MŚwL w Oberstdorfie: Daniel Andre Tande mistrzem świata! Kamil Stoch ze srebrnym medalem!

 • 2018-01-20 17:04

Wielki dzień dla Daniela Andre Tande! Reprezentant Norwegii został mistrzem świata w lotach narciarskich na skoczni w Oberstdorfie (HS235)! W jedynej rozegranej w sobotę rundzie poszybował na 200 metr. Wicemistrzem świata został Kamil Stoch, który dzięki świetnej sobotniej próbie na 211,5 metra wyprzedził trzeciego Richarda Freitaga (190,5 m). Dziesiąte miejsce zajął Dawid Kubacki, trzynaste Stefan Hula, a siedemnaste - Piotr Żyła.

Daniel Andre Tande i Kamil StochDaniel Andre Tande i Kamil Stoch
fot. Tadeusz Mieczyński

Zgodnie z przewidywaniami meteorologów, po południu zaczęły pogarszać się warunki pogodowe w Oberstdorfie. Zbyt silne podmuchy wiatru z tyłu mamuciej skoczni uniemożliwiły rozpoczęcie trzeciej serii konkursu indywidualnego o mistrzostwo świata w lotach narciarskich punktualnie o 16:00. Ostatecznie pół godziny później udało się rozpocząć zawody.

Po trzeciej serii konkursowej na prowadzeniu utrzymał się Daniel Andre Tande. Norweg wylądował na 200 metrze i miał przewagę 13,3 punktu nad najlepszym skoczkiem trzeciej serii - Kamilem Stochem. Lider Pucharu Świata poszybował na 211,5 m i wyprzedził o 11 punktów Niemca Richarda Freitaga (190,5 m). Czwarty był Stefan Kraft (206 m), piąty Andreas Stjernen (223,5 m), a szósty - mistrz świata sprzed dwóch lat, Peter Prevc (218 m).

Na kolejnych pozycjach plasują się Andreas Wellinger (213 m), Johann Andre Forfang (225,5 m) i Robert Johansson (201 m). Czołową dziesiątkę zamykał Dawid Kubacki (215,5 m).

Stefan Hula po próbie na odległość 192,5 m awansował na trzynastą lokatę. Siedemnasty był Piotr Żyła (198,5 m).

Trzecią serię konkursową rozpoczęto z 23. belki startowej. Ostatnia piątka zawodników oddawała swoje próby z 21. platformy.

Czwarta runda konkursowa została rozpoczęta z 23. belki skokiem Michaiła Nazarowa (167,5 m). Po dłuższej przerwie próby zdołali oddać również Junshiro Kobayashi (170 m) i Sebastian Colloredo (178 m). Na więcej nie pozwolił już zbyt silny i porywisty wiatr. Po kilkunastu minutach jury zawodów podjęło decyzję o odwołaniu finałowej rundy.

Tym samym Daniel Andre Tande został trzecim Norwegiem w historii, który sięgnął po złoty medal indywidualnego konkursu mistrzostw świata w lotach narciarskich. Wcześniej po takie trofeum sięgali Ole Gunnar Fidjestoel (Oberstdorf 1988) i dwukrotnie Roar Ljoekelsoey (Planica 2004, Bad Mitterndorf 2006).

Kamil Stoch został z kolei drugim Polakiem, który ma w swoim dorobku medal mistrzostw świata w lotach narciarskich. Wcześniej brązowy medal wywalczył Piotr Fijas w Planicy w 1979 roku.

Dzięki tytułowi wicemistrza świata w lotach, Kamil Stoch stał się jednym z pięciu zawodników, którzy mają w swoim dorobku mistrzostwo olimpijskie, mistrzostwo świata, zwycięstwa w Pucharze Świata i Turnieju Czterech Skoczni oraz indywidualny medal MŚ w lotach. Wcześniej takie rezultaty osiągnęli Jens Weissflog, Matti Nykaenen, Espen Bredesen i Thomas Morgenstern.

Wszyscy reprezentanci Polski osiągnęli w Oberstdorfie swoje najlepsze wyniki w indywidualnym konkursie MŚ w lotach narciarskich. Kamil Stoch zajął drugie miejsce (poprzedni najlepszy rezultat - 5. w Harrachovie w 2014), Dawid Kubacki był dziesiąty (wcześniej 15. w Bad Mitterndorf w 2016), Stefan Hula trzynasty (21. w Bad Mitterndorf w 2016), zaś Piotr Żyła - siedemnasty (33. w Vikersund w 2012).

