Strona główna • Igrzyska Olimpijskie

Pekin gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022

Pekin zorganizuje XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 roku. Taką decyzję ogłosił przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach podczas 128. sesji MKOl w Kuala Lumpur. Tym samym porażkę poniosła kandydatura Ałmat.


Za wyborem stolicy Chiny na gospodarza zimowych igrzysk olimpijskich opowiedziało się 44 członków MKOl. Kandydaturę Ałmat poparło 40 głosujących. Tym samym Pekin stanie się pierwszym miastem w historii, które będzie gospodarzem zarówno letnich (w 2008 roku) jak i zimowych igrzysk olimpijskich.

Zgodnie z planami komitetu organizacyjnego, Chiny chcą rozegrać igrzyska w trzech lokalizacjach - Pekinie, Zhangjiakou i Yanqing. Odległość dzieląca pierwsze dwie miejscowości to aż 190 kilometrów. Zgodnie z podziałem, w Yanqing mają być rozegrane zawody w narciarstwie alpejskim, saneczkarstwie, skeletonie i bobslejach. W Zhangjiakou mają odbyć się pozostałe konkurencje narciarskie i snowboardowe. Pekin ma być gospodarzem dyscyplin łyżwiarskich z hokejem na lodzie na czele. Ceremonia otwarcia i zamknięcia ma odbyć się w - znanym z letnich igrzysk w 2008 roku - Ptasim Gnieździe.

Za główny problem organizatorów przyszłych igrzysk MKOl uznał w swoim czerwcowym raporcie wysokie ryzyko braku naturalnego śniegu w terminie rozgrywania olimpijskiej rywalizacji. Prawdziwy biały puch będzie najprawdopodobniej dostępny tylko na trasach alpejczyków w regionie Yanqing. Igrzyska w Pekinie prawdopodobnie będą niemal w całości rozgrywane na sztucznym śniegu. Pod uwagę bierze się również brak integracji zimowych igrzysk z kulturą Chin i dalekie podróże między trzema lokalizacjami.

Podczas XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku skoczkowie narciarscy zawitają do chińskiego Zhangjiakou. Budowę olimpijskiego kompleksu pięciu skoczni zaplanowano w rejonie Guyangshu. Jak obiecują organizatorzy, ze skoczni ma rozprzestrzeniać się widok na Wielki Mur Chiński. Jeszcze bliżej najbardziej znanego zabytku Państwa Środka mają znaleźć się trasy narciarskie, na których będą rywalizować biegacze i biathloniści. Planowana lokalizacja skoczni narciarskich budzi jednak wątpliwości MKOl, albowiem budowa tych obiektów i mającej znaleźć się w ich pobliżu wioski olimpijskiej spowoduje wysiedlenie około 1.500 mieszkańców tych ziem.

Problemem organizatorów mogą być również słowa krytyki i oburzenia na temat warunków życia społeczeństwa w ich kraju. Zarówno Chiny, jak i w ubiegające się o igrzyska Kazachstan, obciążają kwestie związane z łamaniem praw człowieka. Masowe protesty środowisk broniących praw człowieka i żądających wolnego Tybetu miały miejsce w ostatnich miesiącach przez rozpoczęciem letnich igrzysk olimpijskich w 2008 roku.

Poprzednie zimowe igrzyska olimpijskie odbyły się w 2014 roku w rosyjskim Soczi. Najbliższe - w 2018 roku - zorganizuje południowokoreańskie Pjongczang.

MKOl ogłosił dzisiaj również organizatora III Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w 2020 roku. Gospodarzem imprezy dla młodych sportowców będzie szwajcarska Lozanna, która stosunkiem głosów 71:10 pokonała kandydaturę rumuńskiego Braszowa.

Ostatnie zimowe igrzyska olimpijskie młodzieży odbyły się w 2012 roku w Innsbrucku, zaś ich kolejna edycja odbędzie się w lutym 2016 roku w Lillehammer.