Strona główna • Puchar Świata

PK w Zakopanem: Zwycięstwo Aignera

Clemens Aigner wygrał sobotni konkurs Pucharu Kontynentalnego na Wielkiej Krokwi (HS134) w Zakopanem. Reprezentant Austrii triumfował po skokach na odległość 131 m i 133 m i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu. W finałowej serii wystąpiło czterech Polaków. Najlepszy z nich, Jakub Wolny zajął ósme miejsce.

W pierwszej serii konkursowej najlepiej spisał się Clemens Aigner. Reprezentant Austrii poszybował na 131 metr i na półmetku rywalizacji miał 8,5 punktu przewagi nad drugim Niemcem Constantinem Schmidem (135 m) oraz 10,9 pkt. nad trzecim Maximilianem Steinerem (128 m). Czwarty był Felix Hoffmann (127 m), piąty Daniel Huber (124 m) ex aequo z Gabrielem Karlenem (124,5 m), zaś siódmy - Cene Prevc (124 m).

Na ósmej pozycji sklasyfikowany był najlepszy z Polaków, Aleksander Zniszczoł (126 m). Dziewiąte miejsce zajmował Martin Hamann (126 m), natomiast czołową dziesiątkę zamykał drugi z Biało-Czerwonych, Jakub Wolny (121,5 m).

Do finałowej serii awansowało czterech z dziesięciu reprezentantów Polski. Oprócz Zniszczoła i Wolnego, sztuka ta udała się również dwudziestemu czwartemu Stanisławowi Bieli (118 m) i dwudziestemu piątemu Pawłowi Wąskowi (116 m).

Pierwszą rundę zawodów rozegrano z 12. i 11. belki startowej.

W finale Clemens Aigner wylądował na 133 metrze i ostatecznie triumfował z przewagą 21,9 punktu nad drugim Constantinem Schmidem (125 m). Na najniższym stopniu podium stanął natomiast Maximilian Steiner (126,5 m). Tuż za czołową trójką uplasowali się Daniel Huber (130 m), Felix Hoffmann (127 m), Cene Prevc (125 m) i Stefan Huber (132 m).

Najlepszym Polakiem w sobotnich zawodach okazał się być Jakub Wolny, który po skoku na 124 metr zakończył rywalizację na ósmej pozycji, tuż przed Aleksandrem Zniszczołem (121 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął Słoweniec Rok Tarman (124 m).

Dwudzieste trzecie miejsce zajął Paweł Wąsek (116 m). Dwudziesty piąty był Stanisław Biela (112,5 m).

Finałową rundę przeprowadzono z 11. platformy.

- Bardzo się cieszę, że dzisiaj wygrałem, miło jest też mieć drugiego Austriaka na podium. Mam nadzieję na jak najlepsze wyniki jutro - powiedział Clemens Aigner, który został nowym liderem Pucharu Kontynentalnego. Austriak ma w swoim dorobku 931 punktów i wyprzedza Słoweńców - Nejca Dezmana (862 pkt.) i Mirana Zupancica (854 pkt.). Najlepszy z Polaków, Klemens Murańka (442 pkt.) zajmuje dwunaste miejsce.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Zakopanem. Początek zawodów o godzinie 10:30. Rywalizację poprzedzi seria próbna (9:15).