PŚ w Planicy: Piętnasty w sezonie triumf Petera Prevca na koniec cyklu!

 • 2016-03-20 11:36

Peter Prevc kończy sezon na szczycie, odnosząc rekordowe piętnaste pucharowe zwycięstwo w sezonie! Zdobywca Kryształowej Kuli triumfował w finałowym, niedzielnym konkursie Pucharu Świata w Planicy (HS225). Reprezentant Słowenii w swoich próbach uzyskał odległości 238 m i 241,5 m. Najlepszy z Polaków, Maciej Kot - który w pierwszej serii lotem na 231 m ustanowił nowy rekord życiowy - zajął piętnastą pozycję.

20.03.2016 - Norwegia20.03.2016 - Norwegia
fot. Tadeusz Mieczyński
20.03.2016 - Podium PŚ w lotach20.03.2016 - Podium PŚ w lotach
fot. Tadeusz Mieczyński
Peter PrevcPeter Prevc
fot. Tadeusz Mieczyński
20.03.2016 - Podium PŚ w Planicy20.03.2016 - Podium PŚ w Planicy
fot. Tadeusz Mieczyński

Pierwsza seria konkursowa była wielkim popisem dominatora sezonu, Petera Prevca. Triumfator Pucharu Świata poszybował na odległość 238 metrów i na półmetku rywalizacji prowadził z przewagą siedmiu punktów nad swoim rodakiem, Robertem Kranjcem (234 m). Trzeci ze stratą 17,5 punktu do lidera był Japończyk Noriaki Kasai (227 m). Tuż za pierwszą trójką plasowali się z kolei Johann Andre Forfang (226 m), Severin Freund (227 m) i Michael Hayboeck (219 m).

Na siódmej pozycji po pierwszej serii sklasyfikowany był Jurij Tepes (221 m). Słoweniec wyprzedzał Simona Ammanna (224,5 m), Richarda Freitaga (221 m) oraz Andersa Fannemela (222 m).

Jedenaste miejsce na półmetku zawodów zajmował Maciej Kot. Reprezentant Polski w swojej próbie doleciał do 231 metra, dzięki czemu o dziewięć metrów poprawił swój rekord życiowy. Również najlepszy lot w karierze - 216,5 m - odnotował Dawid Kubacki, który po pierwszej serii był na dwudziestej pierwszej pozycji. Dwie lokaty niżej znajdował się Kamil Stoch (206 m), zaś na dwudziestym ósmym miejscu plasował się Stefan Hula (202 m).

Oprócz Macieja Kota i Dawida Kubackiego, w pierwszej rundzie konkursowej nowy rekord życiowy ustanowił Karl Geiger. Niemiec wylądował na 219 metrze.

Pierwsza seria zawodów rozpoczęła się z 7. belki startowej. Po skoku Macieja Kota jury podjęło decyzję o skróceniu rozbiegu do 6. platformy.

W finale Peter Prevc postawił kropkę nad i, udowadniając kto był najlepszym zawodnikiem zakończonego dziś sezonu. Triumfator Pucharu Świata pofrunął na odległość 241,5 m i odniósł rekordowe, piętnaste pucharowe zwycięstwo w sezonie, a dwudzieste pierwsze w karierze. Drugie miejsce, ze stratą 14,6 punktu do rodaka, zajął Robert Kranjec (233 m), zaś na najniższy stopień podium awansował Johann Andre Forfang. Norweg oddał w finale najdłuższy lot niedzielnych zawodów - 245 m - ustanawiając tym samym swój nowy rekord życiowy i wyprzedzając o 1,2 punktu Noriakiego Kasai (231,5 m). Piąte miejsce zajął Kenneth Gangnes (239 m), zaś szóste Michael Hayboeck (235,5 m).

Czołową dziesiątkę ostatnich zawodów sezonu uzupełnili Severin Freund (225 m), Simon Ammann (238,5 m - wyrównany rekord życiowy), Anders Fannemel (230 m) i Stefan Kraft (222 m).

Maciej Kot w drugiej rundzie wylądował na 222 metrze i ostatecznie zakończył konkurs na piętnastym miejscu. Kamil Stoch z rezultatem 210 m zajął dwudziestą pierwszą pozycję, Dawid Kubacki (205 m) był dwudziesty trzeci, zaś Stefan Hula (216 m) - dwudziesty piąty. Tym samym zakończyła się ośmioletnia kadencja Łukasza Kruczka na stanowisku trenera kadry A reprezentacji Polski w skokach narciarskich.

