PŚ w Ruce: Ryoyu Kobayashi nokautuje rywali, Kamil Stoch trzeci!

Ryoyu Kobayashi ponownie najlepszy! Lider Pucharu Świata triumfował w niedzielnych zawodach w Ruce (HS142) po lotach na odległość 140 m i 147,5 m. Japończyk drugą próbą wyrównał oficjalny rekord skoczni. Drugi Niemiec Andreas Wellinger stracił do zwycięzcy 22 punkty. Na najniższym stopniu podium stanął Kamil Stoch. Punktowało czterech Polaków.

W pierwszej serii konkursowej nie było mocnych na Ryoyu Kobayashiego. Lider Pucharu Świata poszybował na 140 metr i odskoczył swoim rywalom. Drugi Niemiec Andreas Wellinger (136 m) tracił do niego 9 punktów. Trzecie miejsce zajmował Kamil Stoch (136,5 m), który miał stratę 9,1 pkt. do Japończyka. Tuż za czołową trójką plasowali się Stephan Leyhe (136,5 m) i Domen Prevc (136,5 m).

Szósty na półmetku był Piotr Żyła. Wiślanin oddał skok na odległość 133,5 m i tracił 4,3 punktu do miejsca na podium. Kolejne miejsca zajmowali Karl Geiger (135 m), Robert Johansson (134 m) i Naoki Nakamura (129,5 m). Czołową dziesiątkę zamykał Dawid Kubacki (130 m).

Awans do serii finałowej wywalczył także Jakub Wolny (125,5 m), który na półmetku sklasyfikowany był na siedemnastym miejscu. Kwalifikacji nie uzyskał czterdziesty czwarty Stefan Hula (112 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano w całości z 9. belki startowej.

W finale Ryoyu Kobayashi nie dał rywalom żadnych szans. Japończyk z obniżonego o dwie belki rozbiegu wyrównał oficjalny rekord skoczni (147,5 m) i pewnie triumfował, z przewagą 22 punktów nad Andreasem Wellingerem (145,5 m). Ponownie na podium stanął Kamil Stoch, który po próbie na 144 metr utrzymał trzecią pozycję.

Tuż za podium znalazł się, podobnie jak w sobotę, Domen Prevc (142,5 m). Na piątej pozycji zawody ukończył Piotr Żyła (139,5 m), który wyprzedził Stephana Leyhe (137,5 m), Roberta Johanssona (139 m), Karla Geigera (138 m) i Johanna Andre Forfanga (137,5 m). Pierwszą dziesiątkę uzupełnił Austriak Stefan Kraft (139 m).

Dawid Kubacki po finałowej próbie na odległość 133 metrów zajął dwunaste miejsce, tuż przed Jakubem Wolnym (134 m).

Serię finałową przeprowadzono z 10. platformy. Ryoyu Kobayashi jako jedyny oddawał swoją próbę z 8. belki.

Kamil Stoch po raz 59. stanął na podium zawodów Pucharu Świata. To jednocześnie 181. podium reprezentantów Polski w indywidualnych konkursach PŚ.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na prowadzeniu umocnił się Ryoyu Kobayashi (260 pkt.), a tuż za nim plasują się reprezentanci Polski - Kamil Stoch (190 pkt.) i Piotr Żyła (145 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się niezmiennie Polacy (854 pkt.) przed Niemcami (830 pkt.) i Japończykami (560 pkt.).

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się za tydzień, 1-2 grudnia w rosyjskim Niżnym Tagile (HS134).