PK w Zakopanem: Zwycięstwo Aignera

  • 2017-03-11 14:37

Clemens Aigner wygrał sobotni konkurs Pucharu Kontynentalnego na Wielkiej Krokwi (HS134) w Zakopanem. Reprezentant Austrii triumfował po skokach na odległość 131 m i 133 m i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu. W finałowej serii wystąpiło czterech Polaków. Najlepszy z nich, Jakub Wolny zajął ósme miejsce.

11.03.2017 - Podium PK w Zakopanem11.03.2017 - Podium PK w Zakopanem
fot. Anna Libera
Clemens AignerClemens Aigner
fot. Katarzyna Służewska

W pierwszej serii konkursowej najlepiej spisał się Clemens Aigner. Reprezentant Austrii poszybował na 131 metr i na półmetku rywalizacji miał 8,5 punktu przewagi nad drugim Niemcem Constantinem Schmidem (135 m) oraz 10,9 pkt. nad trzecim Maximilianem Steinerem (128 m). Czwarty był Felix Hoffmann (127 m), piąty Daniel Huber (124 m) ex aequo z Gabrielem Karlenem (124,5 m), zaś siódmy - Cene Prevc (124 m).

Na ósmej pozycji sklasyfikowany był najlepszy z Polaków, Aleksander Zniszczoł (126 m). Dziewiąte miejsce zajmował Martin Hamann (126 m), natomiast czołową dziesiątkę zamykał drugi z Biało-Czerwonych, Jakub Wolny (121,5 m).

Do finałowej serii awansowało czterech z dziesięciu reprezentantów Polski. Oprócz Zniszczoła i Wolnego, sztuka ta udała się również dwudziestemu czwartemu Stanisławowi Bieli (118 m) i dwudziestemu piątemu Pawłowi Wąskowi (116 m).

Pierwszą rundę zawodów rozegrano z 12. i 11. belki startowej.

W finale Clemens Aigner wylądował na 133 metrze i ostatecznie triumfował z przewagą 21,9 punktu nad drugim Constantinem Schmidem (125 m). Na najniższym stopniu podium stanął natomiast Maximilian Steiner (126,5 m). Tuż za czołową trójką uplasowali się Daniel Huber (130 m), Felix Hoffmann (127 m), Cene Prevc (125 m) i Stefan Huber (132 m).

Najlepszym Polakiem w sobotnich zawodach okazał się być Jakub Wolny, który po skoku na 124 metr zakończył rywalizację na ósmej pozycji, tuż przed Aleksandrem Zniszczołem (121 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął Słoweniec Rok Tarman (124 m).

Dwudzieste trzecie miejsce zajął Paweł Wąsek (116 m). Dwudziesty piąty był Stanisław Biela (112,5 m).

Finałową rundę przeprowadzono z 11. platformy.

- Bardzo się cieszę, że dzisiaj wygrałem, miło jest też mieć drugiego Austriaka na podium. Mam nadzieję na jak najlepsze wyniki jutro - powiedział Clemens Aigner, który został nowym liderem Pucharu Kontynentalnego. Austriak ma w swoim dorobku 931 punktów i wyprzedza Słoweńców - Nejca Dezmana (862 pkt.) i Mirana Zupancica (854 pkt.). Najlepszy z Polaków, Klemens Murańka (442 pkt.) zajmuje dwunaste miejsce.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Zakopanem. Początek zawodów o godzinie 10:30. Rywalizację poprzedzi seria próbna (9:15).

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Kontynentalnego >>
Zobacz aktualny ranking CRL >>
Zobacz aktualną klasyfikację 7. periodu Pucharu Kontynentalnego >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz i Anna Libera, źródło: Informacja własna
oglądalność: (12911) komentarze: (45)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • dervish profesor
    @Xander1 @Xander1

    W kwestiach personalnych już mnie nic nie zdziwi. Ktoś chce komuś pokazać czyje jest na wierzchu. Ścierają się rożne interesy i interesiki. Jednym słowem im dalej od świecznika którym jest kadra A tym większe bagno, a cierpią na tym polskie skoki.
    Ojców sukcesu zawsze wielu, ale jak trzeba się przyznać do błędów i kompromitacji to winnego ani wniosków nie uświadczysz. Wtedy przydają się kozły ofiarne w postaci najsłabszego ogniwa jakim są skoczkowie.

  • mariafuria początkujący
    Estonia

    step by step ;)

  • HAZARD weteran
    @ZXCVBNM_9999 @znawca_japonskiego

    Boyarintsev fakt, moja pomyłka, Pauli natomiast zapowiadał się bardzo dobrze.

  • vongondor początkujący
    skupiam się na pozytywach :)

    Z tego Wąska będą ludzie! Cieszy też fakt regularności Wolnego. Trzymam kciuki za letni okres przygotowawczy i mam nadzieję, że wtedy nie będzie już śladu z jego kontuzji.

  • Xander1 profesor

    Najlepsze jest to że jutro na liście startowej jest Leja i Jarząbek w miejscu Kłuska i Miętusa. Ale nadal nie ma Kastelika i Stękały. To wiele mówi o tym że zostali skreśleni przez trenerów i muszą pokutować.

  • anonim
    @ZXCVBNM_9999 @cavalierjan19

    Liegl to dosyć analogiczny przykład do Dietharta. Jeden sezon genialny, potem jeden średni, a poza tym jedynie pojedyncze podium. Myślę, że zdecydowanie najlepszym przykładem skoczka jednego sezonu jest niejaki Andre Kiesewetter. Tylko w jednym sezonie został sklasyfikowany w klasyfikacji generalnej, i było to na dziesiątym miejscu, gdzie miał cztery podia w tym jedno zwycięstwo.

    @HAZARD
    Bojarincew niespełnionym talentem? On jako junior kompletnie nic nie zdobył. Podobnie Pauli, wprawdzie on miał indywidualne srebro MŚJ, ale też nie wiem jak ty, ale ja nie widziałem w nim ani razu kogoś, kto by mógł regularnie zdobywać podia w PŚ. Więc to są raczej przypadki skoczków jednego sezonu, choć w przypadku Pauliego znowu niekoniecznie, bo on to raczej człowiek dwóch sezonów, choć ten drugi miał wyraźnie lepszy od pierwszego.

  • Henning stały bywalec

    Koreańczyk pokazał naszym miejsce w szeregu...

  • Nowyskoczek5 profesor
    -

    Dobry występ Zniszczoła i Wolnego . Reszta niestety słabo.

  • sebek33211 doświadczony

    Naprawde skaczemu u sb i takie słabe wyniki osiagamy ciągle.

  • cavalierjan19 profesor
    @ZXCVBNM_9999 @znawca_japonskiego

    Masz 100% rację co do Pettersena, był dwa razy w dziesiątce PŚ, do tego w sezonie 2002/2003, gdzie był 10ty wygrał dwa konkursy.
    W sezonie 03/04 znaczny wpływ na jego formę miał upadek na lotach w Oberstdorfie, z pozoru niegroźny, ale na podium w końcówce sezonu nie wrócił. Też dziwny przypadek, ogólnie bardzo szkoda mi Pettersena.
    Najlepszym przykładem zawodnika jednego sezonu jest jak dla mnie Liegel, aczkolwiek u niego znaczną rolę w tym 5 miejscu w PŚ odegrał kombinezon...
    Lindstroem miał chyba cztery sezony na granicy 20 miejsca w klasyfikacji generalnej i on podchodzi pod zmarnowany talent, kolejny zawodnik, który pomimo wygrania MŚJ nie osiągnał tyle, ile od niego oczekiwano,

  • krzysiek987 weteran
    @bardzostarysceptyk @bardzostarysceptyk

    Masz może zestawienie z ilością punktów do Pucharu Narodów w tym sezonie PK?

  • HAZARD weteran
    @ZXCVBNM_9999 @NiebywalyMike

    Nie do końca się z Tobą zgodzę, trzeba oddzielić jednosezonowców takich jak Hauer, Kraus, Eggenhofer, Ingvaldsen czy Zauner (być może także Johansson) od wielkich talentów, jednak zmarnowanych, takich jak Lindstrom, Benković, Pauli czy Innauer. Można do tego grona zaliczyć też np. Boyarintseva. :)

  • gyurcsops doświadczony

    Solidne miejsca Wolnego i Zniszczola 8 i 9 ale do podium to bardzo duza strata punktowa więc nadal nie ma czym się szczycić . Co w tej kadrze robi Klusek ?! Powinien być poza nią do końca sezonu , za karę za brak jakiejkolwiek dyspozycji , on mial ocierać się o punkty PŚ a skacze na poziomie....

  • bardzostarysceptyk profesor
    Moje tradycyjne zestawienie.


    Puchar Narodów dzisiejszego konkursu PK w Zakopanem 1 .
    Państwo, zajęte miejsca, suma punktów, ilość punktujących zawodników.

    1. Austria (1, 3, 4, 7, 26) _....... 251 pkt (5 z)
    2. Niemcy (2, 5, 12, 17, 20) ... 172 pkt (5 z)
    3. Słowenia (6, 10, 22, 24, 27) . 86 pkt (5 z)
    4. Polska (8, 9, 23, 25) -............. 75 pkt (4 z)
    5. Czechy (13, 16, 29) ............... 37 pkt (3 z)
    6. Rosja (11, 19) ......................... 36 pkt (2 z)
    7. Norwegia (18, 21, 28) -......... 26 pkt (3 z)
    8. Szwajcaria (14) _.................... 18 pkt (1 z)
    9. Korea (15) _............................. 16 pkt (1 z)
    10. Estonia (30) ............................ 1 pkt (1 z)

  • dejw profesor

    AUTy powinni szybko przetransportować Aignera do Lillehmaer, olać jutro - i tak te punkty na limit wystarczą,a nawet jeśli nie to mają kim grać. To może być w tej chwili poziom na austriacki nr 4, lepszy od Gregora i Schiffnera.

    Hoffman i Schmid też ostatnio trzymają poziom, i również mogą sobie pluć w brodę że odpuścili IM. Niemieckie zaplecze w końcu zalicza takie konkursy, jakie powinni od początku sezonu. Jedyne nieporozumienie, to wymiana Rombacha na Seidla. Równie mądre posunięcie zrobili Austriacy wycofując Altenburgera kosztem Tollingera.

    Matura i Hlava furory nie zrobili, ale to i tak może być wyższy poziom niż Stursy i Vancury. Karlen pierwszym skokiem dał jednak pretekst do przywrócenia go na końcówkę sezonu, na jego korzyść działa też punkcik w Klingenthal więc będzie mógł sobie polatać, w przeciwieństwie do Schulera.

    Norwegowie wysłali tu swój trzeci skład i połowa z nich bez problemu zapunktowali - szczególne uznanie dla Westreheima, który nie przewijał się w czołówce nawet podczas Norges Cup. Ringen miał jeden wyskok, gdy był blisko Bjoerenga. Buskum króluje w treningach, a juniorzy dali ciała.

    U Polaków Wolny trzyma poziom, ale to wciąż jest max na koniec pierwszej dziesiątki PK. Zniszczoł przyzwoicie, Wąsek szybko się ogarnął po nieudanych występach w Japonii. Będę utrzymywał, że to duży błąd, że wybrano dla niego finał FC, zamiast PK w Renie.

  • anonim
    @ZXCVBNM_9999 @NiebywalyMike

    Właśnie o tym mówię: "jednak on [Diethart] z początku był jednym z paru ludzi jednej imprezy, jednego sezonu"

    Choć akurat jeśli nazywasz Pettersena czy Lindstroema zawodnikami jednego sezonu, to równie dobrze możesz tak tytułować Jandę. Różnica jest taka, że w ciągu swojego wielkiego okresu zdobył trochę więcej od tych dwóch panów. I to chyba jedyna różnica.

  • sheef profesor
    Podsumowanie występu Polaków w pierwszym konkursie PK w Zakopanem

    Kolejny mierny konkurs w wykonaniu biało-czerwonych. Chciałbym żeby ten sezon w Pucharze Kontynentalnym się już skończył bo smutno się robi kiedy trzeba patrzeć na takie wyniki polskich skoczków (czterech punktujących Polaków to raczej średni wynik biorąc pod uwagę grupę krajową). Kuba Wolny w tej chwili skacze z naszych najlepiej, zaliczył udany występ, podobnie zresztą Olek Zniszczoł (oby powtórzył to również jutro). Z wyników Pawła Wąska i Staszka Bieli również jestem w miarę zadowolony - myślę, że takie wyniki na poziomie PK to jest w tej chwili taki max.

  • 888 początkujący
    @Xander1 @dervish

    (...)



    Skoro nie dostał powołania to znaczy, że swoją postawą sobie na taką karę zasłużył. Widocznie taki wstrząs jest mu potrzebny. Albo się ogarnie i zmieni swoje podejście do sportu albo skończy jak Byrt.



    Rozumiem, że jakby sprzedał liścia trenerowi czy nasrał mu do torby, to też zasługiwałby na powołanie, bo liczy się tylko forma sportowa?

    --------ostrzeżenie---------------
    Następnym razem za taki wulgaryzm dostaniesz blokadę.

    [Moderowany (21254) / 2017-03-11 14:51:53]

  • NiebywalyMike bywalec
    @ZXCVBNM_9999 @znawca_japonskiego

    Wiele już takich zjazdow formy było wcześniej, Sigurd Pettersen, Veli Matti Lindstroem, Rok Benkovic, David Zauner, Arthur Pauli. Tzw skoczkowie jednego sezonu.
    Wielu z nich mogłoby skakać do teraz :)

  • wikidajlo doświadczony
    @ZXCVBNM_9999 @zxcvbnm_9999

    jaki Nobel? przeciez to suma dosc oczywistych czynnikow. Zamyka sie to w tym, ze jest ich wiele, a dobry skok wymaga dogrania czesto wszystkiego w ulamku sekundy, czego nie mozna w pelni skontrolowac, ale jedynie wyksztalcic automatyzm. Do tego potem (po wyjsciu z progu) dochodzi aerodynamika. Tyle, ze praktyczna a nie teoretyczna i tu obok wyczucia, umiejetnosci, wiatru liczy sie luz i intuicja. Wystarczy jak skoczka "zepnie" w locie i kilka metrow mniej jest. Jedni psuja dlateog drugi skok. Inni nie potrafia strzelic karnego w ostatniej minucie czy rzucic do kosza rowno z syrena. A sa spece od tego. Jak widac nic unikalnego - choc w skokach to sie manifestuje moze wyrazniej niz w innych dyscyplinach.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl