Strona główna • Mistrzostwa Świata

MŚ w Lahti: Carina Vogt obroniła tytuł!

Carina Vogt mistrzynią świata! Reprezentantka Niemiec zwyciężyła w piątkowym konkursie w fińskim Lahti (HS100) i obroniła tytuł z Falun, tym samym zostając pierwszą w historii skoczkinią, która triumfowała na dwóch kolejnych czempionatach. Mistrzyni olimpijska sięgnęła po złoto dzięki skokom na odległość 98,5 m i 96,5 m. Srebro przypadło Yuki Ito, a brąz - Sarze Takanashi.

Pierwsza seria konkursowa przyniosła prowadzenie Maren Lundby. Reprezentantka Norwegii poszybowała na odległość 99,5 m, dzięki czemu osiągnęła przewagę 2,7 punktu nad Sarą Takanashi (98 m) oraz 3,3 punktu nad broniącą tytułu Cariną Vogt (98,5 m). Tuż za czołową trójką plasowały się Japonka Yuki Ito (97 m), Słowenka Ema Klinec (99 m) i Niemka Svenja Wuerth (97 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowana była Austriaczka Jacqueline Seifriedsberger (94 m), ósma była mistrzyni świata z 2011 roku, Daniela Iraschko-Stolz (93 m), a dziewiąta - Niemka Katharina Althaus (94 m). Czołową dziesiątkę zamykała Włoszka Elena Runggaldier (92 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 18. belki startowej.

W finale swoją wielką szansę na obronę tytułu wykorzystała Carina Vogt. Niemka poszybowała na odległość 96,5 m, dzięki czemu po raz drugi z rzędu wywalczyła tytuł mistrzyni świata! Drugie miejsce, ze stratą dwóch punktów do triumfatorki, zajęła Yuki Ito (96,5 m), która - podobnie jak w Falun - wywalczyła srebrny medal. Na najniższym stopniu podium stanęła wielka faworytka zawodów, Sara Takanashi (95 m). O pechu może mówić prowadząca na półmetku Maren Lundby. W drugiej serii Norweżka wylądowała na 91 metrze i zakończyła zawody bez medalu, na czwartym miejscu. Piąta była Ema Klinec (94 m), zaś szósta - Svenja Wuerth (94 m).

Mistrzowski konkurs w pierwszej dziesiątce ukończyły również Jacqueline Seifriedsberger (92,5 m), Katharina Althaus (93,5 m), Daniela Iraschko-Stolz (89,5 m) i Chiara Hoelzl (91 m).

Druga runda zawodów została przeprowadzona z 17. platformy.

Dzięki dzisiejszej wygranej, Carina Vogt odniosła trzecie z rzędu zwycięstwo na wielkiej imprezie mistrzowskiej. Reprezentantka Niemiec dzięki wygranej na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi (2014) oraz Mistrzostwach Świata w Falun (2015) i Lahti (2017) jest najbardziej utytułowaną skoczkinią narciarską w historii. Do pełni szczęścia dzisiejszej triumfatorce brakuje tylko Kryształowej Kuli za wygraną w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Przypomnijmy, iż Carina Vogt do tej pory odniosła... dwa zwycięstwa w zawodach tej rangi.

W ramach trwających Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym, panie wezmą udział jeszcze w niedzielnym konkursie drużyn mieszanych na normalnej skoczni. Z kolei w sobotę o medale w zawodach indywidualnych na obiekcie HS100 powalczą mężczyźni.