PŚ w Willingen: Tande wygrywa, Kubacki trzeci, Stoch tuż za podium!

 • 2018-02-03 17:57

Daniel Andre Tande został zwycięzcą sobotniego konkursu Pucharu Świata w Willingen (HS145). Mistrz świata w lotach narciarskich zwyciężył po skokach na odległość 148 m i 146,5 m, dzięki czemu objął prowadzenie w turnieju Willingen Five. Drugie miejsce zajął Niemiec Richard Freitag (149,5 m i 141,5 m), zaś trzecie - Dawid Kubacki (145 m i 139,5 m). Tuż za podium znalazł się Kamil Stoch (146 m i 137,5 m). Pucharowe punkty zdobyło sześciu Polaków.

Daniel Andre TandeDaniel Andre Tande

Pierwsza seria konkursowa była popisem w wykonaniu Kamila Stocha. Lider Willingen Five w niezbyt sprzyjających warunkach wietrznych poszybował na 146 metr, dzięki czemu prowadził na półmetku z przewagą 3,7 pkt. nad Richardem Freitagiem. Niemiec z niższej belki uzyskał 149,5 m, ale skakał w lepszych warunkach wietrznych oraz otrzymał niższe noty za styl. Trzecie miejsce zajmował kolejny z Polaków, Dawid Kubacki (145 m), mający 0,3 pkt. przewagi nad Danielem Andre Tande (148 m) oraz 0,7 pkt. nad Andreasem Wellingerem (143,5 m).

Szósty był Daniel Huber (143,5 m), natomiast siódmy - Stefan Hula (143,5 m), który tracił 2,9 pkt. do miejsca na podium. Czołową dziesiątkę uzupełniali Tilen Bartol (145 m) oraz Karl Geiger (143 m) i Timi Zajc (142,5 m).

Do finałowej serii awansowali wszyscy reprezentanci Polski. Czternaste miejsce na półmetku zajmował Piotr Żyła (139,5 m), dwudziesty trzeci jest Maciej Kot (132,5 m), natomiast trzydziesty - Jakub Wolny (125 m).

Pierwszą serię zawodów rozegrano z 10. belki startowej. Na życzenie trenera, Richard Freitag oddawał swoją próbę z 9. platformy.

W finale przypomniał o sobie Daniel Andre Tande. Mistrz świata w lotach narciarskich poszybował na odległość 146,5 m i zdołał awansować z czwartej pozycji na najwyższy stopień podium konkursu. Drugie miejsce zajął Richard Freitag (141,5 m), który stracił 0,8 punktu do Norwega. Trzeci był ostatecznie Dawid Kubacki (139,5 m), który o zaledwie 0,3 pkt. wyprzedził Kamila Stocha. Lider na półmetku w drugiej próbie uzyskał 137,5 m i znalazł się tuż za podium, przed Andreasem Wellingerem (141,5 m).

Na szóstej pozycji konkurs zakończył trzeci z Biało-Czerwonych, Stefan Hula (140 m). W czołowej dziesiątce znaleźli się również Johann Andre Forfang (144 m), Robert Johansson (142,5 m), Daniel Huber (138,5 m) i Tilen Bartol (135 m).

Piotr Żyła po finałowej próbie na 132,5 m zajął trzynastą lokatę. Dwudziesty pierwszy był Maciej Kot (129,5 m), a dwudziesty trzeci - Jakub Wolny (135,5 m).

Finałową rundę przeprowadzono z 10. platformy.

Dawid Kubacki po raz drugi w karierze stanął na podium zawodów indywidualnych Pucharu Świata. Wcześniej zajął trzecią lokatę 30 grudnia 2017 roku w Oberstdorfie. To także 170. polskie podium w zawodach tej rangi.

Dzięki wygranej, Daniel Andre Tande (393,0 pkt.) objął prowadzenie w klasyfikacji Willingen Five. Norweg wyprzedza o pół punktu drugiego Richarda Freitaga (392,5 pkt.) oraz o 4,6 pkt. trzeciego Kamila Stocha (388,4 pkt.). Piąty jest Stefan Hula (374,5 m), a ósmy - Dawid Kubacki (370,3 pkt.).

