Strona główna • Ukraińskie Skoki Narciarskie

Marusiak, Kaliniczenko i Droniak najlepsi na Ukrainie

9 października w Worochcie odbyły się letnie mistrzostwa Ukrainy w skokach narciarskich. Na skoczniach kompleksu Awanhard najlepsi okazali się Jewhen Marusiak, Witalij Kaliniczenko i Chrystyna Droniak.

Kompleks skoczni Awanhard w Worochcie od lat znajduje się w opłakanym stanie. Mimo to nadal jest on intensywnie wykorzystywany przez ukraińskich zawodników, gdyż znajdują się w nim 2 największe skocznie w kraju (K-90 i K-75). W szczególnie złym stanie znajduje się igelitowe poszycie zeskoków (zwłaszcza na skoczni K-75), mimo to co roku odbywają się tutaj letnie mistrzostwa Ukrainy. Nie inaczej było i tym razem.

W konkursie na skoczni K-90 najlepszy okazał się Jewhen Marusiak, który po skokach na odległość 95 i 94,5 metra pokonał o 3 punkty wyprzedził Witalija Kaliniczenkę (94 i 95 m). Na najniższym stopniu podium, ze stratą 16,5 punktu do Marusiaka, zajęli ex aequo Wiktor Pasicznyk (90 i 93 m) oraz Andrij Kłymczuk (92 i 90,5 m). Dopiero 5. był brązowy medalista sprzed roku – Stepan Pasicznyk (90,5 i 89 m), który do brązowych medalistów stracił 6,5 punktu.

Mężczyźni rywalizowali również na obiekcie K-75. Złoty medal trafił w ręce wielokrotnego mistrza Ukrainy – Witalija Kaliniczenki, który tym samym powetował sobie porażkę na większej skoczni, udanie kończąc sezon letni, w którym udało mu się zdobyć debiutanckie punkty w zawodach rangi Pucharu Kontynentalnego. Srebrny medal zdobył jego pogromca z obiektu K-90 – Jewhen Marusiak. Skład podium uzupełnił z kolei Andrij Kłymczuk, który tego lata na arenie międzynarodowej zaliczył tylko 3 starty (wszystkie w lipcu).

Podczas zawodów w Worochcie po raz pierwszy w historii o medale mistrzostw Ukrainy w kategorii seniorek walczyły także kobiety, które zmierzyły się ze sobą na skoczni K-75. Tytuł mistrzyni kraju zdobyła najbardziej doświadczona z Ukrainek – Chrystyna Droniak. Na pozostałych stopniach podium stanęły dwie niezwykle młode skoczkinie (obie urodzone w 2003 roku!) – Witalina Herasymiuk (srebrny medal) i Lilija Romaniuk (brąz).