PŚ w Planicy: Piętnasty w sezonie triumf Petera Prevca na koniec cyklu!

Peter Prevc kończy sezon na szczycie, odnosząc rekordowe piętnaste pucharowe zwycięstwo w sezonie! Zdobywca Kryształowej Kuli triumfował w finałowym, niedzielnym konkursie Pucharu Świata w Planicy (HS225). Reprezentant Słowenii w swoich próbach uzyskał odległości 238 m i 241,5 m. Najlepszy z Polaków, Maciej Kot - który w pierwszej serii lotem na 231 m ustanowił nowy rekord życiowy - zajął piętnastą pozycję.

Pierwsza seria konkursowa była wielkim popisem dominatora sezonu, Petera Prevca. Triumfator Pucharu Świata poszybował na odległość 238 metrów i na półmetku rywalizacji prowadził z przewagą siedmiu punktów nad swoim rodakiem, Robertem Kranjcem (234 m). Trzeci ze stratą 17,5 punktu do lidera był Japończyk Noriaki Kasai (227 m). Tuż za pierwszą trójką plasowali się z kolei Johann Andre Forfang (226 m), Severin Freund (227 m) i Michael Hayboeck (219 m).

Na siódmej pozycji po pierwszej serii sklasyfikowany był Jurij Tepes (221 m). Słoweniec wyprzedzał Simona Ammanna (224,5 m), Richarda Freitaga (221 m) oraz Andersa Fannemela (222 m).

Jedenaste miejsce na półmetku zawodów zajmował Maciej Kot. Reprezentant Polski w swojej próbie doleciał do 231 metra, dzięki czemu o dziewięć metrów poprawił swój rekord życiowy. Również najlepszy lot w karierze - 216,5 m - odnotował Dawid Kubacki, który po pierwszej serii był na dwudziestej pierwszej pozycji. Dwie lokaty niżej znajdował się Kamil Stoch (206 m), zaś na dwudziestym ósmym miejscu plasował się Stefan Hula (202 m).

Oprócz Macieja Kota i Dawida Kubackiego, w pierwszej rundzie konkursowej nowy rekord życiowy ustanowił Karl Geiger. Niemiec wylądował na 219 metrze.

Pierwsza seria zawodów rozpoczęła się z 7. belki startowej. Po skoku Macieja Kota jury podjęło decyzję o skróceniu rozbiegu do 6. platformy.

W finale Peter Prevc postawił kropkę nad i, udowadniając kto był najlepszym zawodnikiem zakończonego dziś sezonu. Triumfator Pucharu Świata pofrunął na odległość 241,5 m i odniósł rekordowe, piętnaste pucharowe zwycięstwo w sezonie, a dwudzieste pierwsze w karierze. Drugie miejsce, ze stratą 14,6 punktu do rodaka, zajął Robert Kranjec (233 m), zaś na najniższy stopień podium awansował Johann Andre Forfang. Norweg oddał w finale najdłuższy lot niedzielnych zawodów - 245 m - ustanawiając tym samym swój nowy rekord życiowy i wyprzedzając o 1,2 punktu Noriakiego Kasai (231,5 m). Piąte miejsce zajął Kenneth Gangnes (239 m), zaś szóste Michael Hayboeck (235,5 m).

Czołową dziesiątkę ostatnich zawodów sezonu uzupełnili Severin Freund (225 m), Simon Ammann (238,5 m - wyrównany rekord życiowy), Anders Fannemel (230 m) i Stefan Kraft (222 m).

Maciej Kot w drugiej rundzie wylądował na 222 metrze i ostatecznie zakończył konkurs na piętnastym miejscu. Kamil Stoch z rezultatem 210 m zajął dwudziestą pierwszą pozycję, Dawid Kubacki (205 m) był dwudziesty trzeci, zaś Stefan Hula (216 m) - dwudziesty piąty. Tym samym zakończyła się ośmioletnia kadencja Łukasza Kruczka na stanowisku trenera kadry A reprezentacji Polski w skokach narciarskich.