W Pucharze Świata prowadzi niezmiennie Richard Freitag (817 pkt.) przed Kamilem Stochem (783 pkt.) i Andreasem Wellingerem (710 pkt.). Dziesiąte miejsce zajmuje Dawid Kubacki (379 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Norwegowie (3922 pkt.) przed Niemcami (3799 pkt.) i Polakami (3184 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs indywidualny w Willingen z udziałem sześciu reprezentantów Polski. Początek serii próbnej o 9:30, zaś same zawody rozpoczną się o 10:20.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Willingen Five >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (50912) komentarze: (637)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Maradona profesor

  Ale wykosili Freitaga

 • kkkk weteran
  Moje podsumowanie

  Po raz kolejny Kubacki na podium. Podium zasłużone, jego skoki były równe i dalekie. Stefan trzyma poziom, dziś on i Dawid właściwie weszli do ścisłego topu. Pozytywnie Piotrek, nie najgorsze skoki i wysoka lokata. Kamil znów przed główną imprezą sezonu ma większe problemy z wyjściem z progu. Do tego dochodzi zmęczenie i nie zdziwię się, jeśli nie wygra KK. Maciek średnio, usprawiedliwia go to, że nie lubi tej skoczni. Kuba dosyć równo, z bombą w 2 serii.
  Punkty egzotyki, czyli japońskiej kadry B, skoczków z Ameryki Północnej. Szkoda Insama, duży pech. Warto zauważyć, że Włoch miał najgorsze warunki w 2 serii.
  Wyniki spodziewane, bez większych niespodzianek, poza jedną - Danielem Huberem. Pamiętam, że w kontynentalu zawsze był bardzo nierówny, w tym roku przedkłada to na PŚ.
  Bardzo przyjemny, merytoryczny i rzeczowy komentarz w TVP. Snopek z Kotem dziś dla mnie przebili Eusrosport, co w publicznej tv dawno się nie zdarzyło. Ja wyłapałem tylko 1 pomyłkę. Brawo Panowie!

 • dervish profesor
  @Aaabbbb @Aaabbbb

  Tyz piknie :D

 • fridka1 profesor
  aklimatyzacja

  Boję się o aklimatyzację naszych skoczków w Korei. Doskonale pamiętam MŚ w Saporro gdy Adam dowalał wszystkim na treningach po 10 metrów, a w pierwszym konkursie, który przypadł na 4 dzień aklimatyzacji nie był sobą i medalu nie zdobył.
  Cieszy, że forma Huli i Kubackiego jest dobra, ale nie oszukujmy się co do IO. Oni nie mają psychiki, by powtórzyć taki wyczyn na igrzyskach. To jest jednak zupełnie co innego niż puchar świata gdzie zdarzają się przebłyski, bo presja jednak mniejsza.
  Sytuacja Kamila rzeczywiście niepokojąco przypomina tę sprzed roku i z Korei może wrócić bez indywidualnego medalu. Zostało za mało czasu by w spokoju potrenować, wkrada się nerwowość. Z naszych tylko Kamil wie jak radzić sobie z presją wielkich imprez, ale coś się zacięło i łatwo nie będzie.

 • Aaabbbb weteran
  @TheSpecialOne @bardzostarysceptyk

  Może Pan Tajner przesadza z mega, ale nowinka będzie.

 • Aaabbbb weteran
  @Aaabbbb @dervish

  Piękne! Gdyby Twój nick miał odniesienie do wędrowmego mnicha to byłbyś (chyba) vir vagus monachus :)