Finałowa seria rozegrana została w całości z 7. belki.

Dzięki niedzielnej wygranej Peter Prevc wyśrubował wszystkie trzy pobite przez siebie rekordy podczas weekendu w Planicy. Słoweniec odniósł piętnaste zwycięstwo w sezonie, po raz dwudziesty drugi w ciągu jednej edycji stanął na podium, zaś w klasyfikacji generalnej zgromadził 2303 punkty. Na osiągnięcie tych wszystkich rekordowych wyników potrzebował dwudziestu dziewięciu konkursów.

Triumfator Turnieju Czterech Skoczni ustanowił także nowy rekord w różnicy punktowej pomiędzy pierwszym a drugim zawodnikiem końcowej klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W zakończonym sezonie 2015/2016 Peter Prevc wyprzedził Severina Freunda liczbą 813 punktów. Co ciekawe, ci sami zawodnicy są autorami najmniejszej różnicy w historii PŚ. W poprzedniej edycji (2014/2015) Słoweniec i Niemiec zgromadzili identyczną liczbę punktów, zaś o Kryształowej Kuli dla Freunda zadecydowała większa liczba zwycięstw w ciągu sezonu.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata jako drugi Słoweniec w historii triumfował Peter Prevc (2303 pkt.). Drugie miejsce zajął triumfator sprzed roku, Severin Freund (1490 pkt.), a trzecie Kenneth Gangnes (1348 pkt.). Pucharowe punkty zdobyło 77 zawodników, w tym ośmiu reprezentantów Polski. Dwudzieste drugie miejsce zajął Kamil Stoch (295 pkt.), dwudzieste szóste Stefan Hula (227 pkt.), dwudzieste dziewiąte Dawid Kubacki (182 pkt.), trzydzieste pierwsze Maciej Kot (165 pkt.), trzydzieste czwarte Andrzej Stękała (105 pkt.), trzydzieste piąte Piotr Żyła (89 pkt.), pięćdziesiąte Klemens Murańka (36 pkt.), zaś sześćdziesiąte dziewiąte Jakub Wolny (5 pkt.).

Peter Prevc triumfował również już po raz trzeci z rzędu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w lotach narciarskich. Słoweniec zgromadził 530 punktów, o 130 "oczek więcej od swojego rodaka, Roberta Kranjca (400 pkt.). Trzecie miejsce zajął Johann Andre Forfang (348 pkt.). Sklasyfikowanych zostało 44 skoczków, w tym sześciu Polaków - dziewiętnasty Kamil Stoch (62 pkt.), dwudziesty trzeci Piotr Żyła (35 pkt.), dwudziesty piąty Dawid Kubacki ex aequo z Maciejem Kotem (po 32 pkt.), trzydziesty pierwszy Andrzej Stękała (19 pkt.) oraz trzydziesty szósty Stefan Hula (16 pkt.).

Po trzech latach przerwy Norwegowie odnieśli kolejny triumf w klasyfikacji Pucharu Narodów. Podopieczni Alexandra Stoeckla zdobyli w ciągu całego sezonu 7202 punkty. Drugie miejsce ostatecznie zajęli Słoweńcy (5760 pkt.), a trzecie Niemcy (5409 pkt.). W gronie piętnastu sklasyfikowanych reprezentacji, Polska zajęła szóste miejsce z dorobkiem 2154 punktów.

W Planicy odbyła się również dekoracja klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Pań w sezonie 2015/2016. Przypomnijmy, że po Kryształową Kulę sięgnęła po raz trzeci w karierze Sara Takanashi (1610 pkt.), drugie miejsce zajęła Daniela Iraschko-Stolz (1139 pkt.), a trzecie Maja Vtic (908 pkt.). Na pięćdziesiątej trzeciej lokacie z jednym pucharowym punktem w dorobku sklasyfikowana została Kinga Rajda.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz końcową klasyfikację generalną Pucharu Świata >>
Zobacz końcową klasyfikację generalną Pucharu Świata w lotach >>
Zobacz końcową klasyfikację generalną Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (46457) komentarze: (575)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Andreas_ początkujący
  Andreas_

  a dzisiaj Kamil walczy o KK a Prevc ma lekki dołek i tak jak mówiłem pod koniec 10 ;)

 • mateusz3951 doświadczony

  Pozwolę sobie na krótkie podsumowanie sezonu w wykonaniu naszych skoczków jako zespołu w liczbach.
  Łącznie w PŚ punktowało ośmiu Polaków, 3 członków kadry A i 5-ciu kadry B.
  Nasi skoczkowie zdobyli 1104 pkt do klasyfikacji generalnej PŚ. 684 pkt stały się udziałem skoczków kadry B, a 420 pkt były dziełem zawodników kadry A.
  Po raz pierwszy od sezonu 2008/09 nie mieliśmy żadnego skoczka w top 10 w klasyfikacji końcowej PŚ.
  3 Polaków zostało sklasyfikowanych w czołowej 30-stce PŚ.