Na niedzielę zaplanowano w Oberstdorfie konkurs drużynowy z udziałem ośmiu reprezentacji. Polacy wystąpią w składzie: Piotr Żyła, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Początek serii próbnej o 15:00. Same zawody mają rozpocząć się punktualnie o 16:00.

WYNIKI KONKURSU:
Zobacz końcowe wyniki konkursu indywidualnego MŚ w lotach >>
Zobacz nieoficjalne wyniki sobotniej serii konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (65597) komentarze: (567)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Stinger profesor

  Brawo Kamil! Świetny konkurs i jest medal MŚ w lotach - co prawda nie bardzo wyczekiwane złoto ale srebro i tytuł wicemistrza świata również jest świetny.
  Szkoda, że nie było tej ostatniej czwartej serii bo miałem wrażenie, że Kamil zaatakował Niemca i chciał w ostatnim skoku zaatakować Norwega.

  A skoro jestem przy Norwegu to wielkie brawa dla Daniela Andre Tande - cały weekend skakał świetnie i ten tytuł mu się należał.
  Pierwsze wielkie zwycięstwo Daniela i przedłuża passę 5 MŚ w lotach z rzędu z co najmniej jednym medalem Norwegów w tej imprezie - zaczął wszystko w 2010 roku Anders Jacobsen od brązowego medalu pokonując naszego Adama Małysza, a później poszła lawina srebrnych medali, po kolei - Rune Velta, Anders Bardal i Kenneth Gangnes - w sobotę "kończy" (a może i nie kończy?) dzieło Daniel Andre Tande zdobywając pierwsze złoto dla kraju od czasów Roara Ljoekeloseya, który w latach 2004 i 2006 zdobył dwa złota.
  Jaka puenta? Dosyć jasna - w 2010 roku Norweg pokonuje Polaka i zabiera mu medal, a 8 lat później znowu Norweg pokonuje Polaka tym razem "zabierając" mu złoto - ale, ale co się odwlecze to nie uciecze, za 2 lata w Planicy atakujemy, Kamilu - prowadź!

  Bardzo cieszy mnie także brąz Richarda Freitaga - zasłużył na ten medal po tym upadku w Innsbrucku. Myślę, że Niemiec liczył na więcej ale pierwszy sukces ma, w dalszej części sezonu będzie groźny.

  Polacy?
  Wszyscy zrobili fajne wynik i co najważniejsze najlepsze w historii.
  W sumie nie ma się do czego przyczepić ponieważ Dawid "przegrał" z samymi lotnikami, Stefan zrobił coś czego byśmy chyba nigdy nie oczekiwali, a Piotrek wreszcie ustabilizował się na tyle by zrobić coś fajnego - minusem, że "tylko" 17 miejsce bo stać go na więcej.

 • madrek doświadczony
  @koronex1989 @koronex1989

  Oczywiście, że nie był murowanym faworytem, ale na pewno był jednym z faworytów. Poza tym ja nie nazywam się większość. Ja nie biadoliłem, wręcz przeciwnie, byłem pewny, że Kamil będzie się tu liczył w walce o medal.

  To prawda, że Stoch nie jest wybitnym lotnikiem, ale jest wybitnym skoczkiem w ogóle. A to oznacza, że na lotach, jeśli jest w formie, może konkurować z najwybitniejszymi lotnikami.

  Ból tyłka to inaczej zazdrość. Ja Tandemu nie zazdroszczę. Więcej, uważam, że zasłużył na to złoto. Mimo to jest mi przykro, że wygrał on ,a nie Kamil. Myślę, że ten niedosyt jest całkowicie naturalny. Na złoto MŚwL liczyłem od ponad roku, kiedy to stało się jasne, że to ostatni skalp, który pozostał Kamilowi do zdobycia. Trudno, więc być hiperszczęśliwym w tej sytuacji. Wydaje mi się, że moje odczucia podziela nie tylko większość kibiców, ale sam Stoch.

 • mkarcz21 bywalec
  Alex Insam

  Abstrahując od rozważań p. Przemysława nt. urody włoskiego skoczka.
  Mam nadzieję, że Alex pokaże moc w kolejnych skokach.
  Lubię skoczków z krajów teoretycznie spoza czołówki światowej, cieszyłem się z dobrego występu Alexa w Planicy w zeszłym roku. Liczę na pobicie osiągnięć R. Cecona, a nawet i więcej.

