PK w Engelbergu: Triumf Learoyda, Pilch piąty

Jonathan Learoyd został zwycięzcą środowego konkursu Pucharu Kontynentalnego w szwajcarskim Engelbergu (HS140). Reprezentant Francji triumfował po skokach na odległość 135,5 m i 128 m. Piąte miejsce zajął lider cyklu, Tomasz Pilch (123 m i 131,5 m). Pucharowe punkty zdobył również osiemnasty Aleksander Zniszczoł.

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znajdował się Jonathan Learoyd. Reprezentant Francji poszybował na odległość 135,5 m i wyprzedzał o 4,5 punktu Czecha Viktora Polaska (133 m). Trzeci był Norweg Marius Lindvik (133,5 m), tracący 5,2 pkt. do lidera. Czwartą pozycję zajmowali ex aequo Austriak Markus Schiffner (130,5 m) i Szwajcar Killian Peier (131 m).

Na kolejnych miejscach sklasyfikowani byli Bor Pavlovcic (129,5 m), Sondre Ringen (127,5 m), Florian Altenburger (127,5 m), Joachim Hauer (127,5 m), Ulrich Wohlgenannt (126,5 m) i Tomaz Naglic (122,5 m).

Do finałowej serii awansowało dwóch Polaków. Czternaste miejsce na półmetku zajmował lider Pucharu Kontynentalnego, Tomasz Pilch (123 m). Dwudziesty pierwszy był Aleksander Zniszczoł (121,5 m).

Już na pierwszej rundzie udział w konkursie zakończyli trzydziesty pierwszy Przemysław Kantyka (118,5 m), trzydziesty szósty Klemens Murańka (115 m) i trzydziesty siódmy Paweł Wąsek (114 m).

W finale Jonathan Learoyd nie dał szans rywalom i dzięki finałowej próbie na 128 metr odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Francuz pokonał o 8,5 punktu Viktora Polaska (128,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął zawodnik gospodarzy, Killian Peier (129,5 m). Czwarty ostatecznie był Marius Lindvik (124 m).

Po raz kolejny moc pokazał Tomasz Pilch. Polski junior oddał najdłuższy skok serii finałowej (131,5 m) i zdołał awansować z czternastej na piątą pozycję, tuż przed Sondre Ringenem (128,5 m), Tomazem Naglicem (131 m) i Władimirem Zografskim (131,5 m). Pierwszą dziesiątkę konkursową uzupełnili Bor Pavlovcic (125 m) i Clemens Leitner (130 m).

Awans zanotował również drugi z Polaków. Aleksander Zniszczoł po próbie na odległość 125,5 m uplasował się na osiemnastym miejscu.

Początkowo na czwartej pozycji sklasyfikowany był Markus Schiffner. Austriak nie przeszedł jednak pomyślnie po konkursowej kontroli sprzętu i został zdyskwalifikowany, kończąc środowe zawody na 30. lokacie.

Cały konkurs przeprowadzony został z 21. belki startowej.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego prowadzi niezmiennie Tomasz Pilch (317 pkt.) przed nieobecnym w Szwajcarii Słoweńcem Zigą Jelarem (224 pkt.) oraz dzisiejszym triumfatorem, Jonathanem Learoydem (216 pkt.).

Na czwartek zaplanowano drugi konkurs w Engelbergu. Bez względu na jego wyniki, Tomasz Pilch zakończy 2017 rok w fotelu lidera Pucharu Kontynentalnego. Początek serii próbnej w samo południe. Same zawody mają rozpocząć się punktualnie o 13:00.