PK w Sapporo: Triumf Zupancica

Miran Zupancic ze Słowenii został najlepszym zawodnikiem piątkowego konkursu z cyklu Pucharu Kontynentalnego, który odbył się na obiekcie Miyanomori (HS 100). 27-latek jako jedyny zdołał przekroczyć rozmiar normalnej skoczni w Sapporo. Kolejny słaby występ w tym sezonie zanotowali reprezentanci Polski. Punkty zdobyli tylko Klemens Murańka i Aleksander Zniszczoł, którzy zameldowali się w trzeciej dziesiątce.

Miran Zupancic prowadził już po pierwszej serii konkursowej, w której poszybował na odległość 100,5 m. W finale Słoweniec wylądował na 95 metrze i triumfował na Miyanomori z przewagą 4,2 punktu nad Niemcem Andreasem Wankiem (99,5 m i 95 m) oraz 6,3 pkt. nad Anze Laniskiem (98,5 m i 93 m). Tuż za podium uplasował się kolejny Słoweniec, Nejc Dezman (96 m i 94 m). Piąty był Austriak Philipp Aschenwald (99 m i 90,5 m), a szósty - Norweg Joakim Aune (98 m i 91,5 m).

W czołowej dziesiątce sklasyfikowani zostali również Pius Paschke (94,5 m i 91 m), Stefan Huber (99,5 m i 90,5 m), Clemens Aigner (97 m i 92 m) oraz Florian Altenburger (95,5 m i 89,5 m).

Pucharowe punkty zdobyło tylko dwóch reprezentantów Polski. Dwudzieste trzecie miejsce zajął Klemens Murańka (88,5 m i 86,5 m), natomiast dwudzieste dziewiąte - Aleksander Zniszczoł (89,5 m i 83,5 m).

Już na pierwszej serii konkursowej swój udział w piątkowych zawodach PK zakończyli trzydziesty pierwszy Jakub Wolny (86 m), trzydziesty piąty Krzysztof Biegun (87 m), zaś ostatni, pięćdziesiąty drugi - Andrzej Stękała (81 m). Na starcie nie pojawił się Bartłomiej Kłusek.

Piątkowe zawody na Miyanomori były jednocześnie 45. Memoriałem Olimpijskim w Sapporo. W porównaniu z wynikami konkursu PK, w czołówce tej rywalizacji nie zaszły żadne zmiany. Warto odnotować 31. miejsce mistrza olimpijskiego z Nagano, Kazuyoshiego Funaki (90 m i 82,5 m). Na starcie nie pojawili się Noriaki Kasai, Daiki Ito i Ryoyu Kobayashi.

Dzięki dzisiejszej wygranej, Miran Zupancic został nowym liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego. Słoweniec ma 423 punkty i wyprzedza Austriaków - Floriana Altenburgera (367 pkt.) oraz Daniela Hubera (356 pkt.).

W sobotę karuzela Pucharu Kontynentalnego przeniesie się na Okurayamę (HS137). Początek treningu o godzinie 0:30 czasu polskiego, zaś godzinę później rozpocznie się seria próbna. Start konkursu wyznaczono na 2:30 naszego czasu.