LPK we Frenstacie: Zniszczoł wygrywa, Kłusek trzeci!

Aleksander Zniszczoł odniósł drugie w karierze zwycięstwo w zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego. 22-latek nie tylko objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej całego cyklu, ale także wywalczył dla naszej reprezentacji dodatkowe miejsce startowej na drugi period Letniej Grand Prix 2016. Trzecie miejsce w sobotnim konkursie w czeskim Frenstacie zajął Bartłomiej Kłusek.

Biało-Czerwonych w zawodach będących jednocześnie V Memoriałem Jiriho Rasky rozdzielił przedstawiciel gospodarzy - Lukas Hlava. 31-letni członek Dukli Liberec w I rundzie oddał najdłuższy skok konkursu (102 metry), co na tym etapie rywalizacji dawało mu 1,4 pkt przewagi nad skaczącym tuż po nim Aleksandrem Zniszczołem, który lądował pół metra bliżej. Czołową trójkę na półmetku zamykał kolejny z podopiecznych Roberta Matei - Bartłomiej Kłusek (98,5 metra). Za jego plecami znajdował się najlepszy z Włochów - Sebastian Colloredo (99 metrów). Od Kłuska dzieliło go wówczas 2,4 pkt.

Po rundzie finałowej skład czołowej czwórki nie uległ zmianie. Doszło natomiast do przetasowania na pozycjach 1-2. Najlepszym zawodnikiem dnia został Zniszczoł, który skacząc 101,5 metra nie tylko zniwelował stratę do Hlavy (100,5 metra), ale także zbudował przewagę liczącą 5,2 pkt. Pojedynek z Colloredo wygrał Kłusek, który doleciał do 101. metra. Podopieczny Łukasza Kruczka wylądował na 99. metrze.

Kolejne punkty do klasyfikacji generalnej zdobyli również: Krzysztof Miętus (17. miejsce), Przemysław Kantyka (18. miejsce) i Bartosz Czyż (23. miejsce).

Po raz drugi z rzędu do punktowanej "30" nie awansował Dawid Jarząbek. Dziś członek kadry juniorów finiszował na 37. lokacie w stawce 52 skoczków.

W pierwszej serii zdyskwalifikowany został Jan Michalek z Czech, natomiast ponownie na starcie nie stawił się Koreańczyk - Seok-Jae Hwang.

Drugi period LPK 2016 rozpocznie się 10-11 września w norweskim Lillehammer. Polacy będą mogli wystawić tam siedmiu skoczków. Po sześciu konkursach całej stawce przewodzi Zniszczoł. Członek kadry B ma w swoim dorobku o 23 punkty więcej od Petera Prevca ze Słowenii oraz o 25 pkt więcej od Lukasa Hlavy z Czech. Te trzy ekipy zyskały dodatkowe miejsce startowe na kolejny etap LGP.