Strona główna • Niemieckie Skoki Narciarskie

Biathlon chętniej oglądany w Niemczech od skoków

Niemieckie stacje telewizyjne dokonują podsumowań minionego sezonu sportów zimowych, z których jasno wynika, iż największą popularnością wśród widzów cieszyły się transmisje z zawodów biathlonowych. To właśnie w tej dyscyplinie reprezentanci naszych zachodnich sąsiadów od lat święcą ogromne sukcesy. Skoki narciarskie zameldowały się na drugiej pozycji. Trzecie były bobsleje.

Jak podaje portal insuedthueringen.de, to właśnie biathlon okazał się numerem jeden spośród transmisji z aren sportów zimowych, które były dostępne na terenie Niemiec za pośrednictwem stacji ZDF i ARD.

Powodem sporego zainteresowania biathlonem są bez wątpienia sportowe wyniki Laury Dahlmeier. 23-latka z Garmisch-Partenkirchen nie tylko zdobyła pierwszą Kryształową Kulę w karierze, ale i została niekwestionowaną gwiazdą nr 1 tegorocznych Mistrzostw Świata, które odbywały się w austriackiej miejscowości Hochfilzen. Dahlmeier zdobyła tam pięć złotych i jeden srebrny medal. Wspomniana zawodniczka jest pierwszą Niemką od czasów Magdaleny Neuer (ostatnia Kryształowa Kula w sezonie 2009/2010), która wygrała końcową klasyfikację generalną całego sezonu.

Na żywo relacje z zawodów biathlonowych w ZDF średnio oglądało 3,89 mln widzów oraz 3,63 mln w konkurencyjnej stacji - ARD. Jest to około 24% udziału w niemieckim rynku telewizyjnym w czasie trwania tych transmisji. Rekordową oglądalnością cieszyła się sztafeta mężczyzn w Anterselvie (22 stycznia), którą wedle szacunków ZDF obserwować miało 6,08 mln sympatyków tej dyscypliny.

Jak w tym zestawieniu prezentują się skoki narciarskie? Średnio jeden konkurs Pucharu Świata minionej zimy oglądało około 3 mln Niemców. Szczytowa popularność miała miejsce przy okazji noworocznych zawodów w ramach 65. Turnieju Czterech Skoczni, które w ARD podziwiać miało 5,15 mln osób.

Przypomnijmy, iż najwyżej sklasyfikowanym Niemcem w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata był Andreas Wellinger, który w najlepszym sezonie w dotychczasowej karierze finiszował na czwartej pozycji, zaś na Mistrzostwach Świata w Lahti zdobył dwa tytuły indywidualnego wicemistrza świata oraz złoto w mikście. Wpływ na nieco mniejszą widownię mogła mieć poważna kontuzja Severina Freunda, której skoczek nabawił się w połowie stycznia podczas treningu w Oberstdorfie.

Minionej zimy ARD i ZDF łącznie pokazały ponad 320 godzin transmisji sportów zimowych. Średnio daną transmisję w drugiej stacji oglądało 2,63 mln ludzi, natomiast w pierwszej 2,28 mln.