FC w Whistler: Tollinger triumfuje, Polacy poza dziesiątką

Elias Tollinger wygrał czwartkowy konkurs FIS Cup w kanadyjskim Whistler (HS104). Reprezentant Austrii zwyciężył po skokach na odległość 100 m i 102 m. Pucharowe punkty zdobyło czterech Polaków. Najlepszy z Biało-Czerwonych, Tomasz Pilch był jedenasty.

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znajdował się Elias Tollinger. Austriak wylądował na 100. metrze i wyprzedzał o pół punktu swojego rodaka, Floriana Altenburgera (102 m). Trzecie miejsce zajmował Słoweniec Nejc Dezman (97,5 m), a tuż za nim plasowali się Thomas Lackner (99,5 m), Tom Hilde (100,5 m) oraz Miran Zupancic (100 m).

Do finałowej serii awansowało czterech reprezentantów Polski. Trzynasty na półmetku rywalizacji był Tomasz Pilch (98 m). Z kolei w przedziale miejsc 24-26 sklasyfikowani zostali jeden po drugim - Klemens Murańka (94,5 m), Paweł Wąsek (95 m) i Przemysław Kantyka (95 m).

Udział w zawodach już na pierwszej serii zakończył Bartosz Czyż, który z wynikiem 92 m zajął ostatecznie czterdzieste miejsce.

W finale Elias Tollinger przypieczętował swój triumf lotem na 102 metr. Austriak pokonał różnicą 4,3 punktu Nejca Dezmana (102 m). Trzecia pozycja przypadła Florianowi Altenburgerowi (101 m), a tuż za podium znaleźli się Tom Hilde (99 m), Jonathan Learoyd (101 m) oraz Thomas Lackner (98,5 m).

Awans w porównaniu z pierwszą rundą zanotował Tomasz Pilch. Reprezentant Polski w swojej drugiej próbie uzyskał odległość 100,5 m, dzięki czemu awansował na jedenastą pozycję w konkursie.

Dwudzieste piąte miejsce zajął Klemens Murańka (93 m), a tuż za nim uplasowali się Przemysław Kantyka (94,5 m) i Paweł Wąsek (91,5 m).

Całe zawody rozegrano z 18. belki, przy wietrze wiejącym w plecy zawodnikom (0,0-1,4 m/s).

Dzięki dzisiejszej wygranej, Elias Tollinger (333 pkt.) został nowym liderem FIS Cup. Austriak wyprzedza bezpośrednio, nieobecnych w Kanadzie, Timiego Zajca (318 pkt.) oraz Dominika Maylaendera (305 pkt.). Najlepszy z Polaków, Przemysław Kantyka (264 pkt.) zajmuje piąte miejsce.

Na piątek zaplanowano drugi konkurs w Whistler. Początek serii próbnej o godzinie 22:00 czasu polskiego. Godzinę później ma rozpocząć się pierwsza runda zawodów.