PŚ w Lillehammer: Freund wygrywa jednoseryjny konkurs, 4 Polaków w "30"

Severin Freund został zwycięzcą sobotniego konkursu Pucharu Świata w Lillehammer, składającego się tylko z jednej serii. Reprezentant Niemiec oddał skok na odległość 94,5 metra. Pucharowe punkty zdobyło czterech reprezentantów Polski. Najlepszy z nich, Kamil Stoch był piętnasty.

Pierwsza, i jak się okazało jedyna seria sobotniego konkursu trwała ponad 2 godziny i 10 minut. Organizatorzy walczyli z silnym wiatrem wiejącym pod narty. Zawody były wielokrotnie przerywane, niektórzy zawodnicy tacy jak Michael Glasder po kilka razy wchodzili i schodzili z belki startowej.

W loteryjnych warunkach na normalnej skoczni Lysgaardsbakken najlepiej spisał się Severin Freund. Obrońca Kryształowej Kuli został zwycięzcą zawodów po skoku na odległość 94,5 metra. Niemiec o zaledwie 0,1 punktu wyprzedził Kennetha Gangnesa (95,5 m), dla którego druga pozycja w Lillehammer jest pierwszym w karierze podium w zawodach Pucharu Świata. Tuż za Norwegiem uplasował się jego kolega z reprezentacji - Andreas Stjernen (96 m), który walkę o najniższy stopień podium wyrał o 0,1 punktu ze Stefanem Kraftem (95,5 m).

Piąte miejsce zajął Marinus Kraus (97 m), szósty był lider Pucharu Świata Daniel-Andre Tande (92,5 m), zaś siódmy - Lauri Asikainen (98 m). Na ósmej pozycji sklasyfikowani zostali ex aequo Domen Prevc i Roman Koudelka (po 94 m). Czołową dziesiątkę uzupełnił Manuel Poppinger (95,5 m), a tuż za nią znalazł się lider reprezentacji Słowenii Peter Prevc (91 m).

W czołowej trzydziestce zawodów znalazło się czterech reprezentantów Polski. Kamil Stoch poszybował na odległość 94,5 metra i został sklasyfikowany na piętnastej pozycji. Pierwsze pucharowe punkty w tym sezonie wywalczyli Maciej Kot (18. miejsce; 95 m), Stefan Hula (22. pozycja; 95 m) i Klemens Murańka, który oddał najdłuższy zaliczony skok konkursu - 99,5 m - ale wysoka liczba ujemnych punktów za wiatr i niskie noty za styl pozwoliły Polakowi na zajęcie dopiero 23. lokaty.

Bliski zdobycia pucharowych punktów był również Piotr Żyła. Wiślanin wylądował na 93,5 metrze i ostatecznie sklasyfikowany został na 33. pozycji, ze stratą 1,6 punktu do trzydziestego Noriakiego Kasai. Dawid Kubacki (85,5 m) zakończył zawody na 56. miejscu.

Na belce startowej nie zasiadł Jan Ziobro. Reprezentant Polski, podobnie jak sześciu innych zawodników, został zdyskwalifikowany za nieprawidłowy kombinezon. Podobnie jak Biało-Czerwony, zdyskwalifikowani jeszcze przed oddaniem skoku zostali Espen Roee, Halvor Egner Granerud, Marat Żaparow i Ronan Lamy Chappuis. Z kolei po swoich próbach kontroli sprzętu nie przeszli pomyślnie Joacim Oedegaard Bjoereng i Joachim Hauer, który w momencie dyskwalifikacji prowadził z rezultatem 105 metrów.

Zawody rozgrywane były w loteryjnych warunkach. Wiatr osiągał prędkość w granicach od 0,6 m/s z tyłu skoczni do 2,9 m/s pod narty zawodników. Kilkakrotnie zmieniano długość rozbiegu. Zawodnicy oddawali swoje próby z 9., 8. i 7. belki startowej.

Dla Severina Freunda dzisiejsze zwycięstwo to 19. triumf w zawodach Pucharu Świata, a drugie na normalnej skoczni w Lillehammer. Wcześniej Niemiec odniósł wygraną na Lysgaardsbakken HS100 w 2012 roku.

Triumfator sobotnich zawodów objął również prowadzenie w Pucharze Świata. Severin Freund (160 pkt.) wyprzedza o dwadzieścia punktów Daniela-Andre Tande (140 pkt.), zaś o 56 "oczek" - Kennetha Gangnesa i Petera Prevca (po 104 pkt.). Kamil Stoch spadł w klasyfikacji na piętnaste miejsce (36 pkt.). 24. miejsce zajmuje Maciej Kot (13 pkt.), dwudziesty dziewiąty jest Stefan Hula (9 pkt.), zaś czołową trzydziestkę zamyka Klemens Murańka (8 pkt.).

W klasyfikacji Pucharu Narodów prowadzą Niemcy (739 pkt.) przed Słowenią (556 pkt.) i Austrią (489 pkt.). Polska z dorobkiem 216 punktów zajmuje siódmą pozycję.

W niedzielę drugi konkurs Pucharu Świata w Lillehammer, tym razem na dużej skoczni HS138. Kwalifikacje zaplanowano na godzinę 13:30, a początek pierwszej serii wyznaczono na 14:45.