Strona główna • Letnie Grand Prix

LGP Pań w Czajkowskim: Takanashi wygrywa po raz 14. z rzędu!

Sara Takanashi znów bezkonkurencyjna! Japonka triumfowała w niedzielnym konkursie w Czajkowskim (HS106), odnosząc czternaste zwycięstwo w zawodach Letniego Grand Prix z rzędu. Triumfatorka całego cyklu wygrała po skokach na odległość 106 m i 106,5 m. Kinga Rajda nie awansowała do finałowej serii.

Po pierwszej serii konkursowej początkowo na prowadzeniu znajdowała się Maren Lundby. Norweżka wylądowała na 105 metrze i miała przewagę 1,5 punktu nad triumfatorką poprzednich trzynastu konkursów LGP, Sarą Takanashi (106 m). Trzecie miejsce ze stratą 16,2 punktu do liderki zajmowała Carina Vogt (98 m), która wyprzedzała Nitę Englund (98 m), Irinę Awwakumową (96 m) oraz Yukę Seto (96 m).

Siódme miejsce na półmetku rywalizacji zajmowała Yuki Ito (93,5 m). Ósma byla Katharina Althaus (96,5 m), dziewiąta Kaori Iwabuchi (99 m), zaś dziesiąta Svenja Wuerth (95,5 m).

Kilka minut po zakończeniu serii miał jednak miejsce dramat prowadzącej na półmetku Maren Lundby. Norweżka nie przeszła pozytywnie kontroli sprzętu i została zdyskwalifikowana.

Do finałowej serii nie awansowała Kinga Rajda. Polska oddała skok na odległość 80,5 m i zajęła ostatnie, trzydzieste ósme miejsce, po dyskwalifikacji Lucile Morat i Maren Lundby.

W pierwszej serii zawodniczki startowały z 24. belki.

Niemająca rywalki w postaci Maren Lundby oraz posiadająca dużą przewagę nad następną zawodniczką, Sara Takanashi nie dała sobie wydrzeć kolejnego zwycięstwa w zawodach Letniego Grand Prix. W finale Japonka poszybowała na odległość 106,5 m. Drugie miejsce zajęła Carina Vogt (101 m). Niemka straciła do zwyciężczyni 23,2 punktu. Na najniższym stopniu podium stanęła zawodniczka gospodarzy, Irina Awwakumowa (97 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowały się Nita Englund (96 m), Yuki Ito (98 m), Katharina Althaus (96 m), Yuka Seto (96 m), Maja Vtic (95,5 m) oraz Anna Rupprecht (97 m). Czołową dziesiątkę konkursu zamknęła Svenja Wuerth (93 m).

Finałowa seria została rozegrana w całości z 23. platformy startowej.

Tegoroczny letni sezon pań, podobnie jak poprzednie, był całkowitą dominacją Sary Takanashi. Japonka, podobnie jak w 2014 i 2015 roku, triumfowała we wszystkich rozegranych zawodach Letniego Grand Prix. Tym samym Japonka odniosła w niedzielę szesnaste w karierze, zaś czternaste z rzędu zwycięstwo w zawodach tego cyklu. Trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata jest niepokonana w LGP od 13 września 2013 roku.

Piąta w historii edycja Letniego Grand Prix pań zakończyła się... piątym triumfem Sary Takanashi w klasyfikacji generalnej cyklu. Japonka zakończyła letni sezon z kompletem punktów (300 pkt.) Drugie miejsce ostatecznie zajęła mistrzyni olimpijska z Soczi - Carina Vogt (160 pkt.), zaś trzecia pozycja przypadła Irinie Awwakumowej (155 pkt.). Kinga Rajda zakończyła cykl LGP 2016 na czterdziestym miejscu z wynikiem 3 punktów.

W klasyfikacji drużynowej Letniego Grand Prix zwyciężyły Japonki (654 pkt.) przed Niemkami (428 pkt.) i Rosjankami (270 pkt.). Polska została sklasyfikowana na trzynastej pozycji.

Najlepsze skoczkinie świata powrócą do rywalizacji dopiero w sezonie zimowym. Inauguracja kobiecego Pucharu Świata 2016/2017 została zaplanowana tradycyjnie w norweskim Lillehammer (2-3 grudnia).