FC w Rasnovie: Paweł Wąsek wygrywa, sześciu Polaków w "12"!

Wielki sukces Pawła Wąska! Siedemnastoletni reprezentant Polski po raz pierwszy w karierze zwyciężył w zawodach FIS Cup, odnosząc wygraną na skoczni w rumuńskim Rasnovie (HS100) po skokach na odległość 100 m i 98,5 m. Skoczek z Wisły wywalczył tym samym dodatkowe miejsce dla Polski w pierwszych zimowych konkursach Pucharu Kontynentalnego.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Stefan Huber. Reprezentant Austrii oddał skok na odległość 102,5 m, tym samym ustanawiając nowy letni rekord skoczni w Rasnovie. Na drugim miejscu ze stratą pięciu punktów do lidera, znaleźli się Paweł Wąsek i Niemiec Julian Hahn (po 100 m). Czwarty był rodak Hahna, Felix Hoffmann (100,5 m).

Kolejne cztery pozycje zajmowali reprezentanci Polski. Piąty na półmetku był Bartosz Czyż (96,5 m), szósty Dominik Kastelik (96 m), siódmy Tomasz Pilch (95 m), a ósmy Krzysztof Leja (94,5 m). Czołową dziesiątkę uzupełnili Tim Heinrich (93,5 m) i Jewhen Marusiak (93,5 m).

Do finałowej rundy zakwalifikował się również osiemnasty Dawid Jarząbek (91 m). Udział w zawodach już po pierwszej kolejce zakończył pięćdziesiąty piąty Łukasz Bukowski (73,5 m).

W drugiej serii dramat przeżył lider na półmetku rywalizacji, Stefan Huber. Austriak doleciał do 97,5 metra, ale nie ustał swojej próby, spadając tym samym na czwartą pozycję. Tym samym zwycięzcą konkursu został Paweł Wąsek. Siedemnastoletni reprezentant Polski w finale uzyskał odległość 98,5 metra i odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach FIS Cup, pokonując różnicą siedmiu punktów Juliana Hahna (96,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął z kolei Felix Hoffmann (93 m). Czwartą pozycję, ex aequo z Huberem, zajął kolejny z Biało-Czerwonych - Bartosz Czyż (94 m), a szósty był Dominik Kastelik (91,5 m).

Na siódmej lokacie sklasyfikowani zostali ex aequo Jewhen Marusiak (93 m) i Lukas Wagner (94,5 m), zaś dziewiąta pozycja przypadła wspólnie Andrazowi Modicowi (93 m) i Krzysztofowi Lei (91 m). Tuż za pierwszą dziesiątką, na jedenastym miejscu znaleźli się pozostali Polacy - Tomasz Pilch (89 m) i Dawid Jarząbek (93 m).

Pierwszą serię rozegrano z 31., zaś drugą - z 29. belki startowej.

Niedzielny konkurs w Rasnovie zakończył drugi period trwającego sezonu FIS Cup 2016/2017. Pierwsze trzy miejsca w klasyfikacji tego okresu startowego zajęli Stefan Huber, Paweł Wąsek i Aljaz Osterc, a to oznacza, iż reprezentacje Austrii, Polski i Słowenii będą mogli wystawiać po siedmiu zawodników w pierwszym okresie startów w nowej edycji zimowego Pucharu Kontynentalnego 2016/2017.

Pomimo upadku w finałowej serii, Stefan Huber awansował na pozycję lidera klasyfikacji cyklu FIS Cup. Austriak ma w swoim dorobku 430 punktów i wyprzedza drugiego Aljaza Osterca (383 pkt.) oraz trzeciego Pawła Wąska (366 pkt.).

Kolejne zawody FIS Cup odbędą się już na naśnieżonej skoczni, w dniach 15-16 grudnia w norweskim Notodden.