Finałowa seria rozegrana została w całości z 7. belki.

Dzięki niedzielnej wygranej Peter Prevc wyśrubował wszystkie trzy pobite przez siebie rekordy podczas weekendu w Planicy. Słoweniec odniósł piętnaste zwycięstwo w sezonie, po raz dwudziesty drugi w ciągu jednej edycji stanął na podium, zaś w klasyfikacji generalnej zgromadził 2303 punkty. Na osiągnięcie tych wszystkich rekordowych wyników potrzebował dwudziestu dziewięciu konkursów.

Triumfator Turnieju Czterech Skoczni ustanowił także nowy rekord w różnicy punktowej pomiędzy pierwszym a drugim zawodnikiem końcowej klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W zakończonym sezonie 2015/2016 Peter Prevc wyprzedził Severina Freunda liczbą 813 punktów. Co ciekawe, ci sami zawodnicy są autorami najmniejszej różnicy w historii PŚ. W poprzedniej edycji (2014/2015) Słoweniec i Niemiec zgromadzili identyczną liczbę punktów, zaś o Kryształowej Kuli dla Freunda zadecydowała większa liczba zwycięstw w ciągu sezonu.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata jako drugi Słoweniec w historii triumfował Peter Prevc (2303 pkt.). Drugie miejsce zajął triumfator sprzed roku, Severin Freund (1490 pkt.), a trzecie Kenneth Gangnes (1348 pkt.). Pucharowe punkty zdobyło 77 zawodników, w tym ośmiu reprezentantów Polski. Dwudzieste drugie miejsce zajął Kamil Stoch (295 pkt.), dwudzieste szóste Stefan Hula (227 pkt.), dwudzieste dziewiąte Dawid Kubacki (182 pkt.), trzydzieste pierwsze Maciej Kot (165 pkt.), trzydzieste czwarte Andrzej Stękała (105 pkt.), trzydzieste piąte Piotr Żyła (89 pkt.), pięćdziesiąte Klemens Murańka (36 pkt.), zaś sześćdziesiąte dziewiąte Jakub Wolny (5 pkt.).

Peter Prevc triumfował również już po raz trzeci z rzędu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w lotach narciarskich. Słoweniec zgromadził 530 punktów, o 130 "oczek więcej od swojego rodaka, Roberta Kranjca (400 pkt.). Trzecie miejsce zajął Johann Andre Forfang (348 pkt.). Sklasyfikowanych zostało 44 skoczków, w tym sześciu Polaków - dziewiętnasty Kamil Stoch (62 pkt.), dwudziesty trzeci Piotr Żyła (35 pkt.), dwudziesty piąty Dawid Kubacki ex aequo z Maciejem Kotem (po 32 pkt.), trzydziesty pierwszy Andrzej Stękała (19 pkt.) oraz trzydziesty szósty Stefan Hula (16 pkt.).

Po trzech latach przerwy Norwegowie odnieśli kolejny triumf w klasyfikacji Pucharu Narodów. Podopieczni Alexandra Stoeckla zdobyli w ciągu całego sezonu 7202 punkty. Drugie miejsce ostatecznie zajęli Słoweńcy (5760 pkt.), a trzecie Niemcy (5409 pkt.). W gronie piętnastu sklasyfikowanych reprezentacji, Polska zajęła szóste miejsce z dorobkiem 2154 punktów.

W Planicy odbyła się również dekoracja klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Pań w sezonie 2015/2016. Przypomnijmy, że po Kryształową Kulę sięgnęła po raz trzeci w karierze Sara Takanashi (1610 pkt.), drugie miejsce zajęła Daniela Iraschko-Stolz (1139 pkt.), a trzecie Maja Vtic (908 pkt.). Na pięćdziesiątej trzeciej lokacie z jednym pucharowym punktem w dorobku sklasyfikowana została Kinga Rajda.