Raw Air w Oslo: Triumf Austrii, Polska trzecia!

Reprezentacja Austrii wygrała sobotni konkurs drużynowy Raw Air w norweskim Oslo (HS134). Zawodnicy Heinza Kuttina pokonali o 12,5 punktu drugich Niemców. Na najniższym stopniu podium stanęli Polacy. Nowym liderem norweskiego cyklu został dwukrotny mistrz świata z Lahti, Stefan Kraft.

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znajdowała się reprezentacja Niemiec. Zawodnicy Wernera Schustera po skokach Markusa Eisenbichlera (140 m), Stephana Leyhe (122,5 m), Richarda Freitaga (129 m) i Andreasa Wellingera (126,5 m) wyprzedzali o 3,5 punktu drużynę Austrii w składzie Michael Hayboeck (140 m), Manuel Fettner (123,5 m), Markus Schiffner (117,5 m) i Stefan Kraft (133 m). Na trzeciej pozycji plasowali się Norwegowie, ze stratą 15,7 punktu do lidera.

Polacy prowadzili na półmetku rundy po skokach Piotra Żyły (132 m) i Kamila Stocha (124 m). Słabszy skok Dawida Kubackiego (119,5 m) zepchnął nas na drugą pozycję. Maciej Kot z problemami w locie uzyskał rezultat 124,5 m. Po pierwszej serii drużynowi mistrzowie świata zajmowali czwarte miejsce, ze stratą 17,9 punktu do liderów oraz 2,2 pkt. do podium.

Na kolejnych pozycjach plasowali się Słoweńcy, Japończycy, Czesi i Szwajcarzy.

Już na pierwszej serii konkursowej udział w zawodach zakończyli Finowie, Włosi, Amerykanie i Kazachowie.

Pierwszą rundę zawodów rozegrano chronologicznie z 13. (gr. 1 bez P. Żyły), 12. (P. Żyła), 11. (gr. 2) i 12. (gr. 3 i 4) belki.

W finałowej serii do ataku ruszyła reprezentacja Austrii. Drużyna Heinza Kuttina po skokach Michaela Hayboecka (130 m) awansowała na pozycję lidera. Kolejne próby Manuela Fettnera (127,5 m) i Markusa Schiffnera (121,5 m) pozwoliły na utrzymanie pierwszego miejsca. Zwycięstwo w sobotnim konkursie przypieczętował Stefan Kraft lotem na odległość 134,5 m.

Prowadzący na półmetku, Niemcy ostatecznie zakończyli konkurs na drugiej pozycji. Markus Eisenbichler (122,5 m), Stephan Leyhe (127 m), Richard Freitag (124,5 m) i Andreas Wellinger (134,5 m) przegrali z Austrią o 12,5 punktu.

Na najniższym stopniu podium stanęła reprezentacja Polski. Biało-Czerwoni wskoczyli na trzecią lokatę po skoku Piotra Żyły (132,5 m), zaś po próbach Kamila Stocha (129,5 m) i Dawida Kubackiego (127 m) byliśmy wiceliderami zawodów. Ostatecznie po skoku Macieja Kota (128,5 m), drużynowi mistrzowi świata zakończyli konkurs na trzecim miejscu, ze stratą 0,5 punktu do drugich Niemców.

Tuż za podium znalazła się reprezentacja gospodarzy. Norwegowie stracili do Polaków 3,6 punktu. Piąta była Japonia, szósta Słowenia, siódme Czechy, zaś ósma - Szwajcaria.

Indywidualnie najlepszym zawodnikiem konkursu był Stefan Kraft (133 m i 134,5 m), który o 11,2 punktu wyprzedził Piotra Żyłę (132 m i 132,5 m) oraz o 12,9 pkt. Michaela Hayboecka (140 m i 130 m). Ósme miejsce zajął Kamil Stoch, piętnasty był Maciej Kot, a siedemnasty - Dawid Kubacki.

Finałowa seria została przeprowadzona w całości z 12. belki.

Reprezentacja Austrii odniosła pierwsze zwycięstwo w zawodach drużynowych Pucharu Świata od 22 marca 2014 roku, kiedy to triumfowali na Bloudkowej Velikance w Planicy. Z kolei dla Polski dzisiejsza trzecia lokata to trzynaste miejsce na podium w historii naszych startów w drużynowych zawodach PŚ, zaś czwarte w tym sezonie. Wcześniej Biało-Czerwoni triumfowali w tej edycji cyklu w Klingenthal i Willingen, a także zajęli drugie miejsce w Zakopanem.

Nowym liderem turnieju Raw Air został Stefan Kraft (404,3 pkt.). Austriak ma 9,1 pkt. przewagi nad drugim Peterem Prevcem (395,2 pkt.), 11,6 pkt. nad trzecim Andreasem Wellingerem (392,7 pkt.) oraz 12,1 pkt. nad czwartym Piotrem Żyłą (392,2 pkt.). Siódmy jest Kamil Stoch (376,2 pkt.).

W Pucharze Narodów prowadzą niezmiennie Polacy (4683 pkt.) przed Austriakami (4349 pkt.) i Niemcami (4281 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano w Oslo konkurs indywidualny, z udziałem piątki Polaków. Początek zawodów o godzinie 14:15. Wcześniej, bo o 12:30 rozpocznie się seria próbna.