 • bardzostarysceptyk profesor
  @TheSpecialOne @Brygadzista

  Apoloniusz na temat przyszłości polskich skoków jest tak samo wiarygodny jak przepowiednie wróżki Eufrozyny po numerem telefonu xxx i 3,12 zł za minutę.
  Po prostu Apoloniusz jest, przy swoich wadach, jest niesamowitym optymistą i entuzjastą. Ale trzeba pamiętać, że nawet najlepszy tort może być za słodki.
  Jestem, obok innych swoich wad, osobą pamiętliwą. Sezon Kruczka 2014/15, sezon przeciętny, jedynym sukcesem, brąz drużynowy w Falun. Przed jego rozpoczęciem, w wywiadzie Tajner powiedział, że wszyscy Polacy są w formie na pierwszą dziesiątkę. Wyniki Polaków pokazały, że nie był to nawet żart, to było szyderstwo, niezamierzone oczywiście.
  Nie rozumiem jak wieloletni skoczek, potem trener a wreszcie prezes tak może całkowicie mylić się w przewidywaniach. Tak więc jeśli z tą nowinką jest prawdą, to obawiam się, że przy farcie Apoloniusza do trafionych przypuszczeń, to Polacy za tę "nowinkę" mogą zostać zdyskwalifikowani.

 • Brygadzista doświadczony
  @TheSpecialOne @TheSpecialOne

  Moze wiatraczek na kasku?

 • TheSpecialOne stały bywalec
  Wywiad

  Obejrzałem sobie wywiad Wilkowicza ze Stefanem i padło tam stwierdzenie: Apollo zapowiada że na igrzyska nasi szykują jakąś mega nowinkę w sprzęcie, jakąś petardę. Jak myślicie coś jest na rzeczy? Czy zwykły blef? Były już wiązania Ammanna przed Vancouver, wiązania Stocha przed Soczi. Jeśli tak co to może być?

 • Major_Kuprich profesor
  Za 12 godzin

  Będzie wiadome na czym stoimy.

  Czy nasz fundament, który jest mocno rozchwiany runie pod naporem uciekającego progu ?

  Oby nie, bo skutki jakie może wywołać tropikalna burza, która ma przyjść za niecały tydzień mogą być dla nas tragiczne.

  Być może to ostatnia szansa na wywalczenie medalu przez Kamila podczas IO.

  Warto z niej skorzystać a pierwszym krokiem ku temu będzie zwycięstwo w ostatnich zawodach przed igrzyskami.

 • kibicsportu profesor
  -

  Tak z ciekawości. Stocha wyprzedają Tande i Freitag, z którymi walczył w TCS w tamtym sezonie i tym. I wygrywal z nimi .

 • erytrocyt_ka profesor
  @dervish

  Szczerze mówiąc, to pisząc podium miałam na myśli głównie zwycięstwo, tylko, że tydzień temu w Zakopanem już przed konkursem mocno mocno byłam nastawiona na to 27 zwcyięstwo Kamila (nie pierwszy raz popełniam ten błąd bo wiadomo jakie są skoki), a skończyło się jak się skończyło, więc teraz wolę się już tonować ;)

  I zgadzam się z tym, że 'gorsze' skoki Kamila mogą podbudować Tande i Freitaga, bo gdy Richard w pierwszej serii zobaczył swój wynik, to miał minę w stylu 'cholera, znowu jestem za Stochem', trochę się śmieję, ale może coś w tym jest, że Rysiek może mieć kompleks Kamila, a po takim występie jak ten, może się tego kompleksu stopniowo pozbywać. Ale mam nadzieję, że jutro, a właściwie już dzisiaj, Kamil pokaże, że te zmartwienia są na zapas i wszystko jest ok. ( a za tydzień znowu będzie jak zwykle u mnie i te nerwy jak Stoch skoczy ;D ).

  W sumie może taka pozycja wyjściowa zarówno w turnieju jak i generalce PŚ może być dla Stocha korzystniejsza niż gdyby po dzisiejszym konkursie prowadził, bo chyba woli atakować miejsce niż je bronić.

 • SvenVicky doświadczony
  @Man_of_the_Day @Man_of_the_Day

  Mądrze napisane :]

 • Brygadzista doświadczony
  @SebaSzczesny @przemek32143

  Kubacki z taka forma na normalnej moze cos zdzialac, o ile pottraktuje skok treningowo

 • strong3 bywalec
  @erytrocyt_ka @dervish

  No, a ja uważam, że nawet w takiej sytuacji ważniejsze będzie unikanie rażących błędów, które to mogą wpłynąć gorzej na psychikę niż porażka z adwersarzem, mając pecha do wiatru.
  I w drugą stronę, można wygrać z głównymi przeciwnikami, ale mając świadomość popełnionego błędu w sytuacji gdy rywal miał słaby dzień, a drugi pecha do wiatru, nie smakuje to tak samo jak sumiennie oddane, rzekłbym "własnym sumptem", dobre technicznie skoki.

