Strona główna • Mistrzostwa Świata w Lotach

MŚwL w Oberstdorfie: Daniel Andre Tande mistrzem świata! Kamil Stoch ze srebrnym medalem!

Wielki dzień dla Daniela Andre Tande! Reprezentant Norwegii został mistrzem świata w lotach narciarskich na skoczni w Oberstdorfie (HS235)! W jedynej rozegranej w sobotę rundzie poszybował na 200 metr. Wicemistrzem świata został Kamil Stoch, który dzięki świetnej sobotniej próbie na 211,5 metra wyprzedził trzeciego Richarda Freitaga (190,5 m). Dziesiąte miejsce zajął Dawid Kubacki, trzynaste Stefan Hula, a siedemnaste - Piotr Żyła.

Zgodnie z przewidywaniami meteorologów, po południu zaczęły pogarszać się warunki pogodowe w Oberstdorfie. Zbyt silne podmuchy wiatru z tyłu mamuciej skoczni uniemożliwiły rozpoczęcie trzeciej serii konkursu indywidualnego o mistrzostwo świata w lotach narciarskich punktualnie o 16:00. Ostatecznie pół godziny później udało się rozpocząć zawody.

Po trzeciej serii konkursowej na prowadzeniu utrzymał się Daniel Andre Tande. Norweg wylądował na 200 metrze i miał przewagę 13,3 punktu nad najlepszym skoczkiem trzeciej serii - Kamilem Stochem. Lider Pucharu Świata poszybował na 211,5 m i wyprzedził o 11 punktów Niemca Richarda Freitaga (190,5 m). Czwarty był Stefan Kraft (206 m), piąty Andreas Stjernen (223,5 m), a szósty - mistrz świata sprzed dwóch lat, Peter Prevc (218 m).

Na kolejnych pozycjach plasują się Andreas Wellinger (213 m), Johann Andre Forfang (225,5 m) i Robert Johansson (201 m). Czołową dziesiątkę zamykał Dawid Kubacki (215,5 m).

Stefan Hula po próbie na odległość 192,5 m awansował na trzynastą lokatę. Siedemnasty był Piotr Żyła (198,5 m).

Trzecią serię konkursową rozpoczęto z 23. belki startowej. Ostatnia piątka zawodników oddawała swoje próby z 21. platformy.

Czwarta runda konkursowa została rozpoczęta z 23. belki skokiem Michaiła Nazarowa (167,5 m). Po dłuższej przerwie próby zdołali oddać również Junshiro Kobayashi (170 m) i Sebastian Colloredo (178 m). Na więcej nie pozwolił już zbyt silny i porywisty wiatr. Po kilkunastu minutach jury zawodów podjęło decyzję o odwołaniu finałowej rundy.

Tym samym Daniel Andre Tande został trzecim Norwegiem w historii, który sięgnął po złoty medal indywidualnego konkursu mistrzostw świata w lotach narciarskich. Wcześniej po takie trofeum sięgali Ole Gunnar Fidjestoel (Oberstdorf 1988) i dwukrotnie Roar Ljoekelsoey (Planica 2004, Bad Mitterndorf 2006).

Kamil Stoch został z kolei drugim Polakiem, który ma w swoim dorobku medal mistrzostw świata w lotach narciarskich. Wcześniej brązowy medal wywalczył Piotr Fijas w Planicy w 1979 roku.

Dzięki tytułowi wicemistrza świata w lotach, Kamil Stoch stał się jednym z pięciu zawodników, którzy mają w swoim dorobku mistrzostwo olimpijskie, mistrzostwo świata, zwycięstwa w Pucharze Świata i Turnieju Czterech Skoczni oraz indywidualny medal MŚ w lotach. Wcześniej takie rezultaty osiągnęli Jens Weissflog, Matti Nykaenen, Espen Bredesen i Thomas Morgenstern.

Wszyscy reprezentanci Polski osiągnęli w Oberstdorfie swoje najlepsze wyniki w indywidualnym konkursie MŚ w lotach narciarskich. Kamil Stoch zajął drugie miejsce (poprzedni najlepszy rezultat - 5. w Harrachovie w 2014), Dawid Kubacki był dziesiąty (wcześniej 15. w Bad Mitterndorf w 2016), Stefan Hula trzynasty (21. w Bad Mitterndorf w 2016), zaś Piotr Żyła - siedemnasty (33. w Vikersund w 2012).

Na niedzielę zaplanowano w Oberstdorfie konkurs drużynowy z udziałem ośmiu reprezentacji. Polacy wystąpią w składzie: Piotr Żyła, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Początek serii próbnej o 15:00. Same zawody mają rozpocząć się punktualnie o 16:00.