórska i Mariusz Siudek (łyżwiarstwo figurowe) - byli wicemistrzowie Europy, 3 w MŚ - obecnie 7 w GP (bardzo zła sytuacja ogólnie; w MP w parach sportowych nie można rozdawać medali z powodu... zbyt małej frekwencji)

Jeśli chodzi o dyscypliny zimowe - zespołowe, to polscy hokeiści prezentują średni poziom (grupa B) - raz na kilka lat są wstanie awansować do grupy "A", lecz zazwyczaj znowu spadają. Dopiero niedawno powstała polska federacja zajmująca się curlingiem. Polscy zawodnicy nie startują w narciarstwie akrobatycznym i skeletonie.

Podałem "suche" fakty (takie rezultaty osiągają najlepsi w poszczególnych dyscyplinach) i z nich każdy, indywidualnie, wyciągnie wnioski. należy przy tym pamiętać, że to są NAJLEPSI w poszczególnych dyscyplinach.. Jak na tym tle wypadają skoczkowie z kadry "A", poza Adamem Małyszem - fatalnie. I najgorsze jest to, że gdy Marcin Bachleda był 19 i 25 wszyscy dziennikarze mówili "dobry wynik", podczas gdy osiągnięcia innych sportowców (o ileż lepsze!) uczestniczących w zmaganiach na białych arenach przechodzą praktycznie bez echa!

Krzysztof Szujecki