  A w ogóle to jutro loterii chyba nie będzie. Najważniejsze, żeby Kamil psuł trochę, a nie po całości, jak mu się to ostatnio zdarza. Trochę daje szanse walki, a nawet wygranych.

 • yyy profesor
  @SebaSzczesny @strong3

  To wszystko sa przewidywania przy laboratoryjnych warunkach, tak nie będzie

 • Ad1K profesor
  Podsumowanie zawodów

  Zawody stały na niezwykle wysokim poziomie, brawa dla Jury. że nie kombinowali z belką i, że pozwolili na dalekie loty. Występ Polaków bardzo dobry, spadek w stosunku do drugiej serii tylko ze względu na to, że Kamil spadł.
  Stoch - konkurs dobry, drugi skok totalnie zepsuty, chyba tak jak ten w Zakopanem, a uleciał te metry tylko dlatego, że miał wiatr na całej długości pod narty. Liczę, że jutro odda dwa równe bardzo dobre skoki, a wtedy wiadomo, że wygra
  Kubacki - według mnie to jest zawodnik, który jeżeli odda dwa swoje najlepsze skoki w konkursie to może go wygrać. Pierwszy skok trochę gorszy (widać po wyjściu z progu), ale w drugim bardzo dobrze sobie poradził przy takim wietrze. Życzę mu jutro kolejnego podium, a na takie go stać!
  Hula - wykonał swoją robotę, wydaje mi się, że przy wietrze w plecy mógłby być wyżej - jego styl chyba nie najlepszy na przedni wiatr, tak czy siak - Brawo Stefan!
  Żyła - największe zaskoczenie na plus tutaj w Willingen, zrobił kilka kroków na przód, a gdyby w II serii miał wiatr Stocha to mógłby awansować do 10-tki - brawo Piotrek, może jednak drużyna będzie nie tylko mocna, ale mocarna?
  Kot - nadal liczę, że się obudzi, ale to jednak Żyła już kilka razy pokazywał, że może to zrobić z konkursu na konkurs, a u Kota nie widzę takiej znaczącej poprawy :(. Obym się mylił, bardzo mu kibicuje
  Wolny - krąży koło 30miejsca, gdyby nie wiatr w II serii to nie awansowałby tak dużo, jednakże na pewno ten skok musiał być w miarę dobry. Liczę na ciąglą poprawę u Kuby.
  Plusy: forma Żyły, stabilność Huli, przełamywanie się w konkursie Kubackiego
  Minusy: niestabilność Stocha, ciągły brak poprawy Kota, forma Wolnego słabsza niż ta na TCSie.

 • przemek32143 profesor
  @SebaSzczesny @SebaSzczesny

  Po co te dywagacje kto będzie głównym a kto nie skoro na igrzyskach i tak wygra Semenic albo Kobayashi.

 • strong3 bywalec
  @SebaSzczesny @SebaSzczesny

  I tak faworytów będzie 3 plus Wellinger nieco z tyłu oraz Kraft za przeszłe osiągnięcia, w końcu takich ludzi nie należy lekceważyć, no i gdzieś tam nasz czarny koń: Dawid "Hoellwarth" Kubacki.

  Jest możliwe, że wyskoczy jakiś Słoweniec przy odrobinie szczęścia, trudno ustalić dokładnie jaki natenczas to może być zawodnik.
  Bo nie sądzę, by "czarnym koniem" (choć to w jego przypadku chyba nieadekwatne określenie) był Ammann z tym lądowaniem. Pozostaje jeszcze nieobliczalny Kobayashi z tendencją opadającą.

 • pawel96 profesor
  @SebaSzczesny @marro

  Polacy lecą w poniedziałek, o 15:30. O 8 spotkanie z Morawieckim, o 9:30 ślubowanie w siedzibie PKOLu.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).