PŚ w Klingenthal: Historyczne zwycięstwo reprezentacji Polski!

Vogtland Arena jest dzisiaj biało-czerwona! Fantastyczny wieczór dla reprezentacji Polski, która odniosła historyczne zwycięstwo w drużynowym konkursie Pucharu Świata w niemieckim Klingenthal (HS140)! Zawodnicy Stefana Horngachera nie dali nawet cienia szansy na triumf swoim największym konkurentom - drugim Niemcom i trzecim Austriakom.

Pierwsza seria konkursu w Klingenthal (HS140) przebiegła koncertowo dla reprezentacji Polski. Biało-Czerwoni rozpoczęli rywalizację od drugiej pozycji po skoku Piotra Żyły (134 m). Daleki lot Kamila Stocha (139 m) pozwolił nam objąć prowadzenie, którego nie oddaliśmy do końca serii! Dzięki skokom Dawida Kubackiego (132,5 m) i Macieja Kota (139 m, najwyższa nota I serii), podopieczni Stefana Horngachera mieli aż 16,3 punktu przewagi nad drugą reprezentacją Austrii. Na trzeciej pozycji, z podobną stratą do Polaków (17 pkt.) plasowali się gospodarze zawodów, Niemcy.

Jeszcze większa była przewaga Biała-Czerwonych nad kolejnymi zespołami. Sklasyfikowana na półmetku na czwartej pozycji, Norwegia traciła już do Polaków 51,3 punktu! Kolejne lokaty zajmowali Czesi, Słoweńcy i Japończycy.

Do finałowej rundy nie zakwalifikowali się Rosjanie, którzy przegrali o pół punktu z drużyną Szwajcarii.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 20. (grupa I) i 19. (grupy II-IV) belki startowej.

O ile pierwsza runda była świetna w wykonaniu Polaków, to o finałowej nie można powiedzieć inaczej niż fantastyczna! Biało-Czerwoni śmiało kroczyli po zwycięstwo, powiększając przewagę nad swoimi największymi konkurentami. Zaczął Piotr Żyła lotem na 134 m, następnie Kamil Stoch poszybował na 140 m, później Dawid Kubacki osiągnął rezultat 134,5 m. Kropkę nad i postawił Maciej Kot. Triumfator Letniego Grand Prix wytrzymał presję i pięknym lotem na 139 metr przypieczętował historyczne, pierwsze drużynowe zwycięstwo reprezentacji Polski w Pucharze Świata!

Drużyna Stefana Horngachera znokautowała swoich rywali. Ostatecznie drugie miejsce zajęli Niemcy, którzy stracili do Polaków 41,5 punktu! Na najniższym stopniu podium stanęli Austriacy, którzy przegrali z Biało-Czerwonymi różnicą 42,4 pkt.

Tuż za podium uplasowali się Norwegowie (104,5 pkt. straty do reprezentacji Polski). Na piątej pozycji rywalizację zakończyli Słoweńcy, którym nie pomógł nawet najdłuższy lot zawodów, w wykonaniu Domena Prevca (145 m). Szóste były Czechy, siódma Japonia, zaś ósma - Szwajcaria.

Finał rozegrany został z 20. (grupy I i III) oraz 19. (grupy II i IV) platformy.

Polacy zdominowali również nieoficjalną, indywidualną klasyfikację konkursu. Najlepszy okazał się Maciej Kot, który wyprzedził drugiego Kamila Stocha oraz trzeciego Austriaka Stefana Krafta. Dziesiąte miejsce zajął Piotr Żyła, a dwunaste - Dawid Kubacki.

Dzisiejszy triumf to pierwsze w historii zwycięstwo reprezentacji Polski w konkursach drużynowych Pucharu Świata, które zostało odniesione w 39. urodziny legendy naszych skoków, Adama Małysza. Jednocześnie jest to jubileuszowe, dziesiąte miejsce na podium tego zawodów. Wcześniej Biało-Czerwoni trzykrotnie zajmowali drugą pozycję oraz sześć razy klasyfikowani byli na trzeciej lokacie.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów nadal prowadzą Niemcy (726 pkt.), drugie miejsce zajmują Austriacy (611 pkt.), natomiast Polacy awansowali na trzecią pozycję (566 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano w Klingenthal konkurs indywidualny, z udziałem sześciu reprezentantów Polski. Początek serii próbnej o godzinie 13:30. Same zawody mają rozpocząć się punktualnie o 15:00.