Renowacja skoczni w Ironwood coraz bliżej

  • 2017-08-23 10:48

Wygląda na to, że w zapomnianą i zaniedbaną skocznię narciarską znajdującą się na terenie stanu Michigan, która nosiła miano szóstej największej na świecie, po długim czasie oczekiwania zostanie tchnięte nowe życie. Władze Copper Peak pragną odnowić obiekt, który po raz ostatni gościł zawody rangi FIS 23 lata temu.

Departament Rolnictwa w Michigan przeznaczył na odnowę skoczni 125 000 $, kolejne 25 000 dolarów uzbierano z innych źródeł. Po blisko dwóch miesiącach planowania we współpracy z firmami Coleman Engineering, Barr Engineering oraz Gundlach Champion osiągnięto bardzo duży postęp w opracowaniu projektu polegającym na odpowiednim wymodelowaniu i wzmocnieniu zeskoku Copper Peak.

Aby spełnić reguły Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, konieczna jest zmiana profilu obiektu, który musi zostać nieco podniesiony, w szczególności w jego dolnej części. Podczas wykonywania prac należy także uwzględnić warunki środowiskowe, wykonać drenaż i upewnić się, że podłoże pod zeskokiem jest wystarczająco wytrzymałe.

Zeskok skoczni zostanie utworzony w nowatorski sposób. Firma Barr Engineering opracowała innowacyjne rozwiązanie z użyciem tzw. materacy kamiennych. Stanowią one podstawę dla powierzchni przeznaczonej do lądowania jednocześnie modelując właściwy profil obiektu. Mieszanka kruszywa i skał zamknięta jest w stalowej siatce, która przypomina ogrodzenie utworzone z ogniw. "Materace" zostają następnie zakotwiczone w podłożu za pomocą stalowych prętów. Metoda ta zapewnia stabilizację zbocza jednocześnie stanowiąc drenaż pozwalający na swobodny odpływ wody. Na powierzchni tej konstrukcji zostaną wylane płyty betonowe, na których zainstalowana zostanie konstrukcja zeskoku.

W ciągu najbliższych miesięcy projekt będzie kontynuowany. Rozpoczęcie przebudowy ma nastąpić wiosną 2018 roku, natomiast pierwsze zawody na odnowionym mamucie planowane są na rok 2019.

Przypomnijmy, że wcześniejsze plany remontu skoczni obejmowały także instalację mat igelitowych w celu umożliwienia rozgrywania zawodów w sezonie letnim. Dwa lata temu planowano na największym obiekcie Stanów Zjednoczonych rozegranie konkursów Letniego Grand Prix w sezonie 2017. Warto także wspomnieć, że jego oficjalnym współrekordzistą wspólnie z Matthiasem Wallnerem jest aktualny trener reprezentacji Niemiec, Austriak Werner Schuster, który podczas ostatnich zawodów odbywających się na amerykańskim mamucie w styczniu 1994 roku osiągnął odległość 158 metrów.


Piotr Bąk, źródło: uppermichiganssource.com
oglądalność: (13449) komentarze: (21)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • anonim
    Nie pierwszy artykuł o przebudowie, i nie ostatni.

    Za rok redakcja zapewne napisze artykuł o braku funduszy na przebudowe tego obiektu

  • Dolnoslazak stały bywalec
    @anonim @znawca_japonskiego

    Podobne rozwiązanie czyli kosze ze stalowej siatki wypełnione tłuczniem (tzw gabiony) stosuje się od lat w budownictwie wodnym. Można je zobaczyć w pobliżu obiektów hydrotechnicznych na wielu polskich rzekach. Owe "materace" to najprawdopodobniej rozwiniecie tej technologii, której największe zalety to szybkość układania oraz odporność na erozję i podmywanie.

    Martwi mnie natomiast informacja o rezygnacji z igielitu, który uczyniłby Cooper Peak największym na świecie obiektem do letniego skakania. Z drugiej strony to zima w Ironwood zaczyna się pod koniec października i trwa do kwietnia więc czasu na skakanie nie powinno zabraknąć.

  • anonim
    @boryna_na_hawajach @Janeman

    Poniekąd tak. Może lepszym porównaniem byłoby np. paralotniarstwo. Zawsze, jak jest tego typu impreza w mieście to setki, jak nie tysiące januszy to ogląda, nie mając jednak zielonego pojęcia kto startuje, na jakim poziomie, i na czym to tak konkretnie polega.

  • Janeman profesor
    @boryna_na_hawajach @znawca_japonskiego

    Poleciałeś trochę "Misiem" w stylu "śpi jak Bóbr" ;)
    A co do meritum wypowiedzi, to co do pieniedzy w amerykańskich skokach masz rację, natomiast porównanie popularnosci raczej nie trafione, bo choć w skali kraju skoki narciarskie są tam niemal nieznane, to jednak na CoC w Iron Mountain przychodzą tłumy - a ja tłumów u nas na wrotkarstwie nie widziałem..
    Choć mogę się mylić, bo nie onteresuję się wrotkarstwem ;)

  • anonim
    @boryna_na_hawajach @boryna_na_hawajach

    Ale trzeba pamiętać, że skoki w Ameryce są sportem bardziej niszowym niż w Polsce np. zawodowe wrotkarstwo. Amerykański Związek Narciarski jak i te wszystkie klubiki to są biedne jak mysz pod miotłą. No i trzeba pamiętać, że w Ameryce znaczna większość pieniędzy przeznaczana na sport to są pieniądze prywatne, czyli dokładnie na odwrót jak w Polsce.