 • anonim
  Wywiady

  A ktoś wie gdzie można znaleźć jakieś wywiady ze skoczkami po ostatnim konkursie i zakończeniu sezonu? Z Prevcem,Freundem, Hayboeckiem, Forfangiem itd? Jak oceniają sezon, jakie oczekiwania względem kolejnego sezonu... Poda ktoś jakieś linki?

 • FunFact weteran
  @Stalyobserwator

  Trener powinien przygotować zawodników do skakania, od planu jest związek. Niestety - nie każdy kraj może być Norwegią. U nas za bardzo liczy się kasa.

  A swoją drogą, Kurzajewski wczoraj w studio powiedział, że trenerem będzie Horngacher, więc nie ma już najmniejszej wątpliwości.

  Trener miał być ogłoszony zaraz po Planicy, ale Horngacher mówił, że w przyszłym tygodniu pojedzie zgłosić się do konkursu (powiedział to w piątek, więc stanie się to wkrótce).

 • Stalyobserwator bywalec

  No cóż Horngacher praktycznie na pewno trenerem. Niby wszystko ok. Ale nie wydaje wam się, że to idzie wszystko za szybko?
  Według mnie to wszyscy którzy zgłoszą swoją kandydaturę powinni przedstawić jakiś plan na lata dla polskich skoków.

 • anonim
  Dekoracja

  Ma ktoś filmik z dekoracją Pucharu Narodów, bo na podanej przez @klarka2000 (dzięki ogromne za link) tego nie ma ?

 • anonim
  -

  Pojawiaja sie plotki ze Tepes odchodzi. Prawda to??

 • anonim
  Skoki

  Tu jest wiele fajnych teorii spiskowych, ale najciekawsze jest to, że wszyscy przeciwko świetnie skaczącym polakom, no niestety nie przebijemy głową muru a szkoda.

 • anonim

  W wywiadzie z Tajnerem dla TVP można usłyszeć od Regulskiego, że Miran Tepes już nie będzie zapalał światełka. Jakieś potwierdzenie ktoś ma?

 • shaffi doświadczony
  Mi też nie przeszkadzało

  jak mówili na Prevca Piotr Wielki-dokonywał rzeczy wielkich,komentatorom nawet przez myśl nie przeszło że tutaj jakies kojarzenia z carami będą na myśl przychodzić..jakby na Schlierenzauera tak mówili czy na Freunda-tez by mi nie przeszkadzało.. ja doceniłam Sebka Szczęsnego i ogólnie cały komentarz w TVP pod koniec sezonu bo nie był drętwy i dodawali dużo od siebie-widac ze sie starali a że był Daniel Andre Forfang? każdemu moze sie pomylić-tym bardziej,ze Johan ma starszego barat Daniela który był skoczkiem..

  w Eurosporcie dalo sie przysnąć przy monologach Pieczatowskiego,żarty Błachuta zaczęły nudzić,gdy wygrywał Prevc nie było żadnej ekscytacji,nie mówiąc już o skoczkach mniejszego kalibru.. bardzo podobały mi się opinie Schmidta i statystyki zawodnika po zwycięstwach,ewetualnie wzmianki o rekordach..i pewnie wrócę do eurosportu na przyszły sezon ale końcówka zdecydowanie lepsza w TVP..

 • FunFact weteran
  @Kasztelan

  https://youtu.be/Y7m62GmV9LU W 0:20 jest fajnie pokazane
  Owszem, skok Fannemela był dłuższy, ale nie o 1,5m.

 • Lans weteran
  -

  Sory, nie konstrukcyjnym a HS-em.

 • Lans weteran
  -

  Gdzie dzisiaj Freundowi dodali metrów? Przecież widać wyraźnie, że ląduje trochę za punktem konstrukcyjnym. Już nie szukajcie na siłe ukrytych teorii bo jest to co najmniej śmieszne.

  Freund akurat sprawia wrażnie bardzo sympatycznego i kulturalnego zarazem.

