PŚ w Willingen: Tande wygrywa, Kubacki trzeci, Stoch tuż za podium!

Daniel Andre Tande został zwycięzcą sobotniego konkursu Pucharu Świata w Willingen (HS145). Mistrz świata w lotach narciarskich zwyciężył po skokach na odległość 148 m i 146,5 m, dzięki czemu objął prowadzenie w turnieju Willingen Five. Drugie miejsce zajął Niemiec Richard Freitag (149,5 m i 141,5 m), zaś trzecie - Dawid Kubacki (145 m i 139,5 m). Tuż za podium znalazł się Kamil Stoch (146 m i 137,5 m). Pucharowe punkty zdobyło sześciu Polaków.

Pierwsza seria konkursowa była popisem w wykonaniu Kamila Stocha. Lider Willingen Five w niezbyt sprzyjających warunkach wietrznych poszybował na 146 metr, dzięki czemu prowadził na półmetku z przewagą 3,7 pkt. nad Richardem Freitagiem. Niemiec z niższej belki uzyskał 149,5 m, ale skakał w lepszych warunkach wietrznych oraz otrzymał niższe noty za styl. Trzecie miejsce zajmował kolejny z Polaków, Dawid Kubacki (145 m), mający 0,3 pkt. przewagi nad Danielem Andre Tande (148 m) oraz 0,7 pkt. nad Andreasem Wellingerem (143,5 m).

Szósty był Daniel Huber (143,5 m), natomiast siódmy - Stefan Hula (143,5 m), który tracił 2,9 pkt. do miejsca na podium. Czołową dziesiątkę uzupełniali Tilen Bartol (145 m) oraz Karl Geiger (143 m) i Timi Zajc (142,5 m).

Do finałowej serii awansowali wszyscy reprezentanci Polski. Czternaste miejsce na półmetku zajmował Piotr Żyła (139,5 m), dwudziesty trzeci jest Maciej Kot (132,5 m), natomiast trzydziesty - Jakub Wolny (125 m).

Pierwszą serię zawodów rozegrano z 10. belki startowej. Na życzenie trenera, Richard Freitag oddawał swoją próbę z 9. platformy.

W finale przypomniał o sobie Daniel Andre Tande. Mistrz świata w lotach narciarskich poszybował na odległość 146,5 m i zdołał awansować z czwartej pozycji na najwyższy stopień podium konkursu. Drugie miejsce zajął Richard Freitag (141,5 m), który stracił 0,8 punktu do Norwega. Trzeci był ostatecznie Dawid Kubacki (139,5 m), który o zaledwie 0,3 pkt. wyprzedził Kamila Stocha. Lider na półmetku w drugiej próbie uzyskał 137,5 m i znalazł się tuż za podium, przed Andreasem Wellingerem (141,5 m).

Na szóstej pozycji konkurs zakończył trzeci z Biało-Czerwonych, Stefan Hula (140 m). W czołowej dziesiątce znaleźli się również Johann Andre Forfang (144 m), Robert Johansson (142,5 m), Daniel Huber (138,5 m) i Tilen Bartol (135 m).

Piotr Żyła po finałowej próbie na 132,5 m zajął trzynastą lokatę. Dwudziesty pierwszy był Maciej Kot (129,5 m), a dwudziesty trzeci - Jakub Wolny (135,5 m).

Finałową rundę przeprowadzono z 10. platformy.

Dawid Kubacki po raz drugi w karierze stanął na podium zawodów indywidualnych Pucharu Świata. Wcześniej zajął trzecią lokatę 30 grudnia 2017 roku w Oberstdorfie. To także 170. polskie podium w zawodach tej rangi.

Dzięki wygranej, Daniel Andre Tande (393,0 pkt.) objął prowadzenie w klasyfikacji Willingen Five. Norweg wyprzedza o pół punktu drugiego Richarda Freitaga (392,5 pkt.) oraz o 4,6 pkt. trzeciego Kamila Stocha (388,4 pkt.). Piąty jest Stefan Hula (374,5 m), a ósmy - Dawid Kubacki (370,3 pkt.).

W Pucharze Świata prowadzi niezmiennie Richard Freitag (817 pkt.) przed Kamilem Stochem (783 pkt.) i Andreasem Wellingerem (710 pkt.). Dziesiąte miejsce zajmuje Dawid Kubacki (379 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Norwegowie (3922 pkt.) przed Niemcami (3799 pkt.) i Polakami (3184 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs indywidualny w Willingen z udziałem sześciu reprezentantów Polski. Początek serii próbnej o 9:30, zaś same zawody rozpoczną się o 10:20.