  • David77 stały bywalec
    Pytanie do redakcji

    Kiedy można spodziewać się dostarczenia albumu SKI JUMPING 16/17?

  • boryna_na_hawajach bywalec
    150 tys. $

    To faktycznie uzbierali sporo, zwłaszcza jak na Stany. Niecałe 550 tys. zł. Montaż nowych torów najazdowych w Wiśle kosztuje 2,8 mln zł.

  • Wojciechowski profesor

    Życzę Amerykanom oczywiście wszystkiego najlepszego, ale mam wrażenie, że to trochę tak, jak z Leninem, który zapowiadał, że "komunizm jest już na horyzoncie". Tyle że horyzont zawsze oddala się z tą samą prędkością, z którą próbujemy się do niego zbliżyć...
    Wcześniej zobaczymy więc pewnie nowy kompleks w Red Wing niż loty na Copper Peak.

  • yoki82 początkujący
    kurs 500

    http://fixedmatchbusiness.blogspot.nl/ - Kupon z kursem 551 i 41 na dziś dostępne ! dają kupony zakryte a potem udowadniają odkrytymi wygranymi ! rzetelne zrodlo i wielkie kursy kuponów !

  • anonim
    @anonim @skakalec

    W sumie faktycznie, nie pomyślałem. Ale z drugiej strony, czy potrzebne do tego aż tak nowoczesne systemy? Chyba, że teren w Ironwood jest równie podatny na osuwiska jak ten z Erzurum - wtedy zwracam honor.

  • Kolos profesor

    Nie uwierzę dopóki nie zobaczę.... zawodów na tej skoczni. To już enty artykuł na temat tej skoczni o takim lub podobnym tytule i treści. Tak jakby zmieniono tylko daty domniemanego remontu i zawodów po remoncie.

  • molenda doświadczony
    @homosapiens @homosapiens

    Istotnie tak to wygląda. Ciekawe jak to się będzie miało do obecnej klasyfikacji wielkości skoczni narciarskich, teoretycznie do HS-184 powinna być to skocznia duża z wszystkimi tego konsekwencjami. Jeśli mają traktować Ironwood jako mamuta, to będą musieli skorygować ten zapis. Zresztą do tej pory byłem przekonany, że w takie minimalne HS-185 planują celować, wtedy 200 metrów mogłoby być ciężko, ale jednak osiągalne.

  • Oreo profesor

    Dragons. They're coming.

  • homosapiens bywalec
    profil skoczni

    Projekt profilu skoczni już został zaakcentowany przez Fis. Zresztą będzie ciekawy -
    HS 180 K 161. Co do soków powyżej 200 metrów to raczej nie bedą możliwe - max 190-195 metrów
    link do profilu: https://i2.wp.com/copperpeak.net/wp-content/uploads/2016/12/FIS-Profile.png

  • molenda doświadczony

    A co do samej skoczni i jej przebudowy - informacji o planach było już tyle, że dopóki faktycznie nie zaczną, to ja bym się jakoś szczególnie nie ekscytował.

  • molenda doświadczony
    @Domin10 @domin10

    Ponieważ skocznie duże większe od K-125 HS-142 nie otrzymałyby homologacji FIS na starty na nich w zawodach międzynarodowych. Nie pamiętam w tej chwili które dokładnie, ale po prostu część wymiarów skoczni przekraczałaby dopuszczalny limit. Też uważam to za głupie, ale co zrobić.

    Ach, i Willingen ze swoim K-130 HS-145 jest wyjątkiem, ponieważ ich skocznia była wcześniej niż obecne przepisy.

    Ale ogólnie to się zgadzam, taki mały mamut, gdzie 200 metrów byłoby poważnym osiągnięciem, też miałby swój urok :)

  • Domin10 weteran

    Powodzenia
    Bardzo chętnie bym obejrzał konkurs skoków narciarskich na takiej skoczni innej rozmiarowo od wszystkich.Obecnie jakos tak wyszło że każdy mamut (Nie wliczajac nieczynnego Harachova) ma k 200 HS 225,
    typowa skocznia duża k 120 HS 134 lub K 125 HS 140 a typowa skocznia normalna K 90 HS 100 lub K 95 HS 106. Owszem niektóre sie różnią ale z reguły nie są to znaczące różnice rozmiarowe lecz różnica dwuch, trzech góra pięc metrów. I dziwi mnie czemu nie powstaje więcej skoczni w takim stylu. Czemu nikt nie zbuduje skoczn typu K 142 HS 160 K 155 HS 170, K 160 HS 177, itp.

  • SN2016 stały bywalec
    Ekstra

    Byłoby fajnie gdyby odbywały by się tam czasem zawody PŚ, PK albo nawet PŚ Pań

  • rmateja bywalec

    I bardzo fajnie :)

  • skakalec początkujący
    @anonim @znawca_japonskiego

    Chociażby po to, żeby nie powtórzyła się historia z osunięciem ziemi z Erzurum.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl