Strona główna • Letnie Grand Prix

LGP w Hakubie: Takeuchi przed Norwegami

Taku Takeuchi wygrał przed własną publicznością zawody z cyklu Letniej Grand Prix. Skład podium niedzielnego konkursu na olimpijskim obiekcie HS 131 w japońskiej Hakubie uzupełnili Norwegowie - Joachim Hauer i Anders Fannemel. Punkty zdobył tylko jeden ze startujących Polaków. Stefan Hula finiszował na 24. pozycji. Sensacyjnego prowadzenia z półmetku zawodów nie utrzymał Kevin Bickner, który ostatecznie zakończył występ na 7. lokacie.

Niedzielny triumf jest dla 29-letniego Japończyka trzecim w karierze w cyklu Letniej Grand Prix, ale dopiero pierwszym we własnym kraju. Dwa poprzednie miały miejsce w 2012 i 2014 roku w kazachskich Ałmatach. Mieszkaniec Nagano po I serii był drugi, kiedy to poleciał na 130. metr, a do liderującego Bicknera (135 metrów) tracił 1,1 pkt. W finale 19-letni reprezentant Stanów Zjednoczonych skoczył tylko 118 metrów, co przy 127 metrach przedstawiciela gospodarzy oznaczało zwycięstwo Azjaty. Obok Takeuchiego na podium stanęli świetnie dysponowani Norwegowie. Najlepszy rezultat w karierze zanotował Joachim Hauer (126,5 metra oraz 128 metrów), który zajął drugie miejsce, a do triumfatora stracił 2,7 pkt. Na trzeciej pozycji uplasował się sobotni triumfator - Anders Fannemel. Rekordzista świata w długości skoku narciarskiego po skoku na 123. metr zajmował ósmą lokatę, ale 132 metry w rundzie finałowej wywindowały go do ścisłej czołówki.

Czwarty był trzeci ze Skandynawów - Daniel Andre Tande. Rekonwalescent oddał dwa równe skoki mierzące 126,5 metra oraz 125 metrów. Piąty był kolejny zawodnik z Kraju Kwitnącej Wiśni - Ryoyu Kobayashi. Rodak zwycięzcy w pierwszej próbie uzyskał 121,5 metra, zaś w finale poprawił się o 6,5 metra.

Na miejscach 6-7 zameldowali się dwaj sportowcy urodzeni w 1996 roku, dla których są to najlepsze wyniki w życiu. Szósty był Tomas Vancura z Czech (126,5 oraz 123,5 metra), a siódmy wspomniany lider po I serii - Kevin Bickner.

Ponownie najlepszym z Biało-Czerwonych okazał się najstarszy polski kadrowicz - Stefan Hula. 29-latek oddał skoki na odległość 120,5 oraz 114,5 metra. Tym razem pozwoliło mu to zająć 24. lokatę. Jan Ziobro (34. miejsce), Jakub Wolny (35. miejsce) i Andrzej Stękała (44. miejsce) nie awansowali do punktowanej "30".

Za nieprzepisowy kombinezon w pierwszej serii zdyskwalifikowany został Robert Kranjec ze Słowenii.

Kontynuacja Letniej Grand Prix 2016 będzie miała miejsce za dwa tygodnie w rosyjskim Czajkowskim. Pomimo absencji w Japonii, miejsce na czele klasyfikacji generalnej całego cyklu utrzymał Maciej Kot. Podopieczny Stefana Horngachera ma 95 punktów zapasu nad dzisiejszym solenizantem - Andreasem Wellingerem, a także 140 "oczek" przewagi nad Andersem Fannemelem. Kamil Stoch spadł na czwarte miejsce.