 • koronex1989 doświadczony

  madrek

  Umiar dziennikarz też jakiś powinien zachować. Nie każdy sportowiec lubi pytania odnośnie rekordów kogoś tam i dorównania mu. Może dla niektórych kibiców to wada ale u Stocha ewidentnie widać w spojrzeniu, że jest cięty na niektórych dziennikarzy i nie lubi takich pytań. Można się dziwić czy narzekać, ale taką decyzję Kamila należy respektować bo być może takie pytania rzeczywiście wybijają z rytmu i wnerwiają. Ostatnio w trakcie TCS szybko zgasił Szczęsnego co do wygrania wszystkich konkursów, dobrze że Regulski się opamiętał.

 • koronex1989 doświadczony

  madrek

  Ponawiam pytanie jakie podstawy dawał Stoch że jest murowanym kandydatem do złota w lotach? Jeszcze tydzień temu większość biadoliła że nie ma szans na medal to raz. Dwa, Stoch do wybitnych lotników nie należał. Trzy, na treningach, kwalifikacjach i w piątkowych seriach to Tande był górą. Więc skąd taki ból tyłka.

  Mc15011

  "Natomiast Tande ma jeszcze czas na złoto i z mojego punktu widzenia wywalczył je zdecydowanie za szybko."

  :D

  Co do jednego się zgodzę, Nykanen jest najwybitniejszy. Ale to ty będziesz najbardziej biadolił bo Tande odważył się(jak on mógł tak szybko? :D) i zabrał ci zabawkę.
  Za to Stoch JEST w gronie najwybitniejszych skoczków(top 6) i basta. Górą Fin ale ból tyłka niepotrzebny. Żeby to jeszcze Stoch złoto na IO przegrał, to MOŻE bym zrozumiał.

 • madrek doświadczony
  @koronex1989 @koronex1989

  Oczywiście ten medal to kolejny wielki sukces Kamil, ale nie rozumiem twoich pretensji, że jesteśmy rozczarowani. Rozczarowanie i niedosyt to coś normalnego, kiedy tak wielki mistrz zajmuje 2 miejsce. Nie oznacza to jednocześnie jakichkolwiek pretensji do Stocha. Wręcz przeciwnie. Z niego jesteśmy dumni, bo jak zawsze walczył do końca i pokazał bardzo dobre skoki. Byłoby jednak dziwne nie być rozczarowanym, kiedy wyrównanie historycznego osiągnięcia Nykanena było tak blisko. Sam Kamil też czuł niedosyt i mówił, że miał nadzieję zaatakować w czwartej serii. Na pewno po cichu liczył na złoto.

  Nie rozumiem też zarzutów do dziennikarzy, że pytają o te przeróżne rekordy, jakie skoczkowie mogą osiągnąć. Idąc tym tokiem myślenia Lewandowskiemu też nie powinni mówić, że musi strzelić X goli, aby zostać najlepszym strzelcem w historii. Przecież te pytania są całkowicie normalne i aż się narzucają na język. W innych krajach też się je zadaje. Wielki sportowiec oprócz umiejętności czysto fizycznych musi być także gotowy znieść wielką presję oczekiwań. Jest to coś normalnego.

 • Mc15011 doświadczony

  Klikam w tym momencie ignora, bo aż kręcę głową z niedowierzania co ja tutaj widzę. Niestety ale skoczków najwybitniejszych sportowo poznaje się po tym czy wszystko wygrali. Niestety - tą rzecz dokonał tylko Matti Nykaenen i koniec kropka. To jest pierwszy argument. Drugim argumentem jest to, że "I jak nawet będzie miał dziecko urodzone w przyszłym sezonie to i co z tego? Nic już nie musi." To jest drugi powód by kliknąć ignora. Po pierwsze jak dziecko przychodzi na świat to skoczek automatycznie traci metry i potem musi gonić z formą. Oczywiście są pewne wyjątki ale to zjawisko się tyczy 95% skoczków. Te 5% zostawiłem bo tacy skoczkowie jak Kasai, Stjernen praktycznie nic nie stracili, a nawet zyskali - patrz na Norwega. No i wracając do Kamila to oczywiście patrzmy na jego wiek - Kamil nie będzie skakać tak długo jak Kasai. Nawet opowiadał w jednym wywiadzie - to było już wiele lat temu, że nie zamierza skakać jak na świat przyjdzie dziecko, bo on woli by dziecko potrzebowało na co dzień ojca, a nie to dziecko widziało ojca tylko w telewizji. Ale czy zmienił zdanie? Na razie trudno to powiedzieć. Ale to co pisałem odnośnie rozczarowania to ono nadal pozostanie - przykro mi bardzo. Więc dlatego mówiłem od ponad 2-3 miesięcy o tym złotym medalu MŚwL. Więc to ty masz pewne problemy z rozumowaniem czegokolwiek. Na imprezie rangi mistrzowskiej, odnosząc się do olimpijskiej maksymy byłego znakomitego zjazdowca Kena Reada (olimpiada za niecały miesiąc) liczy się TYLKO ZWYCIĘSTWO. Także zacznijmy się szanować!!! W Oberstdorfie miał ostatnią szansę i tą szansę stracił - w Planicy już tak dobrze nie będzie. Zobaczycie. Natomiast Tande ma jeszcze czas na złoto i z mojego punktu widzenia wywalczył je zdecydowanie za szybko. Bez pozdrowień.

