Strona główna • Puchar Kontynentalny

PK w Planicy: Aschenwald ponownie najlepszy, Żyła czwarty

Philipp Aschenwald został zwycięzcą niedzielnego konkursu z cyklu Pucharu Kontynentalnego w słoweńskiej Planicy. Czwarte miejsce zajął najlepszy z Polaków - Piotr Żyła. W drugiej rundzie wystąpiło czterech naszych rodaków. Zawody rozpoczęto godzinę wcześniej ze względu na pogarszające się warunki.

Reprezentujący Austrię Philipp Aschenwald prowadził już po pierwszej serii, w której poszybował na odległość 137,5 m. W finale zwycięzca sobotniego konkursu wylądował na 133 metrze i odniósł kolejny triumf, z przewagą 16,3 punktu nad Markusem Eisenbichlerem (129,5 m i 133,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął Clemens Aigner (132 m i 128 m).

Ponownie tuż za czołową trójką sklasyfikowany został Piotr Żyła. Po pierwszej serii wiślanin był ósmy z wynikiem 136,5 metra. W finale Biało-Czerwony doleciał do 130 metra i ostatecznie był czwarty ze stratą 0,6 punktu do podium. Żyła wyprzedził Bora Pavlovcica (133 m i 132,5 m), Tomaza Naglica (129,5 m i 130 m) i Alexa Insama (128 m i 127 m).

Na ósmej pozycji sklasyfikowany został kolejny z reprezentantów Polski, Jakub Wolny (127,5 m i 123,5 m). W pierwszej dziesiątce konkursu sklasyfikowani zostali również Thomas Hofer (127 m i 126 m) i Anze Semenic (132 m i 125,5 m).

Pucharowe punkty zdobyli również piętnasty Klemens Murańka 125 m i 118,5 m) i dziewiętnasty Krzysztof Biegun (123 m i 129,5 m). Sztuka awansu do finałowej serii nie powiodła się trzydziestemu pierwszemu Janowi Ziobrze (121 m) i czterdziestemu Przemysławowi Kantyce (109 m).

Pierwszą serię konkursową rozpoczęto z 9. belki, zaś po skokach 18 zawodników wydłużono rozbieg do 10. platformy. Finałowa runda odbyła się w całości z 10. belki startowej.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego prowadzi Karl Geiger (574 pkt.) przed Tomem Hilde (558 pkt.) i Thomasem Hoferem (474 pkt.). Najlepszy z Polaków, Andrzej Stękała (272 pkt.) jest dziewiętnasty.

Kolejne zawody Pucharu Kontynentalnego odbędą się w dniach 13-14 lutego na Wielkiej Krokwi w Zakopanem.