Strona główna • Mistrzostwa Świata Juniorów

MŚJ w Rasnovie: Niemcy z drużynowym złotem, Polska siódma

Reprezentacja Niemiec triumfowała w konkursie drużynowym mężczyzn na Mistrzostwach Świata Juniorów w Rasnovie (HS100). Srebrne medale wywalczyli Norwegowie, a brązowe Japończycy. Polska zajęła siódmą pozycję.

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znajdowała się reprezentacja Niemiec. Po skokach Jonathana Siegela (94 m), Adriana Sella (89 m), Tima Fuchsa (89,5 m) oraz Davida Siegela (97 m), liderzy mieli przewagę 11,7 punktu nad drugą Norwegią oraz 26,9 punktu nad trzecią Japonią. Na kolejnych miejsach plasowali się Czesi, Słoweńcy, Austriacy i Finowie.

Reprezentacja Polski w składzie Łukasz Podżorski (76 m), Krzysztof Leja (81,5 m), Dominik Kastelik (82 m) i Przemysław Kantyka (91,5 m) zajmowała na półmetku rywalizacji ósmą pozycję.

Na pierwszej serii udział w zawodach zakończyły zespoły Rumunii, Francji, Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Pierwsza seria konkursowa została rozegrana z 18. (grupy 1 i 2), 19. (grupa 3) i 20. (grupa 4) belki startowej.

W finale Niemcy przypieczętowali swój triumf, sięgając po pierwsze od 2008 roku drużynowe złoto na MŚJ. Zwycięzcy w składzie Jonathan Siegel (97 m), Adrian Sell (89 m), Tim Fuchs (85,5 m) i David Siegel (89,5 m) ostatecznie zwiększyli przewagę nad drugą Norwegią do 28,3 punktu. Na najniższym stopniu podium stanęli Japończycy, którzy o 12,1 punktu wyprzedzili czwartych Austriaków oraz o 12,9 punktu piątych Słoweńców. Na szóstą pozycję spadli Czesi.

Polacy ostatecznie wyprzedzili Finów i zakończyli rywalizację na siódmym miejscu, po skokach Łukasza Podżorskiego (88 m), Krzysztofa Lei (85,5 m), Dominika Kastelika (83 m) i Przemysława Kantyki (86,5 m).

Finałowa seria rozegrana została z 20. (grupa 1) oraz 19. (grupy 2-4) platformy startowej.

Tym samym skoczkowie narciarscy ekspresowo zakończyli swój udział na Mistrzostwach Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym Rasnov 2016. Choć pierwotnie pierwsze medale w tej dyscyplinie miały być rozdane dopiero jutro. Przyspieszenie nastąpiło w wyniku wiosennej pogody w Rumunii. Wszystkie cztery konkursy w skokach narciarskich rozegrano w przeciągu nieco ponad 31 godzin!

Zwycięzcą klasyfikacji medalowej w skokach narciarskich zostali Niemcy z dwoma złotymi krążkami Davida Siegela i męskiej reprezentacji. Wśród pań triumfowała Austriaczka Chiara Hoelzl, zaś zawody drużyn mieszanych wygrali Słoweńcy. Polscy skoczkowie wrócą z Rasnova bez medalu.

Kolejne Mistrzostwa Świata Juniorów rozegrane zostaną w 2017 roku w amerykańskim Park City.