PŚ w Klingenthal: Triumf Domena Prevca, Stoch czwarty, Kot piąty

Domen Prevc ponownie na najwyższym stopniu podium. 17-letni Słoweniec odniósł drugie pucharowe zwycięstwo w karierze, triumfując w niedzielnym konkursie w niemieckim Klingenthal (HS140). Drugie miejsce zajął Daniel Andre Tande, a trzecie Stefan Kraft. Tuż za podium znaleźli się liderzy na półmetku rywalizacji - Kamil Stoch i Maciej Kot.

Pierwsza seria konkursowa zakończyła się fantastycznym rezultatem dla reprezentacji Polski. Maciej Kot dzięki wspaniałej próbie na odległość 138 m prowadził, ale z minimalną przewagą 0,2 punktu nad kolejnym z Biało-Czerwonych, Kamilem Stochem (137,5 m)! Tuż za Polakami, z minimalnymi stratami znajdowali się Stefan Kraft (138 m) i Domen Prevc (140 m). Piąty był triumfator sprzed roku, Daniel Andre Tande (136,5 m), zaś szósty - sensacyjnie - Kanadyjczyk Mackenzie Boyd-Clowes (135 m).

W czołowej dziesiątce na półmetku plasowali się również Markus Eisenbichler (134 m), Manuel Fettner (134,5 m), Karl Geiger (134,5 m) i Andreas Stjernen (131,5 m).

Do finałowej serii, oprócz Kota i Stocha, awansowało jeszcze trzech zawodników Stefana Horngachera - siedemnasty Piotr Żyła (131 m), dwudziesty pierwszy Dawid Kubacki (129,5 m) oraz dwudziesty szósty Stefan Hula (128 m).

Udział w niedzielnych zawodach już na pierwszej serii zakończył Klemens Murańka, który po skoku na odległość 125,5 m zajął 35. lokatę.

Groźnie wyglądający upadek po skoku na odległość 133,5 m zaliczył Vojtech Stursa. Młody reprezentant Czech opuścił skocznię na noszach, ale po opuszczeniu zeskoku obiektu zaczął chodzić o własnych siłach i ostatecznie wystąpił w finale.

Niestety, po drugiej serii na konkursowym podium zabrakło reprezentantów Polski. Prowadzący na półmetku zawodnicy Stefana Horngachera trafili na gorsze warunki wietrzne w porównaniu z ich najgroźniejszymi konkurentami i znaleźli się tuż za czołową trójką. Kamil Stoch po skoku na odległość 137,5 m zajął czwarte miejsce, ze stratą 0,3 punktu do podium. Maciej Kot ponownie wyrównał swoje najlepsze osiągnięcie w karierze, plasując się na piątej pozycji (135 m).

Triumfatorem zawodów został Domen Prevc, który w finale poszybował na odległość 141 metrów i o zaledwie 0,2 pkt. pokonał Daniela Andre Tande (143 m). Na najniższym stopniu podium stanął Stefan Kraft (140 m).

Szóste miejsce ostatecznie zajął Markus Eisenbichler (140,5 m), siódmy był Andreas Stjernen (133,5 m), ósmy Andreas Kofler (133 m), dziewiąty Manuel Fettner (130,5 m), natomiast dziesiąty - Vincent Descombes Sevoie (134,5 m).

Pozostali Polacy, którzy awansowali do serii finałowej, zakończyli zawody w drugiej dziesiątce. Trzynaste miejsce zajął Dawid Kubacki (132 m), osiemnasty był Stefan Hula (133 m), a dwudziesty - Piotr Żyła (131 m).

Obie serie konkursowe zostały rozegrane z 18. belki startowej.

Dzięki dzisiejszej wygranej, Domen Prevc powrócił na fotel lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Słoweniec ma w swoim dorobku 220 punktów i wyprzedza dotychczasowego prowadzącego, Niemca Severina Freunda (204 pkt.) oraz Norwega Daniela Andre Tande (178 pkt.). Szóste miejsce zajmuje Maciej Kot (122 pkt.), dwunasty jest Kamil Stoch (64 pkt.), trzynasty Dawid Kubacki (53 pkt.), a piętnasty - Piotr Żyła (49 pkt.).

W Pucharze Narodów prowadzą Niemcy (840 pkt.) przed Austriakami (732 pkt.) i Polakami (705 pkt.).

Kolejne pucharowe zawody odbędą się w najbliższą sobotę i niedzielę (10-11 grudnia) w norweskim Lillehammer.