Strona główna • Inne

Rekordowy lot Tepesa - skocznie w Szczuczyńsku otwarte

W środę nastąpiło oficjalne otwarcie skoczni narciarskich w Szczuczyńsku. Wydarzeniem dnia, podczas którego obecny był też prezydent Kazachstanu, był lot Jurija Tepesa na odległość 154 metrów!


Do obwodu akmolskiego, oprócz kazachskich zawodników, zaproszeni zostali też dwaj goście ze Słowenii - Cene Prevc i Jurij Tepes. To właśnie firma z tego kraju podjęła się realizacji projektu na stepach, wywołującej wiele kontrowersji. O sporach dotyczących budowy omawianych skoczni HS 100 i HS 140 szerzej informowaliśmy >>>TUTAJ<<<. W grupie wspomnianych Kazachów znaleźli się m.in. Siergiej Tkaczenko, Aleksiej Korolew, Sabirżan Muminow i Nikita Dewjatkin, a do tego skoczkinie - Walentina Sdierżykowa czy Alina Tuchtajewa.

11 lipca 2018 roku zapisze się w historii światowych skoków z dwóch powodów. Pierwszy to data przecięcia wstęgi na jednej z najbardziej kontrowersyjnej areny do uprawiania tego sportu, natomiast drugą przyczyną jest rekordowy lot skoczka w warunkach letnich. Mieszkańcy Szczuczyńska, bo o tym mieście mowa, mogli dziś podziwiać nie tylko pierwsze oficjalne próby na skoczniach HS 100 i HS 140, ale i niespotykany wyczyn Tepesa. Członek słoweńskiej kadry B poszybował na 154. metr, jednak jak przyznał naszej redakcji, nie ustał swojej próby. - Przy lądowaniu podparłem się obiema rękoma - przekazał serwisowi Skijumping.pl.

Przypomnijmy, że 29-latka łączą pozytywne wspomnienia z Kazachstanem. To w Ałmatach odniósł jedyne dotąd zwycięstwa w zawodach rangi Letniego Grand Prix. Słoweniec w byłej stolicy tego kraju triumfował w 2011 i 2012 roku.

O randze całej uroczystości świadczy fakt, że w regionie Burabaj pojawiła się najważniejsza osoba w kraju - Nursułtan Nazarbajew. Jest to 78-letni prezydent, który rządzi tym azjatyckim państwem nieprzerwanie od 1991 roku, a więc od momentu, kiedy uzyskało ono niepodległość.

Kompleks do uprawiania narciarstwa klasycznego ma stanowić dodatkową atrakcję turystyczną tego regionu, na co bardzo liczą władze państwowe. W okolicy skoczni znajduje się m.in. Park Narodowy Burabaj. To właśnie ta kwestia była omawiana podczas środowego zapoznania głowy kraju z nowo powstałym ośrodkiem. Dodajmy, że w skład całego kompleksu wchodzą też hotele, trasy biegowe, strzelnica biathlonowa, a także infrastruktura mogąca służyć przedstawicielom innych sportów.

W 2019 roku Szczuczyńsk ma trafić do kalendarza FIS. Walter Hofer oraz Horst Tielmann zapowiedzieli, że widzą dla tej lokalizacji miejsce w cyklu Pucharu Kontynentalnego.