 • monia866 doświadczony
  Zagraniczni komentatorzy,

  jeśli mówili o Prevcu ,"Piotr Wielki",może nie mieli na myśli rosyjskiego cara,tylko nam tak źle to się kojarzy?;)
  Nie przeszkadzają mi te czy inne superlatywy pod adresem Prevca i nie denerwowały mnie jego ciągłe zwycięstwa.Jest w formie to wygrywał,chyba po to trenuje od dzieciństwa.Bycie "wiecznie drugim" mogło wzbudzić w nim sportową złość i już sezon później stał się "wiecznie pierwszym".Przez brak MŚ czy IO,mógł się skupić na każdym konkursie,a nie "odpuszczać" jak niektórzy,co przygotowują się tylko na "imprezę docelową".Jeśli uda mu się utrzymać taką formę w przyszłym roku,moze zdominować MŚ w Lahti jak Freund w Falun.W tym sezonie nie mógł się "wykazać" w tak ważnej imprezie,ale pod każdym innym względem miał zdecydowanie lepszy sezon od Niemca.Zapewnił sobie KK na kilka konkursów przed końcem,a nie "rzutem na taśmę" w ostatnich zawodach.Pozatym wydaje się od Freunda sympatyczniejszy i skromniejszy (pewnie Lans ma ten temat inne zdanie,ale jego zachwyty nad Freundem może nie sa na poważnie?Nie wiem,tak mi się czasem wydaje,podobnie jak "hurra optymizm" kibica_skoków_narciarskich o polskiej drużynie;).Szkoda,że TVP ani Eurosport nie pokazali dekoracji Prevca,a Freunda w zeszłym roku pokazali. Może naprawdę Niemcy mają swoje wpływy,nawet na polską telewizję... sa zazdrośni,myślą,ze mają monopol na wygrywanie i wszystko im się należy.Jak ktoś już jest od nich lepszy,to niewart uwagi?;)

 • anonim
  Piotr Wielki "afera"

  Najprawdopodobniej ta cała afera z "imperializmem" Prevca ma początek w określeniu, jakiego użyli chorwaccy komentatorzy w Bischofschofen. Inni to podchwycili

  https://www.youtube.com/watch?v=tcGh_LJXoSo

 • kasztelan doświadczony
  FunFact

  Tu akurat bym się kłócił. Nawet z tego filmiku widać że Fannemel skoczył dalej. Dokładnie w 0:47 widać ich lądowanie i widać z choinek że Prevc skoczył idealnie na początek tego grubego pasu choinek, a Fannemel dalej o długość narty.

  Już przestańcie z tym, bo widzę jak w listopadzie ślepy Pieczatowski myląc się z oszacowaniem odległości o 15 metrów, będzie się tłumaczył, że to wszystko ustala facet z budki.

 • FunFact weteran
  Przykłady

  https://youtu.be/aQH2MQfIavM - 251,5m Fannemela?
  248m Stjernena?
  Nie podejrzewam.

 • PIBEK123 bywalec
  @FunFact

  @Lans sie cieszy :))

  A tak poważnie to masz rację. Manipulacja jest duża. Tylko że wiesz Niemcy, Norwegia, Austria to są kraje które zawsze będą miały fory i przywileje... Za dużo One znaczą w tym sporcie aby mogło być inaczej...

 • FunFact weteran
  @PIBEK123, @RYSIOskoczek, @Mikolaj1

  Popatrzcie na dowolny skok Freunda. Właściwie w każdej próbie sędziowie dodawają mu parę metrów. Dzisiejszy skok na 227m był ewidentnie wylądowany na 225-225,5m. W przypadku Severina podciąganie odległości jest najbardziej rażące, ale nie jest on jedyny.

  Forfang z całą pewnością nie wylądował pomiędzy 240m, a 250m. Raczej było to 243,5-244m (co dałoby podium Kasai'emu, lub miejsce Ex Aequo, co moim zdaniem byłoby najsprawiedliwsze).

  Naprawdę sposób mierzenia odległości w skokach jest żenujący. Przy dzisiejszej technologii... Ale im więcej metod manipulacji, tym lepiej.

 • PIBEK123 bywalec
  Nowy wywiad z Horngacherem

  http://sport.tvp.pl/24515088/horngacher-pomoge-kamilowi-wrocic-na-szczyt


  Tutaj macie nowy wywiad z nim... Chyba już wiadomo na 100% choć w woli formalności poczekajmy na oficjalne ogłoszenie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl