LGP Pań w Courchevel: Takanashi deklasuje rywalki, punkty Rajdy

Sara Takanashi nie miała sobie równych w inauguracyjnych zawodach cyklu Letniej Grand Prix Pań 2016. Japonka zgromadziła blisko 30 punktów przewagi nad kolejną z zawodniczek. Pierwsze punkty Letniej Grand Prix w karierze zdobyła dziś Kinga Rajda, która w Courchevel zajęła 28. lokatę.

Dla Japonki jest to 12. triumf z rzędu, a 14. w karierze w zawodach z cyklu LGP Pań. 19-latka jest w nich niepokonana od 13 września 2013 roku. W dzisiejszym konkursie oddała skoki na odległość 99,5 metra oraz 90 metrów. Należy dodać, że w obu seriach jako jedyna skakała z 8. belki startowej, a więc najniższej w całej stawce. Skład podium uzupełniły Chiara Hoelzl (92,5 oraz 88,5 metra), a także kolejna z podopiecznych Takahiro Ogawy - Yuki Ito (86,5 oraz 91,5 metra).

Wysokich lokat z półmetku rywalizacji nie utrzymały Niemki. Czwarta Katharina Althaus spadła ostatecznie na dwunastą pozycję, a trzecia Juliane Seyfarty została sklasyfikowana na miejscu ósmym. Bezpośrednio za podium znalazły się dziś: Irina Awwakumowa (88 metrów i 88,5 metra), Kaori Iwabuchi (90,5 metra i 89 metrów) oraz Carina Vogt (86,5 oraz 86 metrów).

Kinga Rajda w debiucie oddała dwa bardzo równe skoki. Polka uzyskała 80 metrów i 80,5 metra. Dało jej to 28. miejsce w stawce 40 skoczkiń.

Za nieprzepisowy kombinezon zdyskwalifikowana została Sabrina Windmueller ze Szwajcarii.

Wszystkim zawodniczkom pomagał dziś wiatr o średniej sile 1,5 m/s pod narty. Temperatura oscylowała w granicach 12-14 stopni Celsjusza, a niebo było bezchmurne. Już o 17:00 rozpocznie się seria próbna przed konkursem mężczyzn na skoczni dużej, którego start wyznaczono na 18:00.

Kolejne zawody LGP Pań odbędą się w pierwszej połowie września w Czajkowskim. Będą to dwa ostatnie konkursy tegorocznej edycji omawianego cyklu.