Strona główna • Mistrzostwa Świata Juniorów

MŚJ w Kanderstegu: Marius Lindvik ze złotem, Tomasz Pilch o 0,2 pkt. za podium

Marius Lindvik mistrzem świata juniorów! Reprezentant Norwegii triumfował w czwartkowym konkursie w Kanderstegu (HS106) po skokach na odległość 108,5 m i 101 m. Srebrny medal wywalczył Niemiec Constantin Schmid (105 m i 99,5 m), a brązowy - Austriak Clemens Leitner (100 m i 96,5 m). Tuż za podium znalazł się Tomasz Pilch (100,5 m i 93,5 m), któremu do medalu zabrakło zaledwie 0,2 punktu. Polacy w komplecie awansowali do rundy finałowej.

Pierwsza seria konkursowa była popisem dwójki zawodników, która odskoczyła punktowo pozostałym rywalom. Najdalej poszybował Norweg Marius Lindvik (108,5 m), który o 1,5 punktu wyprzedzał Niemca Constantina Schmida (105 m). Na medalowej, trzeciej pozycji na półmetku plasował się Tomasz Pilch (100,5 m). Reprezentant Polski tracił jednak 8,5 punktu do lidera, zaś nad czwartym Austriakiem Clemensem Leitnerem (100 m) miał 3,9 pkt. przewagi. Piąty był Francuz Jonathan Learoyd (99 m).

Na półmetku szóste miejsce zajmowali ex aequo Andreas Alamommo (95,5 m) i Jan Hoerl (96 m). W czołowej dziesiątce sklasyfikowani byli również Domen Prevc (97,5 m), Zak Mogel (94,5 m) i Mika Schwann (95,5 m).

Do finałowej trzydziestki awansował komplet Polaków. Dwudzieste miejsce zajmował Bartosz Czyż (92 m), dwudziesty czwarty był Paweł Wąsek (88,5 m), natomiast dwudziesty ósmy - Kacper Juroszek (92,5 m).

Pierwszą rundę konkursową rozegrano z 13. i 14. belki startowej.

W finale Marius Lindvik nie dał szans swoim rywalom i lotem na 101 metr został mistrzem świata juniorów. Norweg pokonał o 9,3 punktu Constantina Schmida (99,5 m). Miejsca na podium nie zdołał utrzymać Tomasz Pilch (93,5 m), który ostatecznie zajął czwarte miejsce, ze stratą 0,2 punktu do Clemensa Leitnera (96,5 m). Piąty był Jan Hoerl (96 m), a szósty - Jonathan Learoyd (95 m).

Pierwszą dziesiątkę konkursu uzupełnili Andreas Alamommo (93,5 m), Zak Mogel (97,5 m), Philipp Raimund (98,5 m) oraz Domen Prevc (92,5 m).

Paweł Wąsek po skoku na odległość 96,5 m zajął ostatecznie dwudzieste drugie miejsce, tuż przed Bartoszem Czyżem (92 m). Dwudziesty dziewiąty był Kacper Juroszek (85 m).

Finałową rundę przeprowadzono z 13. platformy.

Marius Lindvik jest piątym norweskim skoczkiem, który został indywidualnym mistrzem świata juniorów. Wcześniej po ten tytuł sięgali Kent Johanssen (Hamar 1989), Tommy Ingebrigtsen (Gaellivare 1995), Wilhelm Brenna (Calgary 1997) i Johann Andre Forfang (Ałmaty 2015).

Na piątek zaplanowano konkurs indywidualny pań. Początek konkursu o 16:00, zaś godzinę wcześniej odbędzie się seria próbna. Natomiast o 19:00 rozpocznie się trening mężczyzn przed sobotnią rywalizacją drużynową.