 • koronex1989 doświadczony

  Mc15011
  Masz ty chłopie problemy. Zresztą od paru postów, bije z ciebie taki roszczeniowy ton wręcz, aby Kamil miał to złoto w kolekcji bo jak nie do dramat. Masakra. To chyba tobie jest potrzebna maśc na tyłek. I jak nawet będzie miał dziecko urodzone w przyszłym sezonie to i co z tego? Nic już nie musi.

  Pragne zauważyć że Tande skakał z obniżonych belek także nie róbmy sobie żartów, że Tande tu wygrał niezasłużenie.

  Aha i jak nienawidze pytań dziennikarzy tak tutaj dziękuję przede wszystkim Regulskiemu za to, że nie zadawał pytan typu "Wiesz że jak wygrasz to będziesz najwybitniejszym skoczkiem obok Fina " albo że "Brakuje ci tylko złota aby zdobyc już wszystko" czy inne tego typu pytania, bo to mogłoby przyniesc odwrotny skutek do zamierzonego.

 • Maradona profesor
  @erytrocyt_ka @erytrocyt_ka

  Niestety to prawda. Jego młodszy brat Hakon zmarł we wrześniu 2017 roku. Ale nie znam przyczyny jego śmierci.

 • StrasznyRybolakOtchlani doświadczony
  @Dawidqazwsx @Dawidqazwsx

  ''(...) mamy Nieoficjalnego Mistrza Świata w Lotach

  Akurat. Tak samo mogę napisać, że Kamil jest Oficjalnym Największym Szczesciarzem Mistrzostw, bo ta jego przewaga odleglosci wynika z lepszych warunkow w dwoch seriach od zdobywcy złota i z obniżonej belki dla Tande.

  @kolos

  Stoeckl widział w drugiej serii poprawiające się warunki dla Daniela i skrocil rozbieg z względów bezpieczeństwa, a skoro Tande uzyskał 95% HS to jest to dowód, że uczynił słusznie. A co do prędkości, dziesięć centymetrów różnicy wzrostu na korzyść Norwega powoduje, że jest on w tym czynniku nie do wyprzedzenia przez Kamila, a im dłuższy najazd tym ta różnica się powiększa, więc tu akurat powinieneś się cieszyc z decyzji

 • cavalierjan19 profesor
  @Dawidqazwsx @Dawidqazwsx

  Czemu niektórzy wciąż mają o to ból pewnej części ciała?
  Tande skakał w dwóch skokach z niższej belki, trzy razy miał gorsze warunki. Dlatego.
  Przeliczniki. Przeliczniki, które pomagały też niejednokrotnie naszym skoczkom np. w Zakopanem rok temu Kamilowi. Podobnych przykładów jest jeszcze więcej.

