PK w Engelbergu: Triumf Aschenwalda, słaby występ Polaków

Philipp Aschenwald został zwycięzcą piątkowego konkursu Pucharu Kontynentalnego w Engelbergu (HS140). Reprezentant Austrii wygrał dzięki próbom na odległość 127 m i 135 m. Drugie miejsce zajął Anze Lanisek, a trzeci był Markus Schiffner. Do finału awansowało tylko dwóch Polaków. Klemens Murańka i Andrzej Stękała sklasyfikowani zostali pod koniec trzeciej dziesiątki.

Philipp Aschenwald prowadził już po pierwszej serii, w której uzyskał rezultat 127 metrów. W finale Austriak poszybował osiem metrów dalej i triumfował z przewagą 10,5 punktu nad Słoweńcem Anze Laniskiem (123,5 m i 131,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął czwartkowy zwycięzca zawodów w Engelbergu, Markus Schiffner (132 m i 130 m). Czwarte miejsce zajęli ex aequo Japończyk Shohei Tochimoto (124 m i 131,5 m) oraz Fin Andreas Alamommo (127,5 m i 129 m).

W czołowej dziesiątce konkursu znalazło się również miejsce dla Roka Justina (127,5 m i 130 m), Manuela Fettnera (125,5 m i 131 m), Zaka Mogela (125 m i 133,5 m), Andreasa Schulera (123 m i 130 m) oraz Yukena Iwasy (123,5 m i 131,5 m).

Do finałowej serii awansowało tylko dwóch reprezentantów Polski. Klemens Murańka po skokach na odległość 118 m i 126 m zajął dwudziestą siódmą lokatę. Dwa "oczka" niżej uplasował się Andrzej Stękała (119 m i 114 m).

Na trzydziestej drugiej lokacie udział w zawodach zakończył Przemysław Kantyka (118 m). Trzydziesty piąty był Paweł Wąsek (118 m), a czterdziesty - Tomasz Pilch (113,5 m).

W pierwszej rundzie konkursowej upadek po locie na 140 metr zaliczył Dmitrij Wasiljew. Reprezentant Rosji został sklasyfikowany na 46. pozycji.

Konkurs rozegrano z 20. i 18. belki startowej.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego prowadzi Norweg Robin Pedersen (275 pkt.) przed swoim rodakiem, Mariusem Lindvikiem (245 pkt.) oraz Markusem Schiffnerem (242 pkt.). Piąte miejsce zajmuje Aleksander Zniszczoł (199 pkt.).

Kolejne zawody Pucharu Kontynentalnego odbędą się w następny weekend, 5-6 stycznia 2019 roku w Klingenthal (HS140).