LGP w Rasnovie: Geiger znów najlepszy, Kubacki trzeci, komplet Polaków w czołowej dziesiątce!

Karl Geiger potwierdził swoją dominację w Rasnovie (HS97). Reprezentant Niemiec zwyciężył w niedzielnym konkursie po skokach na odległość 99,5 m i 100,5 m. Drugi był Rosjanin Jewgienij Klimow, który lotem na 101,5 m ustanowił nowy rekord skoczni. Trzecie miejsce zajął Dawid Kubacki. Polacy w komplecie zameldowali się w czołowej dziesiątce zawodów.

W pierwszej serii konkursowej swoim rywalom odskoczył Karl Geiger. Reprezentant Niemiec lotem na 99,5 m poprawił swój własny rekord skoczni, dzięki czemu prowadzi na półmetku z przewagą 5,1 punktu nad Rosjaninem Jewgienijem Klimowem (98 m). Na trzeciej pozycji znajduje się Dawid Kubacki (98 m), tracący 5,8 pkt. do lidera. Tuż za czołową trójką plasuje się Japończyk Ryoyu Kobayashi (96,5 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowali się reprezentanci Polski. Piąty po I serii jest Piotr Żyła (95,5 m), szósty Kamil Stoch (95 m), siódmy Stefan Hula (96,5 m), a ósmy Maciej Kot (94,5 m). Czołową dziesiątkę uzupełniają Niemiec Stephan Leyhe (95,5 m) i Austriak Manuel Fettner (94 m). Jedenaste miejsce zajmuje Jakub Wolny (94,5 m).

Z powodu nieprzepisowych kombinezonów zdyskwalifikowanych zostało aż ośmiu zawodników - Kazach Sabirżan Muminow, Austiak Julian Wienerroither, Słoweńcy Rok Tarman i Anze Lanisek, Czesi Cestmir Kozisek i Roman Koudelka, Japończyk Yuken Iwasa oraz Niemiec Andreas Wank.

Pierwszą rundę konkursową przeprowadzono w całości z 24. belki startowej.

W finałowej serii Karl Geiger przypieczętował drugie w karierze zwycięstwo w zawodach Letniego Grand Prix lotem na odległość 100,5 m. Reprezentant Niemiec wyprzedził o 4,4 punktu Jewgienija Klimowa, który wynikiem 101,5 m ustanowił nowy letni rekord skoczni. Miejsce na podium utrzymał Dawid Kubacki. Reprezentant Polski zajął trzecie miejsce dzięki próbie na odległość 98,5 m.

Tuż za podium sklasyfikowanych zostało trzech kolejnych Biało-Czerwonych, którzy w finale zgodnie oddali skoki na odległość 96,5 m. Czwarte miejsce w zawodach zajął Piotr Żyła, piąty był Kamil Stoch, natomiast szósty Stefan Hula.

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został zwycięzca zawodów w Hakubie, Japończyk Ryoyu Kobayashi (94,5 m). Ósmy był Jakub Wolny (96 m), a dziewiąty Niemiec Stephan Leyhe (94 m). Czołową dziesiątkę zamknął Maciej Kot z rezultatem 94 m.

Za nieprzepisowy kombinezon zdyskwalifikowany został Czech Lukas Hlava.

Finałową rundę rozegrano z 25. platformy.

Dawid Kubacki po raz dwunasty w karierze stanął na podium zawodów indywidualnych Letniego Grand Prix. To jednocześnie 91. miejsce reprezentantów Polski w czołowej trójce indywidualnych zawodów LGP.

Jewgienij Klimow (505 pkt.) jest już bliski końcowego triumfu w Letnim Grand Prix 2018. Reprezentant Rosji wyprzedza o 138 pkt. Kamila Stocha (367 pkt.) oraz o 145 pkt. Piotra Żyłę (360 pkt.). Szóste miejsce zajmuje Dawid Kubacki (231 pkt.), dziewiąty jest Jakub Wolny (162 pkt.), a jedenasty Stefan Hula (157 pkt.).

W Pucharze Narodów niezmiennie prowadzą Polacy (1808 pkt.) przed Japończykami (1299 pkt.) i Niemcami (1130 pkt.).

Kolejne zawody Letniego Grand Prix odbędą się w niedzielę 30 września w Hinzenbach (HS94).