FC w Park City: Eilers i Egloff triumfują

Luca Egloff ze Szwajcarii wygrał pierwszy z dwóch zaplanowanych na ten tydzień konkursów rangi FIS Cup w Park City. W konkursie kobiet równych sobie nie miały reprezentantki Kanady, które zajęły całe podium zawodów rozgrywanych na olimpijskim obiekcie HS100 w USA.

Choć na starcie zmagań pań stanęły tylko przedstawicielki Kanady oraz Stanów Zjednoczonych, Międzynarodowa Federacja Narciarska postanowiła zaliczyć środowy konkurs do klasyfikacji generalnej sezonu 2018/2019. Przypomnijmy, iż konieczny do spełnienia tego kryterium jest start zawodniczek z co najmniej pięciu krajów. Z racji zgłoszenia do konkursu Niemek, Norweżek i Kazaszki, które ostatecznie nie pojawiły się na rozbiegu - zawody zostały uznane za oficjalne.

W nich najlepsza okazała się Natalie Eilers. 20-latka jako jedyna w całym konkursie doleciała do punktu konstrukcyjnego na 90. metrze, a miało to miejsce podczas pierwszej serii ocenianej. W drugiej Kanadyjka wylądowała siedem metrów bliżej, co wystarczyło do odniesienia pierwszego zwycięstwa w karierze. Na pozycjach 2-3 znalazły się jej rodaczki i koleżanki z klubu Altius Nordic Ski Club - Abigail Strate (85 oraz 84,5 metra) i Natasha Bodnarchuk (79 oraz 88,5 metra).

Stawkę jedenastu skoczkiń uzupełniły Amerykanki, spośród których najlepiej spisała się Annika Belshaw. Nie oznacza to jednak, że była w ścisłym kontakcie z czołową trójką. Zawodniczka z USA do trzeciego miejsca straciła ponad 20 punktów.

Zobacz aktualną klasyfikację generalną FIS Cup Pań >>>

Z rywalizacji mężczyzn zwycięsko wyszedł główny faworyt konkursu - Luca Egloff (91 i 95 metrów). Pomimo tego, że Szwajcar w żadnej z serii nie uzyskał najlepszej noty, sumarycznie wystarczyły one do zainkasowania 100 punktów do klasyfikacji generalnej. Na drugiej pozycji finiszował Japończyk Hiroaki Watanabe (87 i 95 metrów), zaś na trzeciej lokacie uplasował się Casey Larson z USA (96,5 oraz 90,5 metra).

Na czwartym miejscu znalazł się Matthew Soukup reprezentujący Kanadę (90 i 91 metrów), a za jego plecami wylądowali Włosi - Francesco oraz Federico Cecon.

Oba konkursy zostały rozegrane w zmiennych warunkach wietrznych. Siła podmuchów wahała się w ich trakcie od 2,3 m/s w plecy do 0,9 m/s pod narty.

Zobacz aktualną klasyfikację generalną FIS Cup >>>

Zobacz aktualną klasyfikację 3. periodu FIS Cup >>>

Kolejne zawody w Park City już w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego. O 1:00 rozpocznie się seria próbna mężczyzn, a następnie kobiet. Zawody wyznaczono na godzinę 2:00. Listę startową konkursu kobiet znajdziesz >>>TUTAJ<<<, a zawodów mężczyzn >>>TUTAJ<<<.