PK w Sapporo: Dublet Słoweńców, Kantyka 23.

Robert Kranjec wygrał konkurs wieńczący trzydniowe zmagania skoczków narciarskich w ramach Pucharu Kontynentalnego w Sapporo. Do piątkowego triumfu na Miyanomori (HS100) weteran dołożył zwycięstwo na Okurayamie (HS137). Punkty zdobył jeden z dwójki Polaków.

Mistrz świata w lotach narciarskich z 2012 roku na półmetku zajmował dziewiątą lokatę, kiedy to uzyskał 127,5 metra. W finale Kranjec poszybował na 140. metr, co wywindowało go na szczyt niedzielnej tabeli. Miejsca na czele ustąpił mu rodak, Nejc Dezman, który nie utrzymał przodownictwa dzierżonego po pierwszej serii. Jego rezultaty to 135,5 oraz 133 metry. Różnica między Słoweńcami wyniosła zaledwie 0,1 pkt na korzyść 36-latka. Na trzeciej pozycji znalazł się Daniel Huber. Dla Austriaka było to trzecie podium wywalczone na wyspie Hokkaido. Taki wynik dały mu próby mierzące 130 i 135 metrów. 25-latek przegrał z Kranjcem różnicą 6,1 pkt.

Smakiem podium musieli się obejść Tom Hilde z Norwegii (125,5 oraz 138,5 metra) oraz dwaj Niemcy - David Siegel (130,5 oraz 138 metrów) i Andreas Wank (131 oraz 125,5 metra). Wspomniana trójka wywalczyła odpowiednio miejsca 4-6.

Do drugiej serii awansował jeden z dwóch Biało-Czerwonych. Mowa o Przemysławie Kantyce, któremu próby na 118. i 115. metr dały 23. pozycję. Warto dodać, że członek kadry B, rzutem na taśmę, wywalczył naszej reprezentacji 5. miejsce startowe na 6. period tzw. drugiej ligi.

Dodatkowe miejsca startowe dla swoich krajów na 6. okres Pucharu Świata zdobyli David Siegel (Niemcy), Tom Hilde (Norwegia) i Nejc Dezman (Słowenia).

Liderem Pucharu Kontynentalnego jest Dezman, który ma na swoim koncie 602 punkty. Drugi jest Marius Lindvik z Norwegii (556 punktów), a trzeci Siegel (550 punktów). Nieobecny w Japonii Tomasz Pilch spadł na pozycję nr 5. W dorobku Polaka znajdują się 492 punkty.

Następnym przystankiem w kalendarzu drugoligowej rywalizacji będzie Planica. Zawodnicy na Bloudkovej Velikance (HS139) powalczą w dniach 3-4 lutego.