PŚ w Lillehammer: Pierwszy triumf Gangnesa, Hula 10., reszta Polaków poza "30"

Kenneth Gangnes odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w zawodach Pucharu świata! Zawodnik gospodarzy okazał się najlepszy w niedzielnym konkursie w Lillehammer. Reprezentant Norwegii poszybował w swoich próbach na odległość 98 m i 99 m. W finałowej serii wystąpił tylko jeden Polak - Stefan Hula, który zajął wysokie 10. miejsce.

W przeciwieństwie do soboty, pierwsza seria konkursowa została sprawnie rozegrana i bez większych przerw. Pierwsza seria należała do Kennetha Gangnesa. Drugi zawodnik pierwszych zawodów w Lillehammer wylądował na 98 metrze i o zaledwie 0,3 punktu wyprzedzał Słoweńca Petera Prevca (96,5 m). Trzecie i czwarte miejsce zajmowali kolejni Norwegowie - Johann Andre Forfang (96,5 m) i Joachim Hauer (99,5 m). Piąty był Richard Freitag (95 m), zaś szósty - Roman Koudelka (96 m). Reprezentant Czech do lidera tracił zaledwie 4,8 punktu.

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Andreas Wellinger (95 m), ósme miejsce zajmował Michael Hayboeck (96 m), a dziewiąte Jakub Janda (97 m). Czołową dziesiątkę zamykał lider Pucharu Świata Severin Freund, który wylądował w I serii na 94 metrze.

Niestety, po raz drugi w tym sezonie do finałowej serii awansował tylko jeden reprezentant Polski. Wysokie, czternaste miejsce na półmetku zawodów zajmował Stefan Hula (95 m). Dla pozostałych Biało-Czerwonych niedzielny konkurs zakończył się już na pierwszej serii. Trzydziesty trzeci był Jan Ziobro (93 m), trzydziesty czwarty Maciej Kot (91 m), trzydziesty szósty Dawid Kubacki (91,5 m), zaś czterdziesty - Piotr Żyła (90,5 m).

Dopiero czterdzieste siódme miejsce po skoku na odległość 87,5 metra zajął Kamil Stoch. Podwójny mistrz olimpijski okazał się lepszy wyłącznie od Koreańczyka Seou Choia i Kazacha Radika Żaparowa. Dla lidera polskiej reprezentacji to najgorszy występ w zawodach Pucharu Świata od grudnia 2012 roku, kiedy nie przeszedł kwalifikacji do zawodów w Ruce k. Kuusamo.

Zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon został Andreas Stejrnen. Pierwsza seria konkursowa rozpoczęła się z 10. belki, zaś po próbach 18 zawodników skrócono rozbieg o jedną pozycję.

W finałowej serii Kenneth Gangnes postawił kropkę nad i, lądując na 99 metrze. Tym samym Norweg odniósł swoje pierwsze pucharowe zwycięstwo w karierze. Skaczący z wyższej belki Peter Prevc wylądował na 100,5 metrze i zajął drugie miejsce, ze stratą 1,8 punktu do zwycięzcy. Na najniższym stopniu podium stanął kolejny z zawodników gospodarzy, Johann Andre Forfang (99,5 m), który o 2,8 punktu wyprzedził Romana Koudelkę (102,5 m).

Na piąte miejsce awansował obrońca Kryształowej Kuli Severin Freund, który poszybował na odległość 99,5 metra. Za mistrzem świata z Falun uplasowali się jego koledzy z reprezentacji, Richard Freitag (95,5 m) i Andreas Wellinger (96 m). Ósme miejsce zajął Michael Hayboeck (97,5 m), zaś dziewiąte - Jakub Janda (98 m).

Kolejny bardzo dobry skok oddał Stefan Hula. Jedyny Polak w finałowej serii poszybował na odległość 98,5 metra i awansował z czternastej na dziesiątą pozycję, ex aequo z Andreasem Wankiem. Dla skoczka ze Szczyrku dzisiejszy rezultat to drugie najwyższe osiągnięcie w historii startów w Pucharze Świata. W grudniu 2010 roku Hula zajął siódme miejsce w Engelbergu, zaś w styczniu 2009 roku był również dziesiąty w Sapporo. To jednocześnie najlepszy wynik reprezentanta naszego kraju w trwającej edycji PŚ.

Finałowa seria konkursowa rozpoczęła się z 10. belki. Czołowa dziesiątka pierwszej rundy oddawała swoje próby z 9. platformy, zaś Severin Freund, Richard Freitag, Joachim Hauer i Kenneth Gangnes na prośbę trenerów skakali z 8. belki.

Prowadzenie w klasyfikacji Pucharu Świata utrzymał Severin Freund (205 pkt.), który o zaledwie punkt wyprzedza Kennetha Gangnesa (204 pkt.). Trzecie miejsce zajmuje Peter Prevc (184 pkt.). Dwudziesty jest Kamil Stoch (36 pkt.), dwudziesty drugi Stefan Hula (35 pkt.), dwudziesty ósmy Maciej Kot (13 pkt.), zaś trzydziesty trzeci - Klemens Murańka (8 pkt.).

W Pucharze Narodów prowadzą Niemcy (906 pkt.) przed Słowenią (664 pkt.) i Norwegią (592 pkt.), która po dzisiejszym konkursie wyprzedziła Austrię (563 pkt.). Polska z dorobkiem 242 punktów jest siódma.

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się w dniach 12-13 grudnia w rosyjskim Niżnym Tagile.