TCS w Innsbrucku: J. Kobayashi wygrywa kwalifikacje, Stoch drugi!

Junshiro Kobayashi został zwycięzcą kwalifikacji do trzeciego konkursu 66. Turnieju Czterech Skoczni w austriackim Innsbrucku (HS130). Reprezentant Japonii wygrał dzięki próbie na odległość 131 m. Drugie miejsce zajął Kamil Stoch (127,5 m), a czwarte - Dawid Kubacki (129,5 m). W pierwszej serii zawodów wystąpi komplet siedmiu Polaków.

Trwające blisko 2 godziny, wielokrotnie przerywane i rozgrywane w ulewie, kwalifikacje zakończyły się zwycięstwem Junshiro Kobayashiego. Reprezentant Japonii poszybował na 131 metr i pokonał o 3,1 punktu Kamila Stocha. Lider 66. Turnieju Czterech Skoczni oddał z krótszego rozbiegu skok na odległość 127,5 m i minimalnie wyprzedził swojego głównego rywala, Niemca Richarda Freitaga (125 m).

Czwarte miejsce zajął Dawid Kubacki (129,5 m), który okazał się lepszy od Stefana Krafta (127 m), Markusa Eisenbichlera (127 m) i Daniela Andre Tande (128 m). Na ósmej pozycji sklasyfikowany został trzeci z Polaków, Stefan Hula (129 m). Pierwszą dziesiątkę uzupełnili Słoweńcy - Tilen Bartol (130 m) i Jernej Damjan (128,5 m).

Reprezentanci Polski w komplecie awansowali do pierwszej serii zawodów. Dwudzieste miejsce zajął Maciej Kot (123 m), a dwudzieste piąte - Jakub Wolny (122 m). Konkursowy debiut zaliczy Tomasz Pilch (119,5 m), który sklasyfikowany został na 38. pozycji, tuż przed Piotrem Żyłą (118 m).

Na 50. pozycji kwalifikacje ukończyli ex aequo Gregor Deschwanden i Antti Aalto. Z racji rozgrywania pierwszej serii zawodów w systemie KO, w konkursie wystąpi wyłącznie reprezentant Szwajcarii, z racji wyższej pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Kwalifikacje rozpoczęto z 9. belki startowej, ale tuż po skokach austriackiej grupy krajowej skrócono rozbieg do 8. platformy. Następnie ustawiono 7. belkę dla ostatniej dziesiątki zawodników, ale po próbie Dawida Kubackiego przesunięto ją na 6. pozycję. Na życzenie trenerów, Kamil Stoch i Richard Freitag oddawali swoje próby z 5. belki.

Środowe kwalifikacje wyłoniły 25 par, które zmierzą się w systemie KO podczas czwartkowego konkursu na Bergisel. W pierwszej serii zawodów Jakub Wolny zmierzy się z Peterem Prevcem, Maciej Kot z Noriakim Kasaim, Tomasz Pilch ze Stephanem Leyhe, Piotr Żyła z Karlem Geigerem, Stefan Hula z Florianem Altenburgerem, Dawid Kubacki z Jarkko Maeaettae, zaś Kamil Stoch z Markusem Schiffnerem. Pełną listę par KO możecie zobaczyć tutaj >>

Początek serii próbnej przed czwartkowymi zawodami wyznaczono na 12:30. Sam konkurs ma rozpocząć się punktualnie o 14:00. Meteorolodzy przewidują lepsze warunki niż podczas środowych serii.