Strona główna • Amerykańskie Skoki Narciarskie

Renowacja skoczni w Ironwood coraz bliżej

Wygląda na to, że w zapomnianą i zaniedbaną skocznię narciarską znajdującą się na terenie stanu Michigan, która nosiła miano szóstej największej na świecie, po długim czasie oczekiwania zostanie tchnięte nowe życie. Władze Copper Peak pragną odnowić obiekt, który po raz ostatni gościł zawody rangi FIS 23 lata temu.


Departament Rolnictwa w Michigan przeznaczył na odnowę skoczni 125 000 $, kolejne 25 000 dolarów uzbierano z innych źródeł. Po blisko dwóch miesiącach planowania we współpracy z firmami Coleman Engineering, Barr Engineering oraz Gundlach Champion osiągnięto bardzo duży postęp w opracowaniu projektu polegającym na odpowiednim wymodelowaniu i wzmocnieniu zeskoku Copper Peak.

Aby spełnić reguły Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, konieczna jest zmiana profilu obiektu, który musi zostać nieco podniesiony, w szczególności w jego dolnej części. Podczas wykonywania prac należy także uwzględnić warunki środowiskowe, wykonać drenaż i upewnić się, że podłoże pod zeskokiem jest wystarczająco wytrzymałe.

Zeskok skoczni zostanie utworzony w nowatorski sposób. Firma Barr Engineering opracowała innowacyjne rozwiązanie z użyciem tzw. materacy kamiennych. Stanowią one podstawę dla powierzchni przeznaczonej do lądowania jednocześnie modelując właściwy profil obiektu. Mieszanka kruszywa i skał zamknięta jest w stalowej siatce, która przypomina ogrodzenie utworzone z ogniw. "Materace" zostają następnie zakotwiczone w podłożu za pomocą stalowych prętów. Metoda ta zapewnia stabilizację zbocza jednocześnie stanowiąc drenaż pozwalający na swobodny odpływ wody. Na powierzchni tej konstrukcji zostaną wylane płyty betonowe, na których zainstalowana zostanie konstrukcja zeskoku.

W ciągu najbliższych miesięcy projekt będzie kontynuowany. Rozpoczęcie przebudowy ma nastąpić wiosną 2018 roku, natomiast pierwsze zawody na odnowionym mamucie planowane są na rok 2019.

Przypomnijmy, że wcześniejsze plany remontu skoczni obejmowały także instalację mat igelitowych w celu umożliwienia rozgrywania zawodów w sezonie letnim. Dwa lata temu planowano na największym obiekcie Stanów Zjednoczonych rozegranie konkursów Letniego Grand Prix w sezonie 2017. Warto także wspomnieć, że jego oficjalnym współrekordzistą wspólnie z Matthiasem Wallnerem jest aktualny trener reprezentacji Niemiec, Austriak Werner Schuster, który podczas ostatnich zawodów odbywających się na amerykańskim mamucie w styczniu 1994 roku osiągnął odległość 158 metrów.