Strona główna • Mistrzostwa Świata

MŚ w Lahti: Polska mistrzem świata! Historyczne złoto Biało-Czerwonych!

Wspaniały, biało-czerwony triumf na skoczni Salpausselka! Reprezentacja Polski w składzie Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Kamil Stoch drużynowymi mistrzami świata z Lahti! Orły Stefana Horngachera nie dały żadnych szans swoim rywalom i osiągnęły historyczny wyczyn w historii naszego sportu. Srebrny medal zdobyli Norwegowie, a brązowy - Austriacy.


Polacy pierwszą serię rozpoczęli pokerową zagrywką Stefana Horngachera. Skaczący z obniżonego rozbiegu Piotr Żyła poszybował na odległość 130,5 m i objął prowadzanie. Po skokach Dawida Kubackiego (129 m) i Macieja Kota (130,5 m), Biało-Czerwoni powiększali przewagę nad rywalami. Kropkę nad i na półmetku rywalizacji postawił Kamil Stoch (130,5 m).

Polacy po pierwszej części rywalizacji mieli przewagę 17,4 punktu nad drugą reprezentacją Austrii, u której najdłuższy lot serii - 134 m - oddał dwukrotny mistrz świata Stefan Kraft. Na trzeciej pozycji plasowali się Niemcy z Andreasem Wellingerem na czele (130,5 m), którzy tracili do liderów 18,8 punktu.

Szansę na medal zachowywali jeszcze Norwegowie. Obrońcy tytułu zajmowali czwarte miejsce ze stratą 9,8 punktu do trzecich Niemców. Na kolejnych pozycjach plasowali się Czesi, Japończycy i Finowie.

Już na pierwszej serii konkursowej udział w zawodach zakończyli Rosjanie, Szwajcarzy, Amerykanie i Kazachowie.

Pierwszą serię rozegrano z 10. (gr. 1 bez P. Żyły), 9. (P. Żyła i gr. 2 i 3) oraz 8 (gr. 4) belki.

W finale do głosu doszedł silny i porywisty wiatr, który zaczął odgrywać znaczącą rolę w rezultatach zawodników. Jednak tego wieczoru nic nie mogło powstrzymać Polaków! Po skokach Piotra Żyły (123 m), Dawida Kubackiego (119,5 m) i Macieja Kota (121,5 m), nasza kadra miała już ponad 24-punktową przewagę. Złudzeń rywalom nie pozostawił Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi poszybował na odległość 124,5 m i tym samym historyczny, pierwszy tytuł drużynowych mistrzów świata w skokach narciarskich stała się faktem!

Orły Stefana Horngachera pokonały o 25,7 punktu srebrnych medalistów - Norwegów. Ekipę Alexandra Stoeckla awansowała z czwartą na drugą pozycję głównie dzięki rekordowej próbie Johanna Andre Forfanga. Norweg lotem na 138 metr pobił 11-letni rekord skoczni Salpausselka, należący do Andreasa Widhoelzla. Oprócz Forfanga, srebrne śnieżynki FIS wywalczyli Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Andreas Stjernen.

Na najniższym stopniu podium ostatecznie stanęli Austriacy. Drużyna w składzie Michael Hayboeck, Manuel Fettner, Gregor Schlierenzauer i Stefan Kraft przegrała z Polakami o 35,3 punktu. Największymi przegranymi zawodów okazali się Niemcy. Wiceliderzy na półmetku rywalizacji, zakończyli zawody na pechowym, czwartym miejscu, ze stratą 16 punktów do podium.

Piąte miejsce zajęli Słoweńcy, szóste Finowie, a siódme ex aequo - Czesi i Japończycy.

Drugą serię zawodów rozegrano odpowiednio z 8. (gr. 1), 9. (gr. 2 do skoku Johanna Andre Forfanga), 8. (A. Lanisek, S. Leyhe, M. Fettner), 7 (D. Kubacki) i 8 (gr. 3 i 4) belki.

Indywidualnie najlepszym zawodnikiem konkursu był Austriak Stefan Kraft przed Kamilem Stochem i Niemcem Markusem Eisenbichlerem. Piąty był Maciej Kot, ósmy Piotr Żyła, a jedenasty - Dawid Kubacki.

Dzisiejszy złoty medal to największy sukces w historii drużynowej rywalizacji reprezentacji Polski w rywalizacji seniorskiej. Biało-Czerwoni zdobyli trzeci drużynowy medal MŚ, dorzucając złoto do dwóch brązowych krążków z 2013 i 2015 roku.

To także 28. polski medal na Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym, a piętnasty wywalczony w skokach narciarskich. To jednocześnie jubileuszowe, dziesiąte złote, zaś siódme w skokach.

Dla Kamila Stocha to czwarty medal mistrzostw świata, z czego drugi złoty. Również czwarty krążek MŚ, ale pierwszy z najcenniejszego kruszcu, wywalczył Piotr Żyła. Z kolei dla Macieja Kota i Dawida Kubackiego to drugi medal MŚ i pierwszy złoty.

Poprzednie złote medale dla Polski na MŚ w narciarstwie klasycznym wywalczyli w skokach narciarskich Wojciech Fortuna (Sapporo 1972, zasada podwójnego mistrzostwa), czterokrotnie Adam Małysz (Lahti 2001, dwukrotnie w Val di Fiemme 2003, Sapporo 2007) oraz Kamil Stoch (Val di Fiemme 2013). W naszym dorobku są również trzy złote krążki w biegach narciarskich - jeden Józefa Łuszczka (Lahti 1978) i dwa Justyny Kowalczyk (Liberec 2009).

Reprezentacja Polski jest piątym zespołem w historii, który został drużynowym mistrzem świata w skokach narciarskich na dużej skoczni. Wcześniej taki sukces odnosili sześciokrotnie Austriacy i Finowie, trzy razy Norwegowie i dwa razy Niemcy.

Konkurs drużynowy zakończył starty skoczków narciarskich na Mistrzostwach Świata Lahti 2017. Kolejny czempionat odbędzie się za dwa lata w austriackim Seefeld.

Wcześniej, bo już w piątek 10 marca, prologiem (będącym kwalifikacjami do konkursu indywidualnego) rozpocznie się w Oslo nowy turniej - Raw Air, wchodzący w skład Pucharu Świata.

WYNIKI KONKURSU:

Zobacz wyniki I serii konkursu >>

Zobacz końcowe wyniki konkursu >>

Zobacz nieoficjalne wyniki indywidualne konkursu >>