 • Mc15011 doświadczony
  @koronex1989 @koronex1989

  Tak serio i tak jest wielkie roczarowanie! Kamil pod względem stanowienia do naśladowania dla najmłodszych adeptów skoków, podejścia do sportu oraz odbierania tego typu osiągnięć, na pewno jest zdecydowanie lepszy od Mattiego Nykaenena! Możecie mówić co możecie ale ja swojego zdania na ten temat nie zmienię. Dlaczego? Dlatego, że Kamil mając też talent ale nie aż tak wielki jaki miał Latający Fin jest pełnym profesjonalistą, a Matti niestety ale swój dar od Boga jaki otrzymał po prostu zatopił w hektolitrach wódki o marce swojej ojczyzny. No ale niestety liczyłem na to, że będzie wyrównanie osiągnięcia Nykaenena, więc wołałem "skuś baba na dziada" przed skokiem Daniela. Tande jeszcze ma czas na MŚwL, Kamil już tego czasu mieć nie będzie, bo Kamilowi zostały max 4 lata kariery. Ponadto jeżeli zostatnie tatusiem, a będzie musiał nim zostać, to automatycznie zacznie tracić metry. TO NIE PODLEGA ŻADNEJ DYSKUSJI!!! Oczywiście jest wyraźny progres w porównaniu z sabotażem jaki był na poprzednich MŚwL w Kulm (dlaczego nie możecie używać naprawdę mocnych słów do jasnej niepodległej!?) ale niestety nie taki jaki w pełni oczekiwałem. I tu @kolos ma rację - odległościowo Tande wyraźnie przegrał. No ale niestety punkty....

  P.S.
  Maść na ból 4 liter powinien kupić Heinz Kuttin, bo tak zniszczyć austriackie skoki to tylko on mógł to zrobić.

 • Kolos profesor
  @Indor_indor @StrasznyRybolakOtchlani

  Problem w tym że na 99% nie skoczyłby dalej. Analiza prędkości na progu wskazuje że niekoniecznie te dwie belki cokolwiek zmieniły w kwestii długości skoku a dostał za nie dodatkowe punkty Tande.

 • Stoszek profesor
  @koronex1989 @kolos

  Dodaj sobie punkty za wiatr i wyjdzie, że Tande miał podobne odległości do Stocha. Kamilowi też dodaj albo odejmij nawet bo miał w 1 serii odjęte.

 • Kolos profesor
  @koronex1989 @koronex1989

  Nikt nie neguje że srebro Stocha to wielki wyczyn. Jakby nie patrzeć to historyczny sukces jakiego jeszcze Polska nie miała. No ale fakty są jakie są. Czuję niesmak jak patrzę na odległości Stocha i Tandego z tych trzech serii konkursowych...

 • Stoszek profesor

  Tande wylądował po doliczeniu punktów około 3 metry bliżej od Stocha. Kamilowi też doliczyłem te punkty. 3 metry to na mamucie 3,6pkt dlatego Kamil tak mało odrobił.

 • koronex1989 doświadczony

  O co ten ból tyłka co u poniektórych? Ogromny zawód? Rozczarowanie? Serio? To naprawdę rewelacyjny sukces że po słabym wyniku w Kulm Kamilowi udało się tak szybko pozbierać. Liczyłem na top 6 marząc po cichu o brązie no ale bardziej na to że o medal będzie bardzo ciężko. A tutaj taka zmiana. A że złota nie ma? Trudno, to i tak największy sukces w polskich skokach w Kamil dalej pnie się w klasyfikacji wszech czasów skoczków. Przede wszystkim Kamil nie dawał swoimi skokami w treningu, w kwalifikacjach czy w zawodach w piątek podstaw do tego że zdobędzie złoto. Za każdym razem lepszy był ten, który został mistrzem świata a więc Tande. To nie podlega żadnej dyskusji


 • Stochoman doświadczony

  http://sport.tvp.pl/35689149/kamil-stoch-odbiera-medal-zobacz-dekoracje-ms-w-lotach
  Ta wczorajsza dekoracja i tak brawo dla TVP. Normalnie nie transmitowana, ale wzięli własną kamerę nagrali więc super. Brawo

 • Meggy92 stały bywalec
  Kamil

  Mam nadzieję, że Kamil pojedzie do Willingen, bo mam tam rzut beretem i właśnie wyjęłam świeżutkie bilety ze skrzynki :) (zalety Erasmusa).
  A tak na serio, to facet niesamowicie umie cieszyć się z tego, co osiąga. Mógłby być zawiedziony, ale nie jest - daje się zdominować tylko pozytywnym emocjom. Jestem pod wrażeniem! I tym właśnie różni się od cholernego Kota.

 • Dawidqazwsx początkujący
  Co do wyników

  Heh Stoch w trzech skokach miał 660 metrów Tande chyba 639 czy 640 czyli mamy Nieoficjalnego Mistrza Świata w Lotach Ludzie 20 metrów dalej i Kamil przegrywa Qvo Vadis Skoki Narciarskie Qvo Vadis Hofer ????????????????????????????????????

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl