PK w Sapporo: Tom Hilde triumfuje na Okurayamie

Tom Hilde został zwycięzcą sobotniego konkursu Pucharu Kontynentalnego w Sapporo (HS134). Reprezentant Norwegii w swoich próbach poszybował na odległość 127 m i 132,5 m. Z Polaków do finałowej serii awansował tylko Przemysław Kantyka, który zajął 22. pozycję.

W pierwszej serii zawodów Tom Hilde oddał skok na odległość 127 metrów i zajmował trzecie miejsce ze stratą 10,4 punktu do prowadzącego Czecha Lukasa Hlavy (132,5 m). Drugi był Słoweniec Jaka Hvala (130 m). W finałowej rundzie Norweg oddał jednak najdłuższy lot serii - 132,5 m - i zdołał udanie zaatakować wyprzedzających go rywali. Ostatecznie Hilde triumfował z przewagą 1,5 punktu nad Hvalą (129,5 m). Prowadzący na półmetku Hlava (126 m) stanął zaś na najniższym stopniu konkursowego podium.

Czwarte miejsce, z wyraźną stratą 27,1 punktu do podium, zajął Austriak Daniel Huber (125 m i 121,5 m). Piąty był Martin Hamann (122,5 m i 121 m), szósty Elias Tollinger (121,5 m i 119,5 m), a siódmy Halvor Egner Granerud (117,5 m i 122,5 m). W czołowej dziesiątce zawodów na Okurayamie znaleźli się również Tomas Vancura (119,5 m i 120 m), Florian Altenburger (124 m i 114,5 m) oraz Karl Geiger (120 m i 116,5 m).

Do finałowej serii zdołał awansować tylko jeden reprezentant Polski. Przemysław Kantyka, po skokach na odległość 109 m i 113 m, ukończył sobotni konkurs na 22. miejscu. Trzydziesty siódmy był Adam Ruda (106,5 m), czterdziesty pierwszy Łukasz Podżorski (103 m), czterdziesty piąty Aleksander Zniszczoł (102,5 m), zaś pięćdziesiąty drugi - Dawid Jarząbek (94,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 14. belki, a finałową - z 12. platformy startowej. Zawody odbywały się przy sprzyjającym zawodnikom wietrze pod narty, osiągającym prędkość 0,2-1,2 m/s.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego cały czas prowadzi nieobecny w Japonii Niemiec David Siegel (459 pkt.). Na drugie miejsce awansował dzisiejszy triumfator, Tom Hilde (392 pkt.), a trzeci jest jego rodak - Halvor Egner Granerud (369 pkt.). Najlepszy z Polaków, Andrzej Stękała (272 pkt.) jest sklasyfikowany na dwunastej pozycji.

Na niedzielę zaplanowano trzeci i ostatni konkurs PK w Sapporo. Początek zawodów o godzinie 2:00 czasu polskiego.