Strona główna • Kobiece Skoki Narciarskie

PK Pań w Falun: Sagen i Henrich triumfują

W niedzielę w Falun odbyły się dwa finałowe konkursy Pucharu Kontynentalnego Pań 2014/2015. Poranny konkurs padł łupem Anette Sagen, natomiast w popołudniowych zawodach triumfowała Taylor Henrich. Cały cykl wygrała doświadczona Sagen.

Konkurs poranny:

O godzinie ósmej rano rozpoczął się konkurs, którego przeprowadzenie w sobotę uniemożliwił wiatr. Zwyciężyła jedna z legend kobiecych skoków - Anette Sagen. Co ciekawe, żadna ze skoczkiń nie doleciała nawet do punktu konstrukcyjnego usytuowanego na 90. metrze. 30-letnia Norweżka wygrała za sprawą skoków na odległość 87 i 85 metrów. Druga była Kanadyjka Taylor Henrich. 19-latka dwukrotnie uzyskała 81,5 metra. Jej strata do Norweżki wyniosła 6,6 pkt. Na najniższym stopniu podium stanęła Susanna Forsstroem. Rezultaty Finki to 82,5 metra oraz 80 metrów.

W stawce 18 skoczkiń znalazły się dwie polskie juniorki. Joanna Szwab (68 metrów i 68,5 metra) zajęła 14. miejsce, natomiast debiutująca Kinga Rajda zajęła przedostatnią pozycję. Najmłodsza zawodniczka całego konkursu uzyskała 58,5 metra oraz 66 metrów.

Konkurs popołudniowy:

Cztery godziny później skoczkinie rozpoczęły drugie niedzielne zawody. Tym razem Henrich zrewanżowała się Sagen. Kanadyjka lądowała na 87. i 93. metrze, natomiast Norweżka oddała skoki na odległość 89,5 metra oraz 90 metrów. Różnica wyniosła zaledwie 2,1 pkt. Sporą niespodziankę sprawiła Zdena Pesatova (84 metry i 82,5 metra). Czeszka sprawiła sobie prezent na 16 urodziny i po raz pierwszy w karierze stanęła na podium zawodów tej rangi.

Polki wypadły niemal identycznie. Joanna Szwab (66,5 metra oraz 70 metrów) spadła o jedno "oczko" w dół, natomiast Kinga Rajda skacząc 66 i 70 metrów, zdołała poprawić się o jedną lokatę.

Zobacz końcową klasyfikację generalną Pucharu Kontynentalnego Pań>>

W klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego Pań 2014/2015 triumfowała Anette Sagen. Jest to jej kolejny sukces w karierze w zawodach tego typu. Żywa legenda kobiecych skoków uzbierała łącznie 235 punktów. Drugie miejsce ex aequo zajęły Taylor Henrich oraz Daniela Iraschko-Stolz, które startowały w dwóch z